galeria
Dożynki Gminne Gminy Janów, które w tym roku celebrowano w miejscowości Kwasówka, rozpoczęły się Dziękczynną Mszą Świętą w kościele pw. św. Józefa Rzemieślnika i św. Faustyny Kowalskiej w Łubiance. Podczas nabożeństwa Ksiądz Administrator Andrzej Sadowski tradycyjnie poświęcił wieńce dożynkowe. Starosta Sokólski Piotr Rećko wraz z Członkiem Zarządu Bożeną Jolantą Jelska-Jaroś przekazali dary ołtarza od Powiatu Sokólskiego.
We mszy św. uczestniczyła min. Marszałek Województwa Podlaskiego Wiesława Burnos, Gospodarz Gminy Janów Jerzy Pogorzelski, Starostowie Dożynek, Wiceprezes Podlaskiej Izby Rolniczej Marek Siniło, Koło Gospodyń Wiejskich w Kwasówce "Warkocze i Falbanki", lokalni samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, członkowie Chóru Janowianie oraz licznie zebrani mieszkańcy gminy Janów. Nabożeństwo uświetnił udział Powiatowej Młodzieżowej Orkiestry Dętej przy Zespole Szkół w Suchowoli.
Po mszy, korowód dożynkowy prowadzony przez mażoretki i Powiatową Młodzieżową Orkiestrę Dętą przy Zespole Szkół w Suchowoli ruszył do Kwasówki. Tu, na scenie, oficjalnego otwarcia Święta Plonów dokonali Starostowie Dożynek wraz z Wójtem Gminy Janów Jerzym Pogorzelskim. Katarzyna Szewczul - gospodyni dożynek: “... Dziś, w tych świątecznych okolicznościach przekazujemy bochen chleba w imieniu gminy Janów, jej gospodarzowi panu wójtowi. Niech ten chleb wypieczony z tegorocznych, polskich zbóż, jako owoc pracowitości i gospodarności rolników naszej gminy, będzie symbolem urodzaju, dostatku i szacunku dla ludzkiej pracy. Niech będzie też wyrazem naszej gościnności oraz wdzięczności Bogu i ludziom. Szczęść Boże wszystkim uczestnikom dzisiejszego święta.”
Wójt Jerzy Pogorzelski powitał gości i uczestników dożynek w imieniu władz samorządowych Gminy Janów, Koła Gospodyń Wiejskich w Kwasówce "Warkocze i Falbanki", mieszkańców gminy, a także władz samorządowych Powiatu Sokólskiego na czele ze Starostą Sokólskim Piotrem Rećko - współorganizatora tegorocznych Dożynek Gminnych w Kwasówce. W swoim przemówieniu Jerzy Pogorzelski dziękował rolnikom za ich pracę, trud i godną postawę mimo wielu trudności i problemów. “Dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie na stoły w naszych domach trafia polski chleb. Ziemia, która jest warsztatem pracy rolnika rodzi i karmi, ziemia pozbawiona opieki nie daje plonów, pielęgnowana zaś jest naszą żywicielka. Z wdzięcznością i szacunkiem należy pochylić głowę przed tymi, którzy tę ziemię uprawiają…” Wójt wspomniał także o inwestycjach: “Samorząd gminy Janów pamięta także o inwestycjach na terenach wiejskich. W ostatnich latach wydaliśmy bardzo dużo pieniędzy na remonty dróg zarówno asfaltowych jak i gruntowych… Czekamy również na rozstrzygnięcie kolejnych naborów na inwestycje drogowe, gminne, oraz rozpoczęcie w bieżącym roku realizowanych wspólnie z Powiatem Sokólskim 4 dużych inwestycji drogowych…” Na koniec Jerzy Pogorzelski złożył życzenia rolnikom i podziękował wszystkim zaangażowanym w organizację tegorocznego Święta Plonów, w szczególności Kołu Gospodyń Wiejskich w Kwasówce "Warkocze i Falbanki" na czele z panią Justyną Solnik i Staroście Sokólskiemu Piotrowi Rećko za współorganizowanie tej imprezy: “Dzięki niemu mamy do dyspozycji piękną scenę, namioty, sprzęt, nagłośnienie, oświetlenie - wszystko czego potrzeba do takiej uroczystości.
Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Wiesława Burnos wspominała: “Pamiętam z dzieciństwa, że dożynki to był okres radosny i pełen wdzięczności. Niech dzisiejszy dzień będzie taki sam. W okresie pandemii zauważyliśmy, że potrzebujemy jeden drugiego, człowiek człowieka. Niech dzisiejszy dzień będzie dniem, kiedy nacieszymy się sobą wzajemnie. W imieniu Marszałka Województwa Podlaskiego pana Artura Kosickiego i całego Zarządu przyjmijcie serdeczne pozdrowienia, życzenia i wszelkiej pomyślności naszej gminie i każdemu z was z osobna.”
Starosta Sokólski Piotr Rećko zwrócił się do rolników: “...Kochamy rolników z Janowa, kochamy rolników z całego powiatu sokólskiego. Są w waszej gminie znakomici rolnicy z olbrzymim doświadczeniem i mają do dyspozycji wspaniałe, żyzne gleby. Między innymi dzięki temu, że istnieje na terenie gminy Janów szkoła rolnicza, która kształci wybitnych rolników. Mamy tutaj przodowników jak Jerzy Wilczewski, Bożena Jelska-Jaroś i wielu innych, którzy dają przykład nie tylko rolnikom z powiatu sokólskiego, ale z całej Polski.” Starosta podziękował rolnikom za ciężką pracę, zaangażowanie, ale też za przywiązanie do polskości, tradycji i kościoła. Przytoczył rozpoczynające się na terenie gminy inwestycje drogowe, których temat rozwinęła Członek Zarządu Powiatu Sokólskiego Bożena Jolanta Jelska-Jaroś: “Bedą realizowane drogi Budno - Cieśnisk, Nowowola - Poganica. Składamy wniosek na odcinek Trzcianka - Bogusze, Szczuki - Gabrelewszyzna. Dajemy rolnikom drogi, drogi są najważniejsze, bo niejednokrotnie samochody z mlekiem, ciężarówki z paszą grzęzną w błocie. Ja 32 lata czekałam na drogę do Frankowej Budy. Teraz mam asfalt, nie toniemy w błocie, tak że uwierzcie Staroście Piotrowi Rećko, bo jeżeli on coś obiecuje to zawsze to spełnia. Naszym celem jest wyasfaltowanie wszystkich dróg powiatowych w całym powiecie sokólskim, a w gminie Janów przede wszystkim.”
Po przemówieniach Wójt Gminy Janów Jerzy Pogorzelski poczęstował wszystkich uczestników święta, wcześniej pokrojonym bochnem chleba dożynkowego…
Na scenę wkroczyli pierwsi artyści - uczniowie Szkoły Podstawowej w Białousach. Następnie koncert dała Powiatowa Młodzieżowa Orkiestra Dęta przy Zespole Szkół w Suchowoli, podczas którego uczestnicy święta podziwiali występ zawsze uśmiechniętych, pięknych, zwinnych mażoretek. Chwile i nostalgii zapewnił Chór Janowianie działający przy GOKSiT w Janowie. Na scenie zaprezentowali się również soliści: Karolina Siedlecka, Łukasz Jelski z akordeonem oraz Emilia Święcicka. Publiczność rozbawił długi występ Kabaretu WIDELEC, po czym przed zmrokiem, za sprawa DJ Krzysztofa Haponia z głośników popłynęły gorące, taneczne rytmy, które podgrzał jeszcze bardziej wyczekiwany zespół PROXY.
Występy artystyczne przeplatane były konkursami dla dorosłych i dzieci rozgrywającymi się na murawie pod sceną: przeciąganie liny, wyścigi w przetaczaniu bel słomy, rzucanie ziemniakami do celu, slalom z koszami ziemniaków…. Konkursy wywołały wiele emocji i radości.
Na scenie dziewczyny z Koła Gospodyń Wiejskich w Kwasówce "Warkocze i Falbanki" wręczyły podziękowania Staroście Skalskiemu Piotrowi Rećko i Bożenie Jelskiej-Jaroś oraz Wójtowi Jerzemu Pogorzelskiemu oraz Jerzemu Wilczewskiemu właścicielowi gospodarstwa ogrodniczego w Białousach - za wsparcie i pomoc przy organizacji Dożynek Gminnych Gminy Janów w Kwasówce. Obdarowana kwiatami przez koleżanki z Koła została pani Justyna Solnik, która najbardziej zabiegała o to, żeby tegoroczne dożynki odbyły się właśnie w Kwasówce. Na deskach sceny rozstrzygnięto również konkursy na najładniejszy wieniec dożynkowy i najsmaczniejszą potrawę regionalną.
OSP z Janowa zaprezentowała pokaz ratownictwa. Ponadto do dyspozycji uczestników było wiele stoisk, atrakcji dla dzieci w postaci gier, zabaw na dmuchańcach, zagrody z alpakami, sztucznej krowy, którą można było wydoić i byka, na którym można było pofikać… a, zapomniałabym o szalonych przejażdżkach quadami. Atrakcji było mnóstwo, uczestników jeszcze więcej, bawiono się do późnych godzin wieczornych.
Organizatorami Dożynek Gminnych Gminy Janów w Kwasówce byli:
Koła Gospodyń Wiejskich w Kwasówce "Warkocze i Falbanki", Gmina Janów, Powiat Sokólski
.Sponsorzy:
Gospodarstwo Ogrodnicze Jerzy Wilczewski
Adam Hościłowicz
Grupa Agrocentrum
Anna i Tomasz Wilczewscy
Koło łowieckie Brzask
Majster-Bud
Krówka markety rolno-budowlane
Strefa Imprez
Monitor-Bis w Sokółce
Browar Waszczukowe
Sieńko ubezpieczenia Janów
Sklep mobilny Beata Gudewicz
Sklep spożywczy w Łubiance
Paweł Sadowski
“Oraz liczni wolontariusze i sympatycy, bez których organizacja dożynek nie byłaby możliwa, na czele z naszymi niezastąpionymi OSP w Janowie” - jak czytamy na profilu KGW z Kwasówki.
P.A.Z.
Tagi:janówKwasówkadozynki gminneStarosta Piotr RećkoWiesława BurnosJerzy Pogorzelski