Jeśli ekologiczne produkty, to od miejscowych dostawców

Jeśli ekologiczne produkty, to od miejscowych dostawców

W małych miejscowościach Podlasia żyje wiele aktywnych kobiet, które prowadzą działalność gospodarczą, dbają o swoje rodziny, spełniają się artystycznie, krótko mówiąc, żyją w centrum, a nie na końcu świata. Podejmują działania umożliwiające wszechstronny rozwój, poprawiające zdrowie i pozwalające docenić walory historyczne i ekologiczne ich małych ojczyzn.
 
Właśnie takie aktywne kobiety z koła gospodyń wiejskich w Łapiczach wzięły sprawy w swoje ręce i postanowiły uzyskać dofinansowanie z Unii Europejskiej.
 
Z Europejskich Funduszy Strukturalnych i Inwestycyjnych, dzięki wsparciu Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, pozyskano środki na cykl ogólnodostępnych warsztatów, skierowanych głównie do kobiet 50+, z zakresu zdrowego stylu życia, wytwarzania żywności opartej na tradycyjnych recepturach z produktów ekologicznych. Dzięki obecności ekspertów z Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku oraz Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, panie mogły uzyskać informacje na temat zdobycia środków na działalność lokalnych firm zajmujących się agroturystyką, małych przetwórni, punktów usługowych lub wsparcia dla kobiet chcących wrócić na rynek pracy dzięki zdobyciu nowych kompetencji.

Źródło: podlaskisenior.com

 

Koło Gospodyń Wiejskich w Łapiczach wraz z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju zorganizowało w ramach działań „Wspólnie o Funduszach Europejskich” warsztaty pt.: „Z Funduszami Europejskimi na zdrowie niech się każdy dowie na krańcu świata” . W dniu 26.10.2019r odbyły się warsztaty dotyczące
 
„Zdrowego stylu życia w oparciu o ekologiczne produkty od miejscowych dostawców z zaznaczeniem wartości proekologicznych". Spotkanie odbyło się Gospodzie pod Modrzewiem w Krynkach.
 
Po ciekawej prezentacji przedstawicieli punktu Informacji o Funduszach Europejskich w Białymstoku uczestnicy warsztatów mogli zapoznać się z tematyką dotyczącą powstania ekologicznych octów oraz ziołolecznictwa. Pod okiem prowadzącej sąsiadki z Knyszewicz Agnieszki Prymaka były sporządzane różnego rodzaju zdrowe i ekologiczne octy np.: z kwiatu bzu czarnego, porzeczkowy, pomidorowy, ziołowy czy też jabłkowy. Była możliwość degustacji bardzo dużej ilości przeróżnych octów i nauczenia się samemu ich przyrządzenia. Każdy z uczestników otrzymał przepis w oparciu o spisane informacje wg św. Hildegardy na przygotowanie super drinka, który podnosi odporność organizmu i sprawdza się w trudnych dla organizmu sytuacjach. Również dużym zainteresowaniem cieszyła się prelekcja dr Joanny Szydłowskiej z Instytuty Matki i Dziecka z Warszawy na temat higieny, która zaczyna się od jamy ustnej. Pani doktor skutecznie obaliła wiele mitów związanych z zasadami pielęgnacji i higieny, a przede wszystkim podkreśliła znaczenie diety w naszym codziennym życiu. Zwróciła uwagęna fakt, że mamy dostęp do dobrych, świeżych i ekologicznych produktów z czystych terenów.
 
Nawiązała się otwarta dyskusja i wymiana opinii, wszyscy dzielili się bardzo chętnie swoimi uwagami, spostrzeżeniami. Na refleksję zasługuje nowa piramida zdrowia.
 
Warto podkreślić, iż Koło Gospodyń w Łapiczach i Krynka Sp z o. o. aktywnie wspierają społeczne działania, które były prowadzone równolegle w Sokółce w dniach 26 i 27 października, dotyczące promocji akcji związanej z przeszczepem szpiku kostnego „Trzy wymazy i do bazy”. Fajnie, że jest duże społeczne zainteresowanie i chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi, szczególnie w tych czasach.

Koło Gospodyń Wiejskich w Łapiczach
 

Zdjęcia


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.