Krzysztof Ślusarczyk: „Nie panikuję. SPOKÓJ to podstawa”

Krzysztof Ślusarczyk: „Nie panikuję. SPOKÓJ to podstawa”

    Panie Krzysztofie, nosiłam się już dawno z ochotą żeby z Panem porozmawiać, na dłuższą rozmowę umówimy się w dogodniejszym terminie. Jest Pan osobą wielu, wielu pasji – nurkowanie, broń palna, podróże i …pomaganie. Kiedy pada hasło: POMAGAMY - działa Pan szybko – właśnie powstają przyłbice dla sokólskiego szpitala – proszę, o tym opowiedzieć…
    Pomysł przyłbic nie jest mój. Ja tylko wykorzystałem posiadany sprzęt i odrobinę umiejętności do tego by zrobić coś, czego akurat brakuje. Wiele osób szyje maseczki i to jest, moim zdaniem, znacznie bardziej pracochłonne niż włączenie drukarki. Plusem druku 3D jest powtarzalność i materiały, które można sterylizować. Pierwsza partia przyłbic została dostarczona do szpitala w Sokółce w asyście starosty Piotra Rećko. Kolejne trafią do służb, a także szpitali w Sokółce i Dąbrowie Białostockiej.


    Czy można Panu jakoś pomóc pomagać?
    Jeżeli chodzi o pomoc w pomaganiu... szczerze - nie mam pomysłu, ale na pewno dam znać, gdy coś przyjdzie mi do głowy. Na razie pracują dwie drukarki 3D, jedna u mnie, druga w Zespole Szkół Zawodowych im. Elizy Orzeszkowej. Myślę nad uruchomieniem kolejnej.

    A jak Pan sobie radzi w tej koronawirusowej rzeczywistości, czy dystans i humor, którego Panu nie brakuje, pomagają patrzeć na wszystko pozytywniej?
    Jak sobie radzę? Dobre pytanie. Nie panikuję. Spokój to podstawa. Zamiast paniki - profilaktyka, czyli mycie rąk, unikanie skupisk i ostrożność. Cytując moją koleżankę, która jest lekarzem - mogę powiedzieć, że mamy znacznie gorsze wirusy niż COVID-19, SARS czy MERS. Staram się patrzeć obiektywnie i zachować rozsądek, nie rozwiązywać problemów pod wpływem emocji. Każdego dnia uczę się czegoś nowego.

    Dziękuję, że znalazł Pan dla nas czas, ale przede wszystkim, dziękuję za Pana otwartość na pomaganie innym… Słowo na koniec?
    Tak, chciałbym pozdrowić i podziękować wszystkim, którzy w tym czasie robią coś, by zwiększyć bezpieczeństwo innych, szczególnie narażonych na kontakt z zagrożeniem. Pamiętajmy o wszystkich pracownikach szpitali, policjantach kontrolujących zalecenia dotyczące kwarantanny i innych na pierwszej linii ognia. Specjalne podziękowania dla HRMSA.

Pytała Aneta Tumiel

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.