2. Międzynarodowy plener malarski Dolina Łosośny

2. Międzynarodowy plener malarski Dolina Łosośny

Trwa Plener Malarski DOLINA ŁOSOŚNY. Artyści z Sokółki, Białegostoku, Warszawy, Krakowa i Madrytu goszczą w Domu Plenerowym Państwa Heleny i Leonarda Drożdżewiczów w Puciłkach. Podczas pleneru odbywają się warsztaty malarskie dla uzdolnionej młodzieży, w tym młodzieży niepełnosprawnej z naszego powiatu. Przypomnijmy, że pomysłodawcą Pleneru jest Pani Wiktoria Tołłoczko-Tur. Białostocka malarka, konserwator dzieł sztuki, urodzona w 1942 r. w Tołoczkach na Grodzieńszczyźnie, która z miłości do swojej małej ojczyzny postanowiła pokazać ją swoim przyjaciołom artystom z całego świata, aby mogli się nią zachwycić i znaleźć tu natchnienie.
    Niespodzianką tegorocznego pleneru było spotkanie Małgorzaty Żak-Florkowskiej - kierownika katedry Projektowania Kostiumu na Wydziale Plastyki Teatralnej Królewskiej Wyższej Szkoły Sztuk Dramatycznych RESAD w Madrycie, dziekana Wydziału Rozwoju i Promocji Artystycznej w RESAD z Iwoną Zalewską-Kozłowską z Wilczej Jamy. Obie panie są absolwentkami ASP w Gdańsku (dyplom 1972 r.) i po kilkudziesięciu latach spotkały się przypadkiem w Puciłkach przy gościnnym stole Domu Plenerowego państwa Heleny i Leonarda Drożdżewiczów.
    Międzynarodowy Plener Malarski DOLINA ŁOSOŚNY zapewnia możliwość tworzenia na otwartej przestrzeni, kontakt z inspirującą naturą, spotkanie artystów z odległych zakątków Polski i świata. W Plenerze biorą udział również artyści, którzy gościli tu w zeszłym roku, panie: Wiktoria Tołłoczko-Tur - komisarz artystyczny pleneru, Patrycja A. Zalewska - komisarz organizacyjny, Barbara Szubińska - profesor malarstwa Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych i Małgorzata Hołówka - Dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych w Krakowie.

Uroczyste spotkanie plenerowe i otwarcie wystawy śródplenerowej przebiegło w przyjacielskiej, rodzinnej atmosferze, swoistej dla spotkań w Puciłkach. Swoją obecnością zaszczyciło nas wiele znamienitych osób, przyjaznych sztuce i artystom. Wśród nich był ks. prof. Tadeusz Krahel, który prezentował swoją ostatnią kilkudziesięcioletnią pracę nad badaniami i dokumentowaniem losów księży, zakonników i alumnów archidiecezji, działających w warunkach  II wojny światowej i dwu zbrodniczych systemów, zwieńczoną obszerną publikacją  „Martyrologia duchowieństwa archidiecezji wileńskiej 1939-1945”.
     Galerię Sleńdzińskich w Białymstoku reprezentowały panie: Izabela Suchocka i Marta Pietruszko. Przedstawicielami duchowieństwa byli zaprzyjaźnieni z państwem Drożdżewiczami -  ks. mitrat Aleksander Klimuk - proboszcz Cerkwi pw. Zaśnięcia NMP w Ostrowie Płn. wraz z małżonką Ludmiłą oraz ks. Wiesław Wojteczko - proboszcz Parafii pw. Narodzenia NMP w Kundzinie. Powiat Sokólski, w imieniu Starosty Sokólskiego Piotra Rećko, reprezentował Członek Zarządu Krzysztof Szczebiot. Wraz z całą rodziną odwiedził artystów Paweł Januszkiewicz - Kierownik Referatu Promocji Starostwa Powiatowego w Sokółce. W spotkaniu wzięli udział również państwo Bożena i Lech Postołowiczowie, państwo Gajewcy, Elżbieta i Lech Frankiewiczowie, Ewa i Grzegorz Puciłowscy z Puciłek, Irena i Józef Puciłowscy, którzy przyjechali aż z Wrocławia do rodzinnych stron swoich pradziadów. Obecna też była Iwona Zalewska-Kozłowska z mężem, która dołączyła swoje prace do wystawy plenerowiczów. Wszystkim gościom Domu Plenerowego „Dolina Łosośny“ państwa Heleny i Leonarda Drożdżewiczów, gospodarze wręczyli upominki z legendarną Starką i drukami map oraz grafik pejzaży Doliny Łosośny. Plener niebawem się kończy, artyści przelewają ostatnie wrażenia na płótno i papier.

 Zapraszamy wszystkich miłośników sztuki na zakończenie pleneru w sobotę, na godz. 15:00 do Domu Plenerowego „Dolina Łosośny“ (Puciłki 12). Będzie można spotkać się z malarzami, obejrzeć trwającą wystawę i kupić obrazy.

Materiał: Patrycja A. Zalewska

Zdjęcia


Tagi:łosośnapiotr rećkoplenerPatronat StarostyDolina Łosośny

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.