Konsultacje w sprawie reformy edukacji w podstawówce

Konsultacje w sprawie reformy edukacji w podstawówce

Konsultacje w sprawie reformy edukacji Nowa ustawa prawa oświatowego budzi spore emocje – świadczy o tym nie tyle ilość konsultacji z nią związanych, a emocje jakie wywołują. Nauczyciele, przedstawiciele gminy, kuratorium i rodzicie spotkali się między innymi w tę środę w Szkole nr 1 w Sokółce.

Dyskusja była ożywiona, gdyż likwidacja gimnazjów, czy też przekształcenie ich w ośmioletnie szkoły podstawowe tworzy pewne problemy. Gmina przedstawiła dwa warianty tej reformy. Pierwszy z nich zakłada utworzenie szkoły podstawowej i utworzenie nowych rejonów. Drugi zakłada włączenie budynku gimnazjum do szkoły nr 1. Sokółczanie są podzieleni. Na konsultacjach pojawiły się również głosy, że przedstawione rozwiązania mogą być niekorzystne dla dzieci.

Podlaski Kurator Oświaty Jadwiga Mariola Szczypiń: "Trochę czuję się zaniepokojona ponieważ to nie uczeń ma się dostosować do sieci szkół, tylko sieć szkół do interesów ucznia i jego rodziców. (…) Jestem zaniepokojona pewnymi stwierdzeniami, które zanotowałam podczas wypowiedzi pana burmistrza. […] Nie sprzyja przejrzystości sprawy dystansowanie się w stosunku do reformy przez samorządy na zasadzie: „ja tego nie chcę, ale mi kazali to robię”.

Nie tylko dwa warianty stały się „kością niezgody”. Również postrzeganie ucznia w nowej formule edukacyjnej stanowi duży problem.

Czy uczeń jest kosztem, czy inwestycją? Czy my, na etapie gminy powinniśmy myśleć o uczniu jako o koszcie, myśleć o klasie jako o stracie, czy cieszyć się, że są dzieci dla których możemy organizować oddziały. Być może zmienią się obwody, numery szkół, ale liczba dzieci zostanie ta sama. Tylko inaczej trzeba będzie je rozłożyć. Proszę traktować ucznia jako inwestycję, przyszłość gminy, a nie stratę – mówiła Wicekurator Bożena Dzitkowska.

Ożywiona dyskusja trwała do późna i trudno było określić, za którym wariantem kto się opowiada. To nie koniec konsultacji. Następne mają odbyć się w sokólskim gimnazjum.

"Nie możemy deprecjonować dorobku jednych i drugich, nie możemy napuszczać jednych na drugich" - podsumował Starosta Sokólski Piotr Rećko.

Warto zauważyć, że w trakcie dyskusji została przedstawiona informacja o wcześniejszym spotkaniu, na którym dyrekcja, przedstawiciele nauczycieli SP1 oraz gimnazjum nr 1 wypracowali wspólne porozumienie o zasadności powołania do życia szkoły Podstawowej nr 4 z wygaszonego gimnazjum.

1k4

Zdjęcia


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.