galeria
STYCZEŃ
konkurs na logo Starej Kamionki. Zaprosiliśmy dużych i małych do wspólnego projektowania i zabawy i stworzyliśmy znak, który odzwierciedla najbardziej, naszym zdaniem i internautów, wartości, jakie kultywujemy w Sołectwie. Bardzo nas ucieszyło, że najczęściej powtarzającymi się motywami było: słońce, dom, rodzina, przyroda i ptaki. Projekt bezpłatnie pomogła nam przenieść na jęz. graficzny agencja reklamowa www.eightyfour.pl
Sołectwo razem z Fundacją Vita Canis i wolontariuszami przeprowadziło akcję ,,Lokalni znani zwierzętom oddani’’, czyli bazarek dla lokalnych VIPów. Zachęceni tym, że do naszych regularnych bazarków zaczęli dołączać lokalni przedsiębiorcy i firmy, zdecydowaliśmy się na to, by udostępnić szerzej możliwość pomocy zwierzętom. Akcja cieszyła się dużą popularnością. Naszym pierwszym VIPem został Przewodniczący Rady Miejskiej Daniel Supronik. Dziękujemy wszystkim za szczodrość, entuzjazm i ekscytujące licytacje!
LUTY
Konkurs ph. ,,Gdzie jest to miejsce?’’, a TO miejsce było w Krynkach, bo ważne jest aby wiedzieć w jak wspaniałym przyrodniczo i historycznie rejonie mieszkamy, tam także odkryliśmy wspaniałe Stowarzyszenie PRO BONA, które bardzo nas zainspirowało.
MARZEC
ks. Piotr, z naszej Parafii, zwrócił się do Sołectwa z prośbą o pomoc w zbiórce żywności z ramienia ,,Caritas’’, akcji przyświecała sentencja: ,,Mamy Rok Miłosierdzia i z miłosierdziem wychodzimy do wszystkich.'' Wzięło w niej udział kilka mieszkanek z naszej wsi, które wsparły młodzież z sokólskiej ZSO, na Os. Zielonym. Zebrano mnóstwo produktów spożywczych, które trafiły do najbardziej potrzebujących.
Braliśmy udział w zebraniu w sprawie żwirowni w Klubie Wiejskim w Drahlach. W ubiegłym roku poświęciliśmy wiele czasu i starań, by nagłośnić sprawę Studium Zagospodarowania Przestrzennego z 2011. Przeprowadziliśmy też konsultacje społeczne i ponad 80% domostw opowiedziało się przeciwko bezpośredniemu sąsiedztwu kopalni.
KWIECIEŃ
Zaprosiliśmy wszystkich mieszkańców oraz sympatyków naszej wsi do przyłączenia się do akcji ,,Bądź zmianą, którą chcesz ujrzeć we wsi.’’ Sprzątaliśmy chodniki, teren wokół placu zabaw, Klubu i kapliczki. Regularne czyny społeczne są też wspaniałą okazją do podzielenia się swoimi pomysłami i spotkania się z Sołtysem i Radą Sołecką.
Szkoła Podstawowa wraz z Sołectwem, połączyły siły i z okazji Dnia Ziemi ruszyły polnymi i leśnymi drogami, w kierunku pomnika przyrody i dawnego cmentarza, po drodze zbierając wszystkie śmieci. Nagrodą za naszą pracę była nie tylko satysfakcja, ale też i poczęstunek, można było zjeść kiełbasę upieczoną na ognisku.
MAJ
Odzew na nasz konkurs ,,Moja mała ojczyzna'' przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Do ostatniej chwili napływały do nas prace ze wszystkich zakątków powiatu, od malunków po kolaże, od zdjęć po rzeźby, a nawet wiersz. Wszystkie prace zostały starannie sfotografowane i zaprezentowane na naszym profilu. Dziękujemy wszystkim, którzy zdecydowali się na udział w konkursie, szczególne nauczycielom opiekunom i rodzicom, którzy zachęcali swoich, podopiecznych do udziału.
CZERWIEC
1 czerwca wręczyliśmy nagrody w konkursie ,,Moja mała ojczyzna’’. Serdeczne podziękowania Dyrektor Helenie Rećko za współpracę i udostępnienie sali oraz wszystkim Paniom Nauczycielkom za pomoc w przygotowaniach, aranżacji galerii, za doświadczenie i wsparcie (szczególnie p. Joanna Gejdel, p. Urszula Budrewicz, p. Katarzyna Rabiczko), no i za wspaniałe uświetnienie imprezy występami pierwszoklasistów oraz wzruszające wiersze Andrzeja Wróblewskiego recytowane przez dzieci z klas starszych. Dziękujemy Przewodniczącej Rady Rodziców Beacie Wróblewskiej oraz Radzie Rodziców za przygotowanie i zaprozenie na poczęstunek rodziców i przybyłych gości.
