Nową drogą do skarbów powiatu sokólskiego

Nową drogą do skarbów powiatu sokólskiego

Miejscowość Szuszalewo, w której odbyło się wczorajsze, uroczyste otwarcie drogi, położona jest na sandrowej Wyspie Szuszalewskiej. Pomiędzy Wyspą Szuszalewską i Wyspą Jałowską przebiega ścieżka przyrodnicza - Błota Biebrzańskie - Szuszalewo. Położona jest na północny zachód od drogi Dąbrowa Białostocka - Lipsk. Ścieżka przyrodnicza - Błota Biebrzańskie - Szuszalewo ma długość 2,5 km. Prawie w całości położona jest w granicach Biebrzańskiego Parku Narodowego. Na trasie rozpoczynającej się i kończącej wieżami widokowymi usytuowano 5 przystanków. Możemy tu oglądać florę i faunę Kotliny Biebrzańskiej: ciekawe gatunki roślin, rzadkie w skali kraju i Europy zbiorowiska roślinne charakterystyczne dla dużych zabagnionych dolin rzecznych i mieszkańców zamieszkujących bagna biebrzańskie - gady, owady, ssaki (głównie łosie) i wiele gatunków ptaków: biegus zmienny, bąk, bączek, bocian czarny, łabędź niemy, kania ruda, kania czarna, trzmielojad, bielik, błotniak stawowy, błotniak łąkowy, sowa błotna, kropiatka, zielonka, derkacz, batalion, mewa mała, rybitwa rzeczna, rybitwa białoczelna, rybitwa białowąsa, rybitwa czarna, zimorodek, kraska, dzięcioł zielonosiwy, dzięcioł czarny, dzięcioł średni, lerka, świergotek polny, wodniczka, ortolan.
Początek ścieżki znajduje się przy wieży widokowej usytuowanej na krawędzi mineralnej Wyspy Jałowskiej w jej zachodniej części. Wyspa Jałowska podobnie jak Wyspa Szuszalewska powstały dzięki procesom erozyjnym wód spływających z doliny Niemna do doliny Biebrzy w okresie kształtowania się obszarów wysoczyznowych zlodowacenia środkowopolskiego. Płynące masy wód wyżłobiły rynny, które po ustaniu dopływu wód z Niemna zaczęły się zabagniać. Proces zabagniania doliny Biebrzy rozpoczął się około 10 tys. lat temu w okresie preborealnym i borealnym. Wysokie ostańce morenowe zbudowane z glin i żwirów współcześnie wystają nad równinę torfową na wysokość ponad 45 metrów - Wyspa Szuszalewska. Z wieży roztacza się przepiękny widok na dolinę Biebrzy. Możemy obserwować lasy i zarośla rozrzucone wśród bezkresnych bagien. Z roku na rok zbiorowiska te coraz bardziej wypełniają otwarte przestrzenie mechowisk i turzycowisk. Od wieży widokowej idziemy ścieżką biegnącą wzdłuż krawędzi wyspy kierując się na zachód, a później na południe. Oglądamy panoramę bagien, które z tego miejsca prezentują się naprawdę efektownie. Za ostatnim przystankiem ścieżka biegnie jeszcze około 200 metrów po mineralnej krawędzi wyspy i doprowadza nas do wieży widokowej w Szuszalewie. Z wieży po raz kolejny oglądamy panoramę bagien biebrzańskich. Na horyzoncie dostrzeżemy zabudowania wsi Nowy Lipsk, wieżę widokową na Wyspie Jałowskiej i wieżę kościoła w Lipsku. Kierując wzrok na południe widzimy panoramę Dąbrowy Białostockiej. Drewniana kładka oraz wieże widokowe, wiaty i zadaszenia turystyczne na obszarze basenu górnego Biebrzy, które powstały w latach 2015-2019 zostały wybudowane w ramach projektu „Ochrona siedlisk mokradłowych doliny Górnej Biebrzy” współfinansowanego przez instrument finansowy LIFE+ Komisji Europejskiej, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Biebrzański Park Narodowy.
Samorządowcy, gospodarze i reprezentanci nadbiebrzańskiej części naszego regionu - Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego Paweł Wnukowski i Radny Dąbrowy Białostockiej Łukasz Owsiejko wraz z Starostą Piotrem Rećko, przy okazji obecności Europosła Karola Karskiego podczas otwarcia drogi w Szuszalewie, pokazali Profesorowi walory naszej Małej Ojczyzny. Karol Karski był zachwycony nadbiebrzańskimi krajobrazami.

Patrycja A. Zalewska

źródło: biebrza.info.pl

Zdjęