galeria
Na targowisku miejskim w Dąbrowie Białostockiej odbył się dziś XIII Jarmark Dąbrowski połączony z Regionalną Wystawą Koni. To jedno z najważniejszych wydarzeń w regionie, które co roku przyciąga ogromną liczbę mieszkańców nie tylko z gminy i powiatu, ale również z całego województwa oraz różnych zakątków Polski. Swoje konie zaprezentowali hodowcy z powiatu sokólskiego, łomżyńskiego, grajewskiego, augustowskiego i bielskiego.
- Jesteśmy zwolennikami utrzymywania i pielęgnowania tradycji związanej z hodowlą koni rasy sokólskiej na naszych ziemiach. Powiat sokólski, znany w całej Polsce ze swojej bogatej tradycji hodowlanej, może poszczycić się wyjątkowymi okazami tych zwierząt, które dzisiaj możemy podziwiać na wystawie. Oprócz koni rasy sokólskiej, można tu zobaczyć także przedstawicieli innych ras, co dodatkowo wzbogaca to wydarzenie – mówił Jerzy Białomyzy, wicestarosta sokólski.
Centralnym punktem jarmarku była wystawa, na której prezentowanych było ponad 30 koni hodowlanych rasy polski koń zimnokrwisty, polski koń zimnokrwisty w typie sokólskim, arden polski oraz źrebięta pod matkami rasy śląskiej. Konie były oceniane w różnych klasach, takich jak klacze roczne, ogiery roczne, klacze dwuletnie, ogiery dwuletnie i źrebięta pod matkami rasy śląskiej. Hodowcom, których konie zajęły pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach, Łukasz Owsiejko, członek zarządu, wręczył nagrody ufundowane przez Powiat Sokólski.
- Nasza obecność tutaj jest wyrazem zaangażowania i wsparcia dla lokalnej społeczności oraz hodowców, którzy swoją pracą i pasją przyczyniają się do rozwoju tradycji hodowlanej w regionie - mówił Łukasz Owsiejko.
Championami zostały:
- w kategorii klaczy rocznych – klacz MALTA - M, Marka Murawskiego,
- w kategorii ogierów rocznych – ogier WIGOR, Janusza Jodczyka,
- w kategorii klaczy dwuletnich - klacz SISI, Karola Mroczkowskiego,
- w kategorii ogierów dwuletnich – ogier ROSON, Bogdana Kuklińskiego,
- w kategorii źrebięta pod matkami rasy śląskiej – klacz FOKSA, Romualda Potockiego.
Marek Niewiński, dyrektor Wojewódzkiego Związku Hodowców Koni w Białymstoku wyjaśnił, że konie rasy śląskiej były po raz pierwszy wystawiane w Dąbrowie Białostockiej.
- Są to zwierzęta dużo łagodniejsze od tych zimnokrwistych i typowe do zaprzęgów, agroturystyki czy hipoterapii. Ale cieszą się wśród hodowców równie dużym zainteresowaniem – dodał Niewiński.
Jarmark Dąbrowski to nie tylko wystawa koni, ale także mnóstwo dodatkowych atrakcji. Na dzieci czekały darmowe dmuchańce, a dorośli mieli możliwość skosztowania lokalnych potraw. Na stoiskach z produktami regionalnymi można było znaleźć wyroby mięsne, w tym specjały z koniny, a także lody, zimne napoje i inne przysmaki.
- Jesteśmy niezwykle zadowoleni, że corocznie ta impreza przyciąga liczne grono widzów, którzy z zachwytem podziwiają te wspaniałe konie. Tak ogromne zainteresowanie nie byłoby jednak możliwe bez doskonałej współpracy. Dzięki wsparciu i zaangażowaniu wszystkich partnerów możemy kontynuować tę tradycję i rozwijać ją z każdym rokiem – mówił Artur Gajlewicz, burmistrz gminy Dąbrowa Białostocka.
Organizatorami wydarzenia była Gmina Dąbrowa Białostocka i Polski Związek Hodowców Koni, przy współpracy z Powiatem Sokólskim.
Sylwia Matuk
Fot. Piotr Białomyzy