galeria
Popławce (gm. Kuźnica), wieś powstała przed 1731 r., bowiem występowała w najstarszej księdze metrycznej parafii Kundzin z lat 1645-1731, jak stwierdzał monografista parafii ks. Ryszard Puciłowski i stanowiła razem z dobrami kundzińskimi uposażenie jezuitów wileńskich. Po kasacie zakonu w 1773 r. już w 1775 należała do skarbu, guberni sokólskiej, klucza kundzińskiego i liczyła wówczas 13 gospodarstw.
W 1780 r.mieszkali tu następujący gospodarze z rodzinami: Paweł Kopcewicz, Mateusz Szczasniuk, Wawrzyniec Szczasniuk, Maciej Hryszuta, ławnik Jan Mazurczyk, Piotr Mazurczyk, Jakub Podupski, Jakub Babinka, Jan Tkaczuk, Jakub Czubaty, Józef Mazurczyk, Jerzyna Mazurczykowa, Szymon Pacewicz.
Historia szkolnictwa w Popławcach ma swój początek w okresie międzywojennym. Wkrótce po odzyskaniu niepodległości gm. Kuźnica uruchomiła placówkę edukacyjną w Kundzinie, którą wkrótce przeniesiono do domu prywatnego w Popławcach, a następnie z powrotem do Kundzina. W latach 1927-1928 w Popławcach uczyło się 40 dzieci pod kier.Władysława Lompera. Kilka lat przed II wojną światową gmina sfinansowała budowę szkoły w Popławcach na obecnym miejscu, jednak Niemcy nakazali rozbiórkę budynku i przeniesienie go do Makowlan, gdzie z pozyskanego materiału zbudowana została folwarczna obora. W latach 1945-1949 szkoła mieściła się w Zadworzanach. Jednocześnie rozpoczęto budowę obecnej szkoły w Popławcach z materiału rozbiórkowego z sokólskich koszar. 1 IX 1949 r. pracę nauczycielską w Popławcach rozpoczęły Leokadia Tołłoczko i Teresa Żynel. Z powodu braku pokrycia dachowego w nieukończonej szkole, zajęcia odbywały się w domu prywatnym. Po interwencji Leokadii Tołłoczko gmina sfinansowała pokrycie dachu i wykończenie wnętrza dwóch sal lekcyjnych i kancelarii. 15 XI 1949 r. szkołę uroczyście wyświęcono. Lekcje odbywały się w systemie 2-zmianowym, klasy były łączone. Zapewne wkrótce po ukończeniu szkoły wystawiony został dom nauczyciela. Filialna Szkoła Podstawowa w Popławcach została zamknięta w 2008 r., a uczące się w niej dzieci przeniesione do szkoły w Kuźnicy. Od tego czasu budynek szkoły był użytkowany tylko czasowo, m.in. jako lokal wyborczy. W domu nauczyciela jedno z mieszkań na poddaszu jest wciąż użytkowane jako komunalny lokal mieszkalny. Ten ładny zespół budownictwa drewnianego obecnie niszczeje, a gmina nie ma ani pieniędzy, ani pomysłu co z nim zrobić.
Grzegorz Ryżewski - Główny Specjalista w Narodowym Instytucie Dziedzictwa