galeria
W tym cyklu postaramy się przedstawić nasz punkt widzenia, przybliżyć sprawy i kwestie ważne dla nas – młodego pokolenia miasta Sokółka.
MAŁOMIASTECZKOWOŚĆ
Małomiasteczkowość – nasze bolączki. W Sokółce jest wiele młodych osób - w tym my – które poza czasem spędzonym w szkole, chcą ciekawie i efektywnie wykorzystać swój czas wolny. Niestety (co na szczęście powoli się zmienia), nie oferuje zbyt wiele atrakcji, trafiających w nasze zainteresowania i hobby. W związku z tym – ze względu na mobilność – korzystamy z atrakcji w Białymstoku, gdzie można wybrać sposób spędzania czas, w zależności od własnych preferencji. Szeroki repertuar kinowy oraz teatralny, zajęcia z dziedziny teatralnej, muzycznej czy plastycznej w miejskich ośrodkach kultury, ciekawe spotkania w ramach festiwalów naukowych są bardziej atrakcyjne niż w naszym mieście. Brakuje nam kręgielni – bardzo chętnie spotykalibyśmy się tam z przyjaciółmi, brakuje zintegrowanych ścieżek rowerowych, parku miejskiego, gdzie można byłoby odpocząć, zdecydowanie brakuje nam miejsc z dobrą muzyką i koncertami, nie ma także fajnego, kameralnego miejsca – typu kawiarnia literacka - w którym moglibyśmy się wyciszyć, razem się uczyć czy pracować na projektami edukacyjnymi. Nie jest tak, że tylko narzekamy i nie doceniamy, tego, co oferuje nam nasza miejscowość. Ciekawym i bardzo pozytywnym lokalem jest kawiarnio-lodziarnia, w której możemy spotkać się ze znajomymi, a w której organizowane są kameralne koncerty. Przystępnym i otwartym miejscem jest Biblioteka Miejska – gdzie można spędzić czas na ciekawych spotkaniach, między innymi z podróżnikami czy pisarzami. Korzystamy również z oferty Filmowego Klubu Dyskusyjnego DKF Fantom, dzięki któremu mamy okazję zapoznać się z kinem niezależnym.
Nasze miasto się zmienia, ale mamy wrażenie, że nie zawsze słucha się naszych głosów w sprawie jego rozwoju. Może forum lokalne byłoby świetną okazją do wymiany poglądów, refleksji, a także szansą na zwrócenie uwagi na problem braku stałej komunikacji między nami – młodymi, a osobami, które mają wpływ na naszą teraźniejszość. Takie spotkanie przyczyniłoby się do zacieśnienia współpracy między różnymi instytucjami i organizacjami z terenu naszego miasta, a w przyszłości zaowocowało opracowaniem strategii działania na rzecz młodzieży.
tekst: uczniowie kl. IIa i IIc LO w Sokółce, fot. P.A. Zalewska
Sokólskie liceum oraz redakcja INFO Sokółka włączyły się w ogólnopolski projekt edukacyjny pt. „MedJA. Szkoła krytycznego myślenia”, będącego częścią programu edukacyjnego Mind Over Media.
Projekt jest inicjatywą Fundacji Evens we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Jego ideą jest nawiązanie partnerstwa między szkołami i lokalnymi mediami w celu współtworzenia etycznych mediów i wzmacniania kompetencji krytycznego myślenia.
W październiku 2019 r. koordynatorzy projektu - nauczyciele Ewa Firs i Małgorzata Kułakowska oraz redaktorzy INFO Sokółka mieli okazję uczestniczenia w warsztatach wprowadzających do programu, które odbywały się w Warszawie, a dotyczyły m.in. roli lokalnych mediów i ich odpowiedzialności za budowanie społeczności. Z kolei nauczyciele wzięli udział w kursie e-learningowym z krytycznej analizy przekazów medialnych. Rola uczniów w projekcie polegała na współpracy z mediami oraz samodzielnej pracy redaktorskiej. W efekcie powstały artykuły w kategoriach: MEGA LOKALSI, NIEznane miejsca/ NIEsłychane historie, TU MÓWIĄ MŁODZI oraz wywiad z redaktorem. Przed uczestnikami projektu - w ramach podsumowania - warsztaty dziennikarskie i prezentacja projektów w Warszawie.