„Na angielski zapisałam się, bo często jeździmy na wycieczki zagraniczne”

„Na angielski zapisałam się, bo często jeździmy na wycieczki zagraniczne”

    Pani Irena, emerytowana kierownik sokólskiego kina skorzystała z kursu języka angielskiego w ramach wsparcia finansowego „Bony na Szkolenia”.

    Pani  Ireno, nie miała Pani wcześniej styczności z językiem angielskim - i  tak na głębokie wody - kurs językowy?
    To prawda, na angielski zapisałam się, bo w UTW często jeździmy na wycieczki zagraniczne, i przyznaję, że trochę głupio mi było na palcach, na migi pokazywać, czego chcę. Postanowiłam to zmienić i poznać przynajmniej te podstawowe wyrażenia: ile coś kosztuje, jaki ma rozmiar itp. Oczywiście, nie chodziło o to, by było „perfekt”. Usłyszałam o angielskim dla seniorów – pomyślałam – fajna akcja, zapisałam się i jestem bardzo zadowolona.
    Jak Pani wspomina ten czas?
    Mieliśmy świetną wykładowczynię, nawet taki laik jak ja, jeśli tylko chciał – mógł się trochę nauczyć. Mówię: trochę – bo kurs nie trwał długo, ale spokojnie można było „łyknąć” podstawy. Polecam wszystkim, choć przyznam, że wykłady były intensywne. Wiek jednak swoje robi. Trudniej na pewno było paniom, które w ciągu dnia np. pilnują wnucząt a na popołudnie musiały zachować energię na naukę – ja nie miałam tego problemu. Chodziłam bardzo chętnie, opuściłam chyba tylko dwie godziny. Miło było spotykać się z grupą.

    Myślała Pani, żeby jeszcze coś w tym kierunku robić?
    Z chęcią bym kontynuowała, może tylko nie takim intensywnym trybem, raczej żeby utrwalać materiał.
    A jak się przyswajało nową wiedzę?
    Cieszył się człowiek, że coś tam w głowie zostawało. Sama jestem zdziwiona, że osoby 60 plus - tak potrafią się uczyć! Ten materiał jednak w głowie zostaje. Przyznam, na początku myślałam, że to będzie zmarnowany czas. Przeraził mnie natłok nowej wiedzy do przyswojenia...

    Co stanowiło największą trudność?
    Myślałam: po co mi ta gramatyka? Teraz wiem, że bez podstaw gramatyki się nie da. To najgorsze, że inaczej piszesz, inaczej czytasz… Trochę się człowiek gubi.

    Uczestniczki kursu zgodnym chórem potwierdzają, że na zajęciach była też świetna atmosfera...
    Atmosfera nie mogła być inna, bo my się wszyscy znamy i lubimy, jesteśmy zżyci. Jeździmy razem na wycieczki, spotykamy się, poza tym ileż można siedzieć w domu przed telewizorem – trzeba wychodzić! (uśmiech)

    A fakt, że kurs był dofinansowany w ramach „Bonów na Szkolenia” stanowił zachętę?
    Szczerze powiedziawszy, dla mnie najbardziej zależało na poznaniu podstaw angielskiego, a jeśli nadarzyła się okazja dofinansowania - to tylko dodatkowy atut.

    Będzie szansa na praktyczne wykorzystanie nabytej wiedzy?
    Owszem, teraz jadę na Maltę, i się przed mężem - „wymądrzam”, że już znam parę zdań po angielsku – i potrafię np. sama zamówić kawę, czy sok. Już nie muszę na migi, przywitać się umiem i przedstawić. I jestem z tego dumna. (uśmiech) Rodzina też jest ze mnie dumna, dzieci mówiły mi wcześniej – mamo, po co ci to, chyba dla zabicia czasu, a ja udowodniłam, że w tym wieku - mózg także przyjmuje wiedzę – o ile się chce…

Dziękuję za rozmowę i gratuluję entuzjazmu.

opr. A.Tumiel, fot. UTW

 

   Powiat Sokólski pozyskał środki finansowe w wysokości 50 156 092,80 zł na realizację projektu pt. „Zintegrowany program rozwoju systemu kształcenia ustawicznego zorientowanego na jakość i potrzeby regionalnej gospodarki w ramach poddziałania 3.2.1 oraz 3.2.2” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej III Kompetencje i kwalifikacje, Działanie 3.2 Kształtowanie i rozwój kompetencji kadr regionu. Całkowita wartość projektu wynosi 55 728 992,33 zł. W jego ramach realizowane będą równocześnie dwa programy: Pozaszkolne formy kształcenia dorosłych. Rozwój kompetencji językowych, technologii informacyjnych i komunikacyjnych (TIK) oraz wsparcie wybranych form kształcenia ustawicznego zgodnie z potrzebami regionalnej gospodarki. Projekt realizowany jest przez Powiat Sokólski (lider) w partnerstwie z: Miastem Białystok, Powiatem Białostockim oraz Podlaskim Centrum Edukacji i Analiz „ORDO” Sp. z o.o. Jego celem jest podniesienie kompetencji i kwalifikacji 4 721 osób dorosłych zamieszkałych na terenie powiatu sokólskiego, białostockiego im. Białystok.
    Wsparcie finansowe w postaci „bonu na szkolenie” skierowane jest do osób pracujących, biernych zawodowo, bezrobotnych, uczących się lub studiujących, które z własnej inicjatywy są zainteresowane podjęciem kształcenia na: kwalifikacyjnych kursach zawodowych, kursach umiejętności zawodowych, studiach podyplomowych, szkoleniach w zakresie technologii informacyjnych i komunikacyjnych oraz języków obcych. Ze względu na duże zainteresowanie projektem nabór wniosków prowadzony jest etapowo (informacje o naborze za pośrednictwem www.bonynaszkolenia.pl) do wyczerpania środków, nie dłużej jednak niż do 30 czerwca 2020 roku.

 

Zdjęcia


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.