galeria
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Sokółce wzbogacił się o nowoczesny, wysoko specjalistyczny sprzęt medyczny, który z pewnością poprawi jakość świadczonych usług. Zakup ten został zrealizowany w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, a niezbędne środki finansowe zostały pozyskane przez Związek Powiatowo-Gminny “Koryciński”. Wartość nowego wyposażenia wynosi około 350 tysięcy złotych.
Do szpitala trafiło specjalistyczne instrumentarium laparoskopowe, w tym m.in. morcelator laparoskopowy, kompaktowy histeroskop, pompa ssąco-płucząca o zastosowaniu multidyscyplinarnym oraz resektoskop bipolarny.
– Dzięki tym urządzeniom placówka będzie mogła oferować pacjentkom mniej inwazyjne metody leczenia, takie jak laparoskopowe podwieszanie macicy, usuwanie macicy, torbieli jajników, a także diagnostykę histeroskopową – wyjaśniła Anna Marta Aniśkiewicz, dyrektor szpitala w Sokółce.
Jak podkreśliła dyrektor Aniśkiewicz nowoczesne operacje laparoskopowe przynoszą wiele korzyści, w tym znacznie krótszy czas rekonwalescencji w porównaniu do tradycyjnych, bardziej inwazyjnych metod. Wcześniej pacjentki z powiatu sokólskiego musiały szukać takich zabiegów w innych placówkach, ale dzięki nowemu wyposażeniu szpital będzie mógł je realizować na miejscu.
Zabiegi będą wykonywane przez doświadczonego ginekologa-położnika, dr n. med. Jarosława Śliwko, który ma ponad dwudziestoletnie doświadczenie w chirurgii laparoskopowej. Dr Śliwko specjalizuje się w całym spektrum zabiegów wykonywanych tą metodą, w tym również w leczeniu zaburzeń statyki narządu rodnego z użyciem siatek lub taśm. Warto zaznaczyć, że jako pierwszy w Polsce przeprowadził operacje laparoskopowe jednoportowe, co świadczy o jego wyjątkowych kwalifikacjach i zaawansowaniu technologicznym.
– Dzięki nowoczesnemu sprzętowi, który dziś został dostarczony na blok operacyjny w szpitalu w Sokółce, będziemy mogli operować pacjentki metodą laparoskopową. Nowe urządzenia pozwalają na przeprowadzanie zabiegów w sposób jak najmniej inwazyjny, na przykład przy użyciu morcelatora, który umożliwia usunięcie macicy przez otwór o grubości zaledwie 2 cm. Narzędzia te znacząco usprawnią naszą pracę, co z kolei przełoży się na zwiększenie liczby zabiegów operacyjnych w szpitalu. Dotychczas byliśmy ograniczeni przez braki w wyposażeniu, ale teraz możemy realizować kilka operacji dziennie, co zwiększy zarówno możliwości bloku operacyjnego, jak i oddziału ginekologicznego w przyjmowaniu pacjentek na zabiegi – wyjaśnia dr Śliwko.
Zaznaczył także, że wśród nowo zakupionych urządzeń znajdują się zarówno histeroskopy diagnostyczne, jak i operacyjne. Dzięki nim możliwe będzie przeprowadzanie małoinwazyjnych zabiegów w obrębie jamy macicy, takich jak diagnostyka i leczenie zmian nowotworowych lub innych patologii. Dotychczas tego typu procedury musiały być realizowane metodami tradycyjnymi, jak choćby łyżeczkowanie na ślepo. Nowy sprzęt pozwoli na precyzyjniejsze, bezpieczniejsze i mniej obciążające dla pacjentek zabiegi, co jest ogromnym krokiem naprzód w opiece ginekologicznej.
Sylwia Matuk, fot. Kacper Butwiłowski