Historyczne wydarzenie w Kościele św. Antoniego Padewskiego w Sokółce

Historyczne wydarzenie w Kościele św. Antoniego Padewskiego w Sokółce


W dniu 13 czerwca, w kościele św. Antoniego Padewskiego w Sokółce odbędzie się odpust parafialny, w tym roku wyjątkowo uroczysty, ponieważ w tym dniu będzie miała miejsce także intronizacja relikwii św. Antoniego sprowadzonych z Padwy. Jest to więc moment historyczny w dziejach parafii ponieważ od prawie 200 lat istnienia kościoła i 400 lat istnienia parafii pw. św. Antoniego w Sokółce, nie było w niej tak ważnych relikwii.


O historii kościoła i życiu św. Antoniego Padewskiego opowiedział nam Ksiądz Dziekan Stanisław Gniedziejko - Wicekustosz Sanktuarium Najświętszego Sakramentu w Sokółce. O relikwiach i ich znaczeniu dla wiernych, rozmawialiśmy z Księdzem Jarosławem Ciuchną - Proboszczem Parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce, który serdecznie zaprasza wszystkich do uczestnictwa w najbliższą niedzielę, w wyjątkowym nabożeństwie.


Ksiądz Dziekan Stanisław Gniedziejko:
„ W Parafii pw. św. Antoniego w Sokółce będziemy przeżywali odpust, w kościele, który od kilku lat jest Sanktuarium Najświętszego Sakramentu. Kiedy przygotowujemy się do tego odpustu, wpatrując się w postać św. Antoniego, to przychodzi nam na myśl, że św. Antonii jest jednym z najznakomitszych pielgrzymów, który przywędrował do naszego kościoła w 1850 r. z bliskiego Odelska i objął patronat nad naszą parafią. Miało to miejsce podczas konsekracji kościoła. Budowniczy tego kościoła ksiądz Dziekan Jerzy Kryszczun zapragnął, aby Święty Antoni stał się patronem naszej parafii, bowiem był on patronem parafii w Odelsku. Myślę, że wiedziony tym prorockim duchem, już wtedy przewidział, że będzie to miejsce Cudu Eucharystycznego.
Jak możemy przeczytać w życiorysie Świętego Antoniego, był on wielkim czcicielem Jezusa Chrystusa, potwierdza to również obraz, na którym św. Antonii trzyma w swoich objęciach dzieciątko Jezus, który jest obecny z nami w najświętszym sakramencie, w eucharystii pod postaciami chleba i wina. Święty Antonii, wielki patron, bardzo skuteczny orędownik ludzkich spraw przed Bogiem. Jego krótki okres życia jest bardzo bogaty w wydarzenia, działalność, trud apostolski i zatroskanie o wiarę ludu Bożego. Można by wiele mówić o jego zasługach, można mówić o legendach, które krążyły, ale jestem pewien, że jest to jeden z najskuteczniejszych świętych, jeśli chodzi o wypraszanie łask za jego pośrednictwem do Pana Boga. Jest takie znane powiedzenie „Jeżeli chcesz cudów idź do św. Antoniego”. Dla nas jest on wzorem do naśladowania jako świadek Chrystusa i jako ten, który pragnie, aby wszyscy byli jego naśladowcami, żyli nauką Chrystusa. Uczył, że po zesłaniu Ducha Świętego otrzymaliśmy wiele charyzmatów, wśród nich mówienie językami. Św. Antoni tłumaczył, że mówienie językami to sposób dawania świadectwa o Jezusie Chrystusie, to życie w posłuszeństwie, pokorze, cierpliwości, niesieniu pomocy. Jeżeli ludzie będą widzieli w nas te czyny to będziemy wtedy przemawiali językami. Dziś dużo się mówi, a nie widać czynów, dlatego zawsze nawoływał, aby życie wierzących było potwierdzane czynami. Aby naukę Chrystusa, którą przyjmujemy, potwierdzać naszym życiem.
Św. Antoniego uważa się również za patrona od rzeczy zagubionych. My również jesteśmy czasami zagubieni, wtedy trzeba iść do świętego Antoniego i wyprosić, ażeby czuwał nad nami, nie pozwolił nam się zagubić w tym gąszczu różnych sytuacji, abyśmy uchwycili się Chrystusa, trzymali go w swoim sercu, aby był naszą siłą.
Niech patron, którego czcimy czuwa nad nami i jako niezwykły pielgrzym z Odelska do Sokółki uczy nas wciąż pielgrzymować do Jezusa Chrystusa w Eucharystii.
Serdecznie zapraszamy na te uroczystości odpustowe w niedzielę 13 czerwca. Będziemy czcić relikwie Świętego Antoniego sprowadzone przez Księdza Proboszcza Jarosława Ciuchnę do naszego kościoła, któremu patronuje.”


