I miejsce w konkursie Informatycznym „Inteligentne Centrum Danych i Obliczeń”

I miejsce w konkursie Informatycznym „Inteligentne Centrum Danych i Obliczeń”

Uczniowie sokólskiego „Ogólniaka” zwycięzcami Edycji Specjalnej Regionalnego Konkursu Informatycznego „Inteligentne Centrum Danych i Obliczeń” dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów

Komisja Konkursowa składająca się z pracowników naukowych Uniwersyteckiego Centrum Obliczeniowego Uniwersytetu w Białymstoku, po zapoznaniu się z dokumentacją techniczną projektu „Pamiętaj Babciu, pamiętaj Dziadku” dopuściła projekt uczniów klasy IIb (o profilu politechniczno-informatycznym): Jakuba Kozłowskiego i Konrada Horczaka, kierowanych przez nauczyciela informatyki Zbigniewa Kazimierowicza do III – finałowego etapu konkursu.

W finale uczniowie omówili założenia swojego projektu i zaprezentowali jego działanie, po czym odpowiedzieli na pytania członków Komisji Konkursowej.

Po naradzie Komisja Konkursowa jednogłośnie uznała projekt za spełniający wszystkie kryteria konkursowe i postanowiła przyznać I miejsce i nagrodę główną Zespołowi z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Sokółce.

Komisja Konkursowa wyraziła duże uznanie dla pomysłu uczniów i życzyła im jego rozbudowy oraz wdrożenia w niedalekiej przyszłości na rynek, tak aby mógł być powszechnie wykorzystywany nie tylko przez osoby starsze i samotne, ale także przez instytucje opiekujące się starszymi osobami.

Kilka słów o projekcie.

Projekt „Pamiętaj Babciu, pamiętaj Dziadku” został zbudowany na bazie płytki Raspberry Pi. Jego głównym założeniem jest kontrola przyjmowania leków przez osoby starsze. Program napisany przez uczniów w języku Python pozwala ustawić godzinę przyjmowania leków każdego dnia tygodnia, zgodnie z zaleceniami lekarza, a następnie kontrolować, czy dany lek został wyjęty z przegródki na leki w określonym czasie. W przypadku, gdy osoba starsza zapomni o wzięciu leku (nie otworzy pojemnika), system przypomina sygnałem dźwiękowym oraz komunikatem na wyświetlaczu o konieczności wzięcia leku. Jeśli lek nadal nie zostanie wzięty, opiekunowi osoby starszej zostaje wysłany SMS o treści: „Lek nie został wzięty”. Jeśli pojemnik zostanie otwarty opiekun otrzymuje SMS o treści „Lek został wzięty”.

Uczniowie planują rozbudowę projektu o dodatkowe  funkcje. Głównym ich celem jest zapewnienie bezpieczeństwa osobie starszej, poprzez jak najbardziej dyskretne monitorowanie stanu zdrowia i zachowania, bez większej ingerencji w życie codzienne. Planują w przyszłości na wzór swojego starszego kolegi Mateusza Bajko- twórcy Animy - wdrożenie pomysłu do powszechnego użytku. Jestem przekonany, że to im się uda, gdyż są to uczniowie zdyscyplinowani, dobrze zorganizowani i posiadający określone zainteresowania.

nauczyciel informatyki
Zbigniew Kazimierowicz

Zdjęcia


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.