Kwiecień plecień, czyli pogodowy miszmasz

Kwiecień plecień,  czyli pogodowy  miszmasz

Mroźna pogoda w kwietniu zdarzała się już na tyle często w historii, że powiedzenie "kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy trochę lata" wciąż jest aktualne i śnieg nie jest niczym nadzwyczajnym w kwietniu w Polsce. Żeby wiedzieć, jak prognozy odnoszą się do Polski, warto sprawdzić, jaka jest średnia temperatura od lutego do kwietnia w naszym kraju. Według danych IMGW z wielolecia 1971-2000 średnia temperatura w lutym wahała się od powyżej 0 st. C na krańcach północnych i zachodnich Polski do poniżej -3 st. C na północnym wschodzie. Najchłodniejszym regionem w tym miesiącu pozostaje Suwalszczyzna z temperaturą w okolicach 0st. C i generalnie ściana wschodnia. W tym miesiącu częściej niż w innych pogodę w Polsce kształtuje powietrze arktyczne, jak podaje klimatolog prof.Tadeusz Niedźwiedź*. To zimą oznacza wielkie mrozy, a latem - pogodę suchą i gorącą. Z kolei powietrze arktyczne kształtuje pogodę średnio przez 8-9 proc. dni w roku. W kwietniu powietrze arktyczne ma swoje maksimum i kształtuje ono pogodę przez 14 proc. dni - opisuje prof. Niedźwiedź. Stąd nie powinien już chyba dziwić spadek temperatury do nawet -7 stopni C przy gruncie. Niestety, najbardziej dotknie to rośliny, które rozpoczęły już wegetację i weszły w fazę aktywnego wzrostu – w ogrodach, na polach, działkach – będą straty...
    Co do prognoz na przyszłość, to niezależnie od wszystkiego eksperci są podobno zgodni w tym, że albo bedzie słońce, albo bedzie deszcz... albo mróz!

 *na podst. PAP Grażyna Czerska

Tagi:mrozypogodakwiecień

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.