Proboszcz Jarosław Ciuchna:
"Bardzo serdecznie witam w Sanktuarium Najświętszego Sakramentu przy Parafii św. Antoniego Padewskiego w Sokółce. Miejsce dla wielu z nas znane, zwłaszcza dla lokalnej społeczności, dla tych, którzy z tej Ziemi wyrośli i tych, którzy tutaj są, żyją, ale też i dla tych, którzy pielgrzymują, którzy w jakiś sposób utożsamiają się z tym miejscem poprzez wydarzenie związane z cudem eucharystycznym.
Dzisiaj chciałbym w kilku zdaniach zachęcić do tego, aby przyjechać tutaj, do nas w dniu 13 czerwca, kiedy jest odpust parafialny ku czci św. Antoniego, z tego powodu, że będzie miało miejsce wprowadzenie, czyli intronizacja relikwii św. Antoniego Padewskiego.
Od prawie 200 lat istnienia kościoła i 400 lat istnienia parafii, nie mieliśmy tak ważnych relikwii. Udało się je w tym roku sprowadzić tutaj do nas i dlatego chcemy aby dzień 13 czerwca , zwłaszcza tego roku, był bardzo uroczyście obchodzony.
Czym są relikwie - bo często mówimy o nich. Czasami też w jakiś sposób zwracamy się za wstawiennictwem Świętych. Są to doczesne szczątki tych, którzy tutaj pozostali z nami, na ziemi. Często jest tak, że chcemy zachować w pamięci i nie tylko, chcemy zewnętrznie zachować pamięć o tych, którzy byli nam bliscy. Często zostawiamy sobie pamiątki po dziadkach, rodzicach. Chcemy, żeby te pamiątki nam towarzyszyły - zdjęcia, czy rzeczy, którymi dane osoby się posługiwały. Nie chciałbym, żeby to było w podobny sposób przełożone na obecność świętych w znakach, czyli relikwiach, ale w bardzo podobny sposób można do tego podejść. Też chcemy żeby taka osoba była w tej naszej przestrzeni modlitwy, wiary, w przestrzeni naszej świątyni.
Kiedyś, w pierwszych wiekach chrześcijaństwa nad grobami męczenników wznoszono ołtarze, budowano świątynie aby łączyć się duchowo. Jest to wyraz tego, co mówimy w naszym codziennym wyznaniu wiary - wierzę w Świętych obcowanie. Czyli taka łączność, wymiana darów z tymi, którzy są już w Niebie, i którzy chcą też wstawiać się za nami. Zapraszamy ich w ten sposób do naszej społeczności, wspólnoty, aby orędowali, wstawiali się za nami. Dlatego właśnie sprowadzamy relikwie, czyli doczesne szczątki takich osób.
Również do naszej parafii takie relikwie już dotarły, chcemy aby 13 czerwca zostały one uroczyście wniesione do Świątyni. Świątyni, która nosi tytuł św. Antoniego, dlatego sprowadziliśmy szczątki Św. Antoniego z Padwy - Padewskiego. Wielki znany Święty, wielki orędownik, mówca, ale przede wszystkim wielki orędownik u Pana Boga. Dlatego będziemy się w tych dniach gorąco modlili o to, aby jego wstawiennictwo było przemożnym wstawiennictwem przed tronem Pana Boga, aby wyjednało nam potrzebne łaski. Dlatego będziemy gromadzili się na eucharystiach, w Świątyni, będziemy mogli tutaj oddawać cześć relikwiom. Niestety teraz, w związku z obostrzeniami, nie będzie można pocałować, czy nawet dotknąć tych relikwii, więc będziemy oddawali cześć poprzez oddanie pokłonu, uklęknięcie, pokłonienie się. Będzie też możliwość tradycyjnego obchodzenia ołtarza św. Antoniego ze świecami wotywnymi, kiedy to chcemy poprzez modlitwę, na klęczkach, ze świecą w ręku przedstawiać nasze prośby przez wstawiennictwo naszego, wielkiego Patrona.
Niech to zaproszenie będzie zaproszeniem wszystkich, nie tylko naszej społeczności parafialnej, bo my właściwie jesteśmy gospodarzami, więc chcę w imieniu swoim i całej parafii zaprosić wszystkich na nasze obchody rocznicowe. Bardzo też zachęcam do tego aby już teraz zanosić swoje prośby, modlitwy, błagania przez wstawiennictwo św. Antoniego.
Bardzo serdecznie i gorąco zapraszam także do odwiedzania naszego Sanktuarium."


Relikwie św. Antoniego Padewskiego znajdą swoje stałe miejsce na ołtarzu głównym, pod obrazem Św. Antoniego.


Opracowanie: Patrycja A. Zalewska, Klaudia Galej
Fot. Patrycja A. Zalewska
 

Zdjęcia


Tagi:Sokółkakościół św. antoniegoCud Eucharystycznyrelikwie świętych

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.