galeria
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sokółce informuje, że w roku 2017 Światowy Dzień Zdrowia poświęcony będzie tematyce depresji
7 kwietnia, jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie zdrowia publicznego – Światowy Dzień Zdrowia, obchodzony co roku w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Hasło tegorocznej kampanii: „Depresja – porozmawiajmy o niej”.
Zwykła rozmowa zazwyczaj jest pierwszym krokiem do wyzwolenia działań na rzecz zdrowia.
Depresja dotyka ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk i mieszkających we wszystkich krajach. Jest przyczyną cierpień psychicznych i negatywnie wpływa na aktywność w życiu społecznym osób dotkniętych tą chorobą.
Prowadzi również do zniszczenia relacji z rodziną i przyjaciółmi oraz do utraty zdolności radzenia w życiu. W najgorszym przypadku depresja może być przyczyną samobójstw, które znajdują się na drugim miejscu jako przyczyna zgonów w grupie osób w wieku 15-29 lat.
Jednak depresji można zapobiegać i można ją leczyć. Lepsze zrozumienie tego, czym jest depresja i w jaki sposób można jej zapobiegać lub leczyć, pomoże zmniejszyć stygmatyzację związaną z tą chorobą i może zachęcić więcej osób do szukania pomocy.
Ogólnym celem kampanii, która rozpoczyna się 10 października 2016 czyli w Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego jest doprowadzenie do tego, aby we wszystkich krajach więcej osób cierpiących na depresję szukało pomocy i ją otrzymało.
Realizując swoje zadania staramy się osiągnąć jak najlepsze efekty. Uważamy, że
społeczeństwo powinno więcej wiedzieć o depresji, jej przyczynach i możliwych konsekwencjach, jak również o tym, jaka jest lub może być dostępna pomoc w celu zapobiegania depresji lub jej leczenia.
Osoby dotknięte depresją szukają pomocy, a dzięki większej świadomości dobrze poinformowanych ich rodzin, przyjaciół i znajomych otrzymają odpowiednią pomoc.
Główne założenie kampanii
Głównym założeniem kampanii jest wskazanie, jak ważne jest mówienie o depresji. Nawiązywanie do tematu depresji, rozmowa z członkiem rodziny, przyjacielem lub pracownikiem opieki zdrowotnej czy też w większej grupie (w szkole, miejscu pracy, miejscach spotkań towarzyskich, w mediach informacyjnych, w blogach , w mediach społecznościowych), powinno zachęci większą liczbę osób chorych na depresję do szukania pomocy.