galeria
W Muzeum Ziemi Sokólskiej Sokólskiego Ośrodka Kultury została otwarta wystawa czasowa, poświęcona twórczości garncarza Mirosława Piechowskiego oraz tkaczki Danuty Radulskiej tkactwa dwuosnowowego.
Mirosław Piechowski należy do wąskiego grona garncarzy kultywujących unikalną technikę ceramiki siwej. Wytwarza ceramikę siwą i biskwitową o wzorach tradycyjnych i współczesnych. Pan Mirosław Piechowski zajmuje się garncarstwem od 1978 r. Tradycję tą przejął od ojca. Pochodzi z Czarnej Wsi Kościelnej – znanego ośrodka garncarskiego. Należy również do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Współpracuje z wieloma galeriami w kraju oraz z białostocką Cepelią. Sprzedaje swoje wyroby na jarmarkach sztuki ludowej. Prace Mirosława Piechowskiego znajdują się w zbiorach Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie. Bierze również udział w międzynarodowych plenerach garncarskich w Zyplu (Litwa), Stolin (Białoruś) i czarnej Wsi Kościelnej.
Danuta Radulska urodziła się we wsi Chwaszczewo w gminie Sidra. Od najmłodszych lat pomagała matce tkać dekoracyjne tkaniny wielonicielnicowe. Techniką dwuosnowową zaczęła stosować w połowie lat 80. XX wieku. Zapoznała się z nią dzięki sąsiadce, uznanej tkaczce – Teresie Pryzmont. Krótko tkała dla białostockiej spółdzielni rękodzieła Cepelia. W 1999 roku Danuta Radulska nawiązała współpracę z artystką Barbarą Hulanicką. Prace tkaczki odznaczają się nowymi rozwiązaniami kompozycyjnymi, oryginalną kolorystyka i wysokim poziomem technicznym. Wielokrotnie nagradzane w konkursach sztuki ludowej, trafiają do kolekcji muzealnych w kraju i za granica oraz do kolekcji prywatnych. Znajdują się m.in. muzealnych kolekcjach etnograficznych w Białymstok, Częstochowie i Węgorzewie. Za swoje osiągnięcia została nagrodzona Srebrnym Krzyżem Zasługi , a w 2018r. otrzymała prestiżową nagrodę im. Oskara Kolberga „ Za zasługi dla kultury ludowej”
Maciej Białobłocki