Dziękujemy Starostwu Powiatowemu w Sokółce i Staroście Piotrowi Rećko, za nagrody i patronat honorowy i medialny, dziękujemy Dyrektorowi Wydziału Rozwoju i Promocji - Jakubowi Fic i Kierownikowi Referatu Kultury oraz Sportu i Kultury Fizycznej - Agacie Kiczuk oraz Patrycji Anastazja Zalewskiej, dziękujemy Przewodniczącemu Rady Miejskiej Danielowi Supronikowi. Dziękujemy wszystkim osobom, firmom i instytucjom, które nas wsparły. Na nagrody przeznaczone zostały też środki z funduszu sołeckiego.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie, prace naprawdę były na wysokim poziomie. Jury miało bardzo trudne zadanie do wykonania, a przy wyborze zwycięskich i wyróżnionych prac kierowano się zgodnością z tematem, innowacyjnością, techniką i użytymi materiałami, czasochłonnością projektu oraz ,,tym czymś'' co sprawia, że praca jest wyjątkowa. Wystawę prac można było oglądać w Starostwie Powiatowym.
- odszedł od nas Andrzej Wróblewski, nasz lokalny poeta, osoba skromna, dobra, mądra i wrażliwa. Andrzej mieszkał w Kamionce od urodzenia i tu prowadził gospodarstwo rolne. Był niezwykle zdolny, ale nigdy nie afiszował się swoim talentem, był autorem tekstów piosenek i trzech tomików wierszy: ,,... dojrzeć to czego nie są w stanie oczy zobaczyć", ,,Most do jutra" i ,,Milczenie nocy''... Od roku, regularnie publikowaliśmy te wiersze na łamach tego portalu i aby pokłonić się jego talentowi zorganizowaliśmy konkurs fotograficzny polegający na dobraniu fotografii do wiersza Andrzeja. W projekt włączył się bliski przyjaciel Andrzeja - Krzysztof Frejus, który jest współautorem albumu ,,Zapomnimy będziemy zapomniani’’.
- jako przedstawicielka mniejszości tatarskiej mogłam przybliżyć dzieciom, z miejscowej szkoły, która zorganizowała wyjazd do Bohonik, naszą kulturę i tradycję
LIPIEC
- wakacje na wsi pełne atrakcji. W ostatnim tygodniu lipca odbył się Piknik Rodzinny. Impreza została zorganizowana po raz drugi, po to by zapewnić dzieciom zabawę, animacje i możliwość integracji w trakcie wakacji, gdyż czas letni jest związany z intensywnymi pracami na wsi, a dzieci nie maja takiego dostępu do rekreacji jak dzieci w mieście. Piknik to także możliwość wyrównania szans na atrakcyjny i aktywny wypoczynek na wsi, a także pomysł na to, w jaki sposób można wykorzystywać fundusze sołeckie, no i to, że warto budować kapitał społeczny poprzez inicjowanie wydarzeń przez samych mieszkańców.
Tego typu wydarzenia promują też pozytywny obraz wsi, która jest bardzo przyjaznym środowiskiem dla rodzin i małych dzieci, a młodzi ludzie pochodzący ze wsi mogą swobodnie i bez kompleksów odnajdować się w każdym miejscu i że często powtarzane ,,w tej wsi nic nie da się zrobić'' nijak ma się do rzeczywistości :) , bo ,,ten kto nie chce zawsze znajdzie powód, a kto chce zawsze znajdzie sposób''.
Na dzieci czekało szereg atrakcji poczynając od dmuchańców, zabaw tanecznych, konkursów z nagrodami, rzeźb balonowych. Dzieci szalały w pogoni za mega dużymi bańkami mydlanymi. Odetchnąć można było w kąciku plastycznym lub na kocykach gier i zabaw, chętni mogli zrobić sobie zmywalny tatuaż lub pomalować twarz. W połowie zabawy zaserwowano pizzę i napoje. Frekwencja pokazała jak bardzo potrzebne są tego typu inicjatywy.
- z wielkim sukcesem został zrealizowany został kolejny wniosek dotyczący poprawy napisu – witacza
SIERPIEŃ
- Sołtys Kazimierz Szomko dziękował mieszkańcom naszej wsi, którzy złożyli się na poczęstunek dla uczestników XXIV Ekumenicznej Pieszej Pielgrzymki do Wilna, a także za pomoc w organizacji i przygotowaniu, Dyrektor Helenie Rećko i Pracownikom Szkoły Podstawowej w Starej Kamionce.
Grupa pątników liczyła 350 osób z Polski oraz kilka z zagranicy, w tym 7 księży, 5 kleryków i 13 sióstr zakonnych. Droga ku Ostrej Bramie rozpoczęła się 16 sierpnia, w Białymstoku, a zakończy 25 sierpnia. Na stronie FB możemy przeczytać: ,, Każdy z nas niesie intencje, które nadają sens pielgrzymowaniu. Droga pokonywana krok po kroku pomimo zmęczenia, okazuje się nieść pątnikom radość i pokój...''
Praca Sołectwa to także promocja lokalnej kultury, sztuki i przedsiębiorczości, wspieranie lokalnych firm, rolników i zdolnych mieszkańców Starej Kamionki. Wśród mieszkańców i uczniów miejscowej szkoły nie brakuje osób uzdolnionych muzycznie, sportowo, plastycznie, artystycznie i literacko, które tworzą, są nagradzane i rozpoznawane. Stara Kamionka to także mocne, nowoczesne, konkurencyjne i rozwojowe rolnictwo, a także piękna, ponad 90cio letnia tradycja Ochotniczej Straży Pożarnej. Na portalu Sołectwa prezentowaliśmy też fotograficzną historię Kamionki odtwarzaną z czarno – białych zdjęć.
Źródło https://www.facebook.com/starakamionka