„Mam 70 lat i chce mi się uczyć!”

„Mam 70 lat i chce mi się uczyć!”

    Wykładowcy uczący poprzednią grupę seniorów, którą odwiedziłam, bardzo chwalili stosunek swoich uczniów do nauki. W kolejnej grupie zapał do zdobywania wiedzy jest równie olbrzymi.

    Proszę… - pani Jagoda wertuje zeszyt ćwiczeń z kursu języka angielskiego: książki wypełnione, wszystko zapisane... – pokazuje.

Wzorowi uczniowie - jednym słowem.


Pani Jagoda:
    Wzorowi bez dwóch zdań, proszę… wszystko pozaznaczane na kolorowo, podkreślone, a jak będzie w życiu z wykorzystaniem tej wiedzy, zobaczymy. Musi się człowiek osłuchać.  Dodatkowo mamy jeszcze tutaj takie różne prace… np. kolędy będziemy śpiewać po angielsku.

Pani Irena:
    Trochę tego jest za dużo, to tak człowiek od razu nie ogarnie, ale jeśli będzie kolejny kurs - to też się zapiszę.

Nauka języka aż tak wciąga?

Pani Irena:
    Wciąga. Przecież ja mam 70 lat, kochana, to czasami jest mi ciężko, ale mi się chce uczyć.

    Czy według Pań są jakieś ograniczenia wiekowe żeby rozpocząć naukę?

    Panie zgodnie odpowiadają: Chyba nie… Potrzebne są tylko chęci.


    Czy zauważyłyście Panie różnicę w trudności przyswajania nowej wiedzy na początku kursu i teraz?

Pani Irena:
    Teraz na pewno jest łatwiej. Zaczynałyśmy od nauki abecadła, a teraz czytamy, przynajmniej umiemy czytać po angielsku. Może nie znamy jeszcze wielu słówek, bo zdanie przeczytamy, ale czasami nie wiemy, o co w nim chodzi. Tak samo ciężko jest czasem ułożyć zdanie, bo brakuje nam słówek, ale tego to ja np. mogę już sama dalej się uczyć.


    A co sprawia Wam najwięcej trudności?

Pani Irena:
    Wie pani, nieukowi - to wszystko sprawia problem. (śmiech) Myślę, że wymowa, ale nasza pani wykładająca tak wyraźnie mówi, tak fajnie i ma tyle cierpliwości… Czyta po kilka razy, powtarza, jak trzeba - podejdzie, pomoże, wytłumaczy. My się, proszę pani, tak szczerze uczymy, że przychodzi koniec, a my krzyczymy: jeszcze, jeszcze! Może jeszcze chociaż jedno ćwiczenie? Ciekawe, czy nasza pani profesor jest z nas zadowolona…


    Zapytamy. Czy jeszcze ktoś z Państwa chce coś się wypowiedzieć na temat kursu?

Pani Alina:
    Ja tylko chcę dodać, że mamy pomoce naukowe i rozwijamy się w działaniu, nie tylko werbalnie: my patrzymy - pani mówi, ale też sami wymyślamy sobie zabawy, dzięki którym np. rozwijamy zdania. Jest to bardzo przyjemny i bardzo pouczający sposób pracy. Jednocześnie rozwijający i integrujący grupę.

    Czyli współpraca wrze. Nie dosyć, że się uczycie, to jeszcze dobrze bawicie razem.

Pani Alina:
    Jak dzieci, tylko więcej chęci do nauki mamy niż dzieci. (śmiech)

Pani Ania:
    Często jeszcze gramy w bingo w ramach powtórzeń i utrwalania słówek. Jest to pomysł naszych pań profesorek, które naprawdę chcą nam wiele przekazać, wiele nauczyć i bardzo się starają.

    A co na to pani profesor? Dowiemy się...

Patrycja Anastazja Zalewska

 Powiat Sokólski pozyskał środki finansowe w wysokości 50 156 092,80 zł na realizację projektu pt. „Zintegrowany program rozwoju systemu kształcenia ustawicznego zorientowanego na jakość i potrzeby regionalnej gospodarki w ramach poddziałania 3.2.1 oraz 3.2.2” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej III Kompetencje i kwalifikacje, Działanie 3.2 Kształtowanie i rozwój kompetencji kadr regionu. Całkowita wartość projektu wynosi 55 728 992,33 zł. W jego ramach realizowane będą równocześnie dwa programy: Pozaszkolne formy kształcenia dorosłych. Rozwój kompetencji językowych, technologii informacyjnych i komunikacyjnych (TIK) oraz wsparcie wybranych form kształcenia ustawicznego zgodnie z potrzebami regionalnej gospodarki. Projekt realizowany jest przez Powiat Sokólski (lider) w partnerstwie z: Miastem Białystok, Powiatem Białostockim oraz Podlaskim Centrum Edukacji i Analiz „ORDO” Sp. z o.o. Jego celem jest podniesienie kompetencji i kwalifikacji 4 721 osób dorosłych zamieszkałych na terenie powiatu sokólskiego, białostockiego im. Białystok.
    Wsparcie finansowe w postaci „bonu na szkolenie” skierowane jest do osób pracujących, biernych zawodowo, bezrobotnych, uczących się lub studiujących, które z własnej inicjatywy są zainteresowane podjęciem kształcenia na: kwalifikacyjnych kursach zawodowych, kursach umiejętności zawodowych, studiach podyplomowych, szkoleniach w zakresie technologii informacyjnych i komunikacyjnych oraz języków obcych. Ze względu na duże zainteresowanie projektem nabór wniosków prowadzony jest etapowo (informacje o naborze za pośrednictwem strony internetowej www.bonynaszkolenia.pl) do wyczerpania środków, nie dłużej jednak niż do 30 czerwca 2020 r.

 

Zdjęcia


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.