Bernarda Rość i jej dwuosnowowe arcydzieła nominowane do Podlaskiej Marki Roku

Bernarda Rość i jej dwuosnowowe arcydzieła nominowane do  Podlaskiej Marki Roku

Bernarda Rość i jej dwuosnowowe arcydzieła nominowane do  Podlaskiej Marki Roku aż w dwóch kategoriach: kultura i produkt użytkowy

BERNARDA ROŚĆ jest wybitną i utytułowaną podlaską tkaczką, urodzoną w Korycinie. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych od 1986 r. w dziedzinie tkactwa dwuosnowowego. Posiada imponujący dorobek twórczy oraz wiele nagród i wyróżnień w konkursach. Prace Bernardy Rość eksponowano na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą, m.in.: w Białymstoku, Warszawie, Lublinie, Toruniu, Krakowie, Bułgarii (Sofia), Japonii (Tokio, Kamakura, Osaka), na Ukrainie (Kijów) a jej prace są w zbiorach muzealnych. Pani Bernarda aktywnie działa na rzecz rozwoju kultury ludowej Podlasia, dzięki jej popularyzatorskiej postawie ocaliła od zapomnienia unikatową technikę tworzenia tkanin podwójnych a jej twórczość i działalność są nieustannie doceniane na najwyższym szczeblu. Już w latach 1988–1989 otrzymała od Rady Ministrów Nagrodę Artystyczną Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego za osiągnięcia artystyczne w dziedzinie tkactwa ludowego,  Stypendium Twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie twórczości ludowej (2014 r.), Roczne Stypendium Artystyczne Marszałka Województwa Podlaskiego (2018 r.), a w 2020 roku ponownie została doceniona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymując Stypendium Artystyczne na upowszechnianie kultury – Kultura w Sieci. 
 
Prace artystki ludowej zachwycają miłośników tej techniki nie tylko w Polsce, lecz również i za granicą m.in.: w Japonii, Szwajcarii, Francji, Belgii, USA, Kanadzie, Izraelu, Anglii, we Włoszech, itd. Na zamówienia klientów krajowych, jak i zagranicznych wykonuje dywany dwuosnowowe, makaty – tkaniny dekoracyjne i przedmioty użytkowe techniką podwójną takie jak: torebki, poduszki, kosmetyczki o wzorach tradycyjnych i narracyjnych inspirowanych naszą podlaską piękną przyrodą.
 
Twórczyni wielokrotnie była nagradzana i honorowana  za aktywną pełną pasji postawę na rzecz ocalenia i reaktywowania unikatowej podlaskiej tkaniny dwuosnowowej, kultywowanie i promocję ginącej techniki tkackiej na szczeblu regionalnym, krajowym i międzynarodowym, dlatego tym bardziej nominacja do prestiżowej nagrody Podlaskiej Marki Roku jest w pełni zasłużona.

Tekst na podst. Bogusława Depkun

Zdjęcia


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.