galeria
Jajko – symbol życia, a w czasach przedchrześcijańskich błyskawicy i słońca, sił ożywiających przyrodę w okresie wiosennym. Można to wiązać z mitem, mówiącym o tym, że świat powstał z jajka. Tak myśleli na terenie Grecji czy też Indii. A Persowie wierzyli, że świat wykluł się z jajka – białko stało się słońcem, a żółtko księżycem. Natomiast w tradycji Chrześcijańskiej jajko wielkanocne jest znakiem nowego życia. Symbolizuje przezwyciężenie śmierci, które porównane jest do przebijania skorupki, a wykluwający się kurczak jest zwycięstwem życia.
W sokólskiej Lirze odbyły się Warsztaty Wielkanocne, podczas których panie zdobiły jajka wzorami oraz tworzyły palmy wielkanocne. Pisanki wykonywane były metodą batikową, czyli nanoszeniem gorącego wosku na skorupkę za pomocą szpilki, a następnie pofarbowaniu jajka. Taka metoda jest pracochłonna, ale efekt końcowy jest imponujący. Jak podkreślała jedna z uczestniczek warsztatów nie jest to aż tak trudne jak wygląda. Jedynie co ogranicza w przygotowaniu pisanki to nasza wyobraźnia.
W trakcie warsztatów oprócz zdobienia pisanek oraz tworzenia palm wielkanocnych, zorganizowane były zabawy związane z tradycjami wielkanocnymi.
Warsztaty Wielkanocne stały się już tradycją w Sokółce, gdzie od czterech lat są regularnie organizowane. W tym roku frekwencja dopisała. W warsztatach brały udział mamy z dziećmi, babcie z wnukami oraz panie z Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Materiał:
M.Tomaszycki
Ł. Mucuś
Tagi:powiat sokólskiwielkanocPisankiUniwersytet Trzeciego Wieku