Czytanie jest cool!

Czytanie jest cool!


Lech Czarnowicz - Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych im. Elizy Orzeszkowej w Sokółce, w poniedziałkowy poranek przywitał uczniów na 10 edycji Narodowego Czytania. “Akcja jest organizowana przez Prezydenta RP od 2011 r. Podczas tegorocznej odsłony spotykamy się z “Moralnością Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.


“To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji” – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda. Fragment tego listu został odczytany przez Dyrektora Lecha Czarnowicza.
“Sztuka Zapolskiej jest tragifarsą, czyli połączeniem elementów komedii z elementami tragedii. Główna bohaterka Aniela Dulska jest postacią obłudną, dwulicową, fałszywą, mściwą. Nie potrafi okazać życzliwości, gardzi ludźmi biednymi, słabymi i wrażliwymi. Wszystko co robi, robi na pokaz. Jej postawa nazywana dulszczyzną prezentuje pozorną moralność, życie w zakłamaniu i obłudzie. Dulska przymyka oko na romans jej syna z Hanką, aby ten tylko nie włóczył się po nocach, po lokalach . W rzeczywistości nie wyobraża sobie małżeństwa Zbyszka z Hanką. Uważała by to za hańbę dla jej rodziny i splamienie honoru. Problem pojawia się wtedy, gdy Hanka zachodzi w ciążę.
Akcja tragifarsy rozgrywa się na początku XX w. we Lwowie lub Krakowie. W dramacie występują: Aniela Dulska - właścicielka kamienicy, maka i żona, Felicjan Dulski - mąż Anieli, Zbyszko - syn Dulskich romansujący z Hanka, Hesia i Mela - córki Anieli i Felicjana, Hanka - służąca w domu Dulskich, Juliasiewiczowa - radczyni, krewna Dulskiej i Tadrachowa - matka chrzestna Hanki”
- wprowadzenie do Narodowego Czytania przedstawiła nauczycielka j. polskiego Iwona Mackiewicz-Kowalczuk.


W Narodowym Czytaniu fragmentu “Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej udział wzięli:
Felicjan Dulski - Dyrektor ZSZ w Sokółce Lech Czarnowicz
Aniela Dulska - Zofia Lewosz
Zbyszko - Piotr Doroszkiewicz i Radek Zawadzki
Hesia I Mela - Maja Giedroyć i Justyna Czarnowicz
Hanka - Natalia Raczkowska
Juliasiewiczowa - Wiktoria Możejko
Tadrachowa - Kasia Prymaka
Lektorka - Natalia Makuła


Na koniec Dyrektor Lech Czarnowicz podziękował występującej młodzieży oraz nauczycielkom, które przygotowały uczniów ZSZ w Sokółce do wydarzenia: Pani Iwonie Mackiewicz-Kowalczuk oraz Pani Annie Tolko.
Zapytaliśmy obie panie o wartości jakie niesie ze sobą akcja od 10 lat organizowana przez Prezydenta RP.
Iwona Mackiewicz-Kowalczuk: “Akcja jest bardzo ważna, jednoczy cały naród, a o to przecież teraz chodzi, żeby wszyscy byli zjednoczeni. Poza tym, przez nią poznaje się literaturę. Nie tylko dzieje bohaterów, ale też język, również ten archaiczny. “
Anna Tolko: “Odnoszę wrażenie, że czytanie staje się ostatnio znowu modne wśród młodzieży. Był taki czas, kiedy byli oni zupełnie na NIE wobec czytania, natomiast teraz czytanie zaczyna być takie “trendy, cool”.”
Jaki młodzież odnosi się do pomysłu Narodowego Czytania?
Iwona Mackiewicz-Kowalczuk: “Uczniowie bardzo chętnie się zgłaszają. Nasza młodzież ogólnie lubi organizować wszelkiego rodzaju występy, może się w ten sposób wykazać.”


Patrycja A. Zalewska
 

Zdjęcia


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.