galeria
Niebiesko w Piątce :)
Kwiecień powinien być zielony (w teorii przynajmniej), a jest … NIEBIESKI! A to dlatego, że to Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu.
Bardzo niebiesko było 18 kwietnia przy sokólskim Przedszkolu nr 5, gdzie społeczność przedszkolna świętowała Dzień Świadomości Autyzmu, zorganizowany przez panie z przedszkolnego oddziału specjalnego: Barbarę Słoma, Lucynę Śliżewską, Katarzynę Żywolewską oraz Agnieszkę Deresz.
Organizując nasz festyn, chcieliśmy pokazać wszystkim, że żyjemy razem, a nie obok siebie, że jesteśmy różni, ale tak samo ważni. Dzieci z naszego przedszkola na co dzień obcują z wychowankami oddziału specjalnego, a dziś pokazały im, że są dla nich ważne, że chętnie się z nimi bawią i przebywają. Wszystkie grupy wystąpiły dla naszych podopiecznych i wykonały dla nich plakaty. Wszyscy dziś ubraliśmy się na niebiesko jako symbol naszej łączności z ludźmi ze spektrum autyzmu. Naszą uroczystość uświetnili podopieczni Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Różanymstoku pod opieką niezastąpionej Wioletty Woronowicz – Lingo. Były pokazy cyrkowe, w których dzieci próbowały swoich sił. Odwiedziła nas również Magdalena Szczebiot – Michalska z mężem Antonim ze Stadniny Koni Kraśniany. Chętne dzieci korzystały z przejażdżki konnej pod czujną opieką Magdy, Antoniego oraz młodych wolontariuszy. W międzyczasie wszyscy mogli spróbować ciast przygotowanych przez rodziców przedszkolaków. Na koniec wypuściliśmy niebieskie balony, które błyskawicznie wzniosły się wysoko nad nasze miasto. Atrakcje przygotowane przez nauczycielki oddziału specjalnego chyba przypadły dzieciom do gustu, sądząc po uśmiechniętych buziach - wszyscy świetnie się bawili - powiedziała nam Lucyna Śliżewska.
Nie bądźmy zieloni w temacie autyzmu. W kwietniu bądźmy niebiescy! A w życiu życzliwi i otwarci na innych, a świat uczynimy bardziej kolorowym!
Fot. Piotr Krasnodębski
fot. dzięki uprzejmości organizatorek Dnia Świadomości Autyzmu w Przedszkolu nr 5
Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka. Oznacza to, że u dotkniętych nim dzieci obserwuje się objawy nieprawidłowego funkcjonowania we wszystkich obszarach rozwoju. Pierwsze symptomy pojawiają się bardzo wcześnie, już u kilkunastomiesięcznych niemowląt, ale zawsze są widoczne przed ukończeniem przez dziecko 3. roku życia. Diagnozuje się go również u nastolatków, a nawet osób dorosłych. Nie leczony może prowadzić do bardzo głębokich zaburzeń funkcjonowania w późniejszym wieku.
za www.synapsis.org.pl