galeria
W siedzibie Starostwa Powaiowego, gospodarz miejsca Starosta Piotr Rećko podpisał 9 kolejnych umów o dofinansowanie w ramach „Bonów na Szkolenia”.
Kursy, na które aplikowali uczestnicy projektu to:
– operator obrabiarek sterownych numerycznie CNC – kurs umiejętności zawodowych M.19_4
– operator maszyn budowlanych – (2 z 4 maszyn do wyboru: koparka, ładowarka, koparko-ładowarka, walec).
– prawo jazdy kat. C, C+E, kwalifikacja wstępna przyśpieszona w zakresie kat. C, C1, C+E, C1 +E, kurs ADR – przewóz towarów niebezpiecznych (podstawowy wszystkich klas i specjalistyczny w cysternach).
Chwilę na rozmowę znalazło kilkoro beneficjentów „Bonów”.
Panie Mirosławie, jak Pan ocenia procedurę rekrutacyjną?
Procedura była trochę skomplikowana, trzeba było zalogować się w odpowiednim momencie, serwery się zapychały, ale mieliśmy trochę szczęścia i zdążyliśmy się zarejestrować. Trzeba było też poczekać na procedurę weryfikacyjną i jutro zaczynamy kurs - bardzo się z tego cieszę.
Pan Ryszard i pan Kamil wybrali kurs na operatora maszyn budowlanych.
W czym pomocne będą Panom te dodatkowe umiejętności?
Pan Kamil:
Pracuję na żwirowni ZKP Drahle, w której jestem kierowcą i chciałbym zdobyć umiejętności załadunku i wydobycia żwiru, teraz mam uprawnienia na kategorie C+E do transportu żwiru, a po tym kursie będę mógł też go wydobywać i to podniesie znacząco moje kwalifikacje.
Pan Ryszard:
Od 6 lat pracuję w Niemczech i jeżdżę zawodowo, poprzez podniesienie kwalifikacji mam nadzieję znaleźć pracę w naszym regionie, zamiast wyjeżdżać „za chlebem” za granicę. Wolę pracować tutaj na miejscu. Myślę, że dzięki temu będę konkurencyjny na rynku pracy i pozwoli mi to znaleźć dobrą pracę i, oczywiście, dobrze płatną.
Pan Piotr wybrał kurs operatora obrabiarek sterowanych numerycznie.
Dlaczego akurat wybór padł na ten specjalistyczny kurs?
Pan Piotr:
Jestem nauczycielem teoretycznym przedmiotów zawodowych. W tym roku powstała u nas klasa „operator obrabiarek skrawających” m.in. obsługa obrabiarek CNC i te szkolenie jest mi niezbędne, żebym nadal pracował jako nauczyciel przedmiotów zawodowych. Już w drugiej klasie pojawiają się zagadnienia związane z obsługą i będę musiał je przekazać uczniom.
Wszyscy uczestnicy są bardzo pozytywnie nastawieni Zapytani, czy obawiają się egzaminu końcowego – zgodnie odpowiedzieli, że najpewniej większych problemów nie będzie, po tylu godzinach szkolenia.
Życzymy powodzenia!
Opr. Izabela Czaplejewicz, Maciej Białobłocki
Powiat Sokólski pozyskał środki finansowe w wysokości 50 156 092,80 zł na realizację projektu pt. „Zintegrowany program rozwoju systemu kształcenia ustawicznego zorientowanego na jakość i potrzeby regionalnej gospodarki w ramach poddziałania 3.2.1 oraz 3.2.2” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej III Kompetencje i kwalifikacje, Działanie 3.2 Kształtowanie i rozwój kompetencji kadr regionu. Całkowita wartość projektu wynosi 55 728 992,33 zł. W jego ramach realizowane będą równocześnie dwa programy: Pozaszkolne formy kształcenia dorosłych. Rozwój kompetencji językowych, technologii informacyjnych i komunikacyjnych (TIK) oraz wsparcie wybranych form kształcenia ustawicznego zgodnie z potrzebami regionalnej gospodarki. Projekt realizowany jest przez Powiat Sokólski (lider) w partnerstwie z: Miastem Białystok, Powiatem Białostockim oraz Podlaskim Centrum Edukacji i Analiz „ORDO” Sp. z o.o. Jego celem jest podniesienie kompetencji i kwalifikacji 4 721 osób dorosłych zamieszkałych na terenie powiatu sokólskiego, białostockiego im. Białystok.
Wsparcie finansowe w postaci „bonu na szkolenie” skierowane jest do osób pracujących, biernych zawodowo, bezrobotnych, uczących się lub studiujących, które z własnej inicjatywy są zainteresowane podjęciem kształcenia na: kwalifikacyjnych kursach zawodowych, kursach umiejętności zawodowych, studiach podyplomowych, szkoleniach w zakresie technologii informacyjnych i komunikacyjnych oraz języków obcych. Ze względu na duże zainteresowanie projektem nabór wniosków prowadzony jest etapowo (informacje o naborze za pośrednictwem strony internetowej www.bonynaszkolenia.pl) do wyczerpania środków, nie dłużej jednak niż do 30 czerwca 2020 r.