Czy gmina Sokółka chce zablokować remont ulicy Targowej?

Czy gmina Sokółka chce zablokować remont ulicy Targowej?

11 lipca 2024 roku Powiat Sokólski, jako inwestor zadania realizowanego na ul. Targowej, otrzymał pozwolenie ZRID (Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej). Jest to decyzja z rygorem natychmiastowej wykonalności. Tego samego dnia złożono zawiadomienie o rozpoczęciu robót budowlanych, a następnego dnia, 12 lipca, przekazano plac budowy wykonawcy, firmie Strabag. Na remont ul. Targowej w Sokółce mieszkańcy czekali od dawna. Prace miały odbywać się we współpracy z Gminą, tak się jednak nie stało.


Dodatkowo gmina Sokółka odwołała się od decyzji ZRID-u dotyczącej pozwolenia na realizację inwestycji drogowej na ulicy Targowej (w zakresie obejmującym wykonanie kanału odprowadzającego wody opadowe do kanału Sokółka), co ponownie wywołało spekulacje na temat rzeczywistych intencji Gminy w tej sprawie. Odwołanie wpłynęło 17 lipca 2024 roku.


To oczywiście nie było pierwsze odwołanie wystosowane przez władze Sokółki. 13 czerwca br. Powiat Sokólski otrzymał pozwolenie wodno-prawne, od którego gmina wniosła odwołanie. Zarzucała w nim, że to ona jest posiadaczem takiego pozwolenia, a te wydane Powiatowi dotyczy tej samej lokalizacji. Organ wydający decyzję, czyli dyrektor zarządu Zlewni w Białymstoku Państwowego Gospodarstwa Wody Polskie, ustosunkowując się do wniesionego odwołania, uznał te argumenty za bezzasadne, podkreślając, że żaden przepis prawa nie zabrania kilku podmiotom posiadania pozwolenia w tym samym miejscu. Istotne jest, kto będzie je realizował przy wykonywaniu inwestycji. Powiat Sokólski wywłaszczył część działki należącej do gminy w ramach procedury ZRiD po to, żeby wybudować na niej kanał odprowadzający wody opadowe z ulicy Targowej.

Co dalej z remontem Targowej?

Wielu mieszkańców zastanawia się jakie konsekwencje będzie miało odwołanie wniesione przez Gminę i czy nie nastąpi "blokada" inwestycji? Zgodnie z przepisami, sprawa odwoławcze będzie biegła swoim torem, ale prace budowlane będą kontynuowane zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem. Warto dodać, że działania władz powiatowych i gminnych dotyczące inwestycji na ul. Targowej toczą się już od siedmiu lat.

W czerwcu 2017 roku Powiat Sokólski uzyskał decyzję zezwalającą na realizację inwestycji drogowej dotyczącej ul. Targowej na odcinku od ul. Tarasiewicza do ul. Białostockiej. Projekt został podzielony w taki sposób, że Powiat był odpowiedzialny za budowę ul. Targowej wraz z kanalizacją deszczową zlokalizowaną w granicach pasa drogowego. Natomiast Gmina Sokółka miała zająć się budową odcinków sieci kanalizacyjnych, które miały odprowadzać wodę z ulicy Targowej do kanału Sokółka. Na tę okoliczność, gmina uzyskała w czerwcu 2017 roku pozwolenie na budowę. Ze względu na fakt, że Gmina Sokółka przez lata inwestycji nie rozpoczęła, pozwolenie wygasło zgodnie z przepisami ustawy Prawo Budowlane. W sierpniu 2021 roku gmina uzyskała je ponownie.

 

Rozmowy o współpracy dla dobra mieszkańców.


W tym czasie Powiat Sokólski prowadził rozmowy z Gminą Sokółka dotyczące wspólnej realizacji inwestycji na ul. Targowej. Plan zakładał, że Powiat Sokólski miałby zostać inwestorem, a pozwolenie na budowę, które pierwotnie należało do Gminy miało zostać przeniesione w trybie ustawy Prawo budowlane na rzecz Powiatu Sokólskiego. W związku z tym podjęto negocjacje.
Gmina Sokółka postawiła warunki, które były nieakceptowalne z punktu widzenia inwestora. Mianowicie Gmina wymagała, aby Powiat Sokólski zrzekł się roszczeń dotyczących nieruchomości należących do niego, położonych przy ul. Mościckiego w Sokółce, które miały być wywłaszczone przez Gminę Sokółka w związku z realizacją zadania polegającego na przebudowie ul. Mościckiego.


- Z punktu widzenia starosty sokólskiego i zarządu było to nieakceptowalne, ponieważ ul. Targowa nie miała żadnego związku z ul. Mościckiego. W inwestycji miał również uczestniczyć podmiot zewnętrzny, chcąc partycypować w kosztach budowy kanalizacji deszczowej. Natomiast gmina Sokółka żądała, aby wkład finansowy pochodzący od podmiotu zewnętrznego był przekazany nie inwestorowi, lecz gminie, która w żaden sposób finansowo nie brała udziału w tej inwestycji. W związku z powyższymi uwagami, nie zaakceptowaliśmy projektu porozumienia – wyjaśnia Andrzej Wnukowski, z-ca dyrektora Wydziału Komunikacji, Transportu, Inwestycji Drogowych i Kubaturowych w Starostwie Powiatowym w Sokółce.


Remont drogi albo zwrot pozyskanych pieniędzy.


Na rozbudowę ulicy w ciągu drogi powiatowej nr 1303B, Powiat Sokólski pozyskał środki z Polskiego Ładu w wysokości 5 466 081,07 zł oraz 6 011 785,15 zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Do końca 2023 r. należało zawrzeć umowy z wykonawcami. Powiat musiał podjąć decyzję, co zrobić w tej sytuacji, ponieważ brak porozumienia z Gminą oznaczałby konieczność zwrotu pozyskanego dofinansowania. Problem polegał na tym, że to Gmina Sokółka dysponowała pozwoleniem na budowę kanału odprowadzającego wody opadowe w kierunku kanału Sokółka i nic nie wskazywało na to, że dojdzie do porozumienia ze Starostwem.

 

Inwestor, dla dobra mieszkańców, podjął decyzję, że odwodnianie obejmie tylko ul. Targową w granicach pasa drogowego. Realizację zaplanowano w następujący sposób: budowa ul. Targowej w granicach pasa drogowego została wykonana w formule „buduj” na podstawie posiadanej przez Powiat Sokólski dokumentacji. Natomiast kanalizacja deszczowa zlokalizowana w granicach pasa drogowego, oraz fragment sieci kanalizacji deszczowej biegnący w kierunku kanału Sokółka, miała być realizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj”.

 

Pierwotny projekt, który zakładał współpracę Gminy i Powiatu, przewidywał, że wszystkie ulice zbiegające się z ul. Targową będą podłączone do kanału deszczowego usytuowanego w ul. Targowej. Obecnie jednak wybudowany kanał nie umożliwia podłączenia ulic biegnących do ul. Targowej. Odwodniona zostanie jedynie ul. Targowa.


- Projektowanie kanału o większej średnicy, prowadzącego z ul. Targowej do kanału Sokółka, nie ma obecnie racjonalnego ani ekonomicznego uzasadnienia. Wynika to z faktu, że nowo wybudowany kanał w ul. Targowej nie posiada technicznych możliwości, aby podłączyć do niego dodatkowe ulice. Zwiększenie przekroju kanału byłoby więc nieopłacalne, ponieważ nic więcej nie można do niego podłączyć, co tylko zwiększyłoby koszty bez realnych korzyści – zaznacza Andrzej Wnukowski.

 

Wykonawcą inwestycji jest firma Strabag sp. z o. o. Przewidywany termin zakończenia inwestycji wciąż się nie zmienia, to 15 października 2025 roku. Czy zostanie dotrzymany? Zależy już tylko od ewentualnych kolejnych odwołań.

 

Redakcja, fot. Powiat Sokólski

Zdjęcia


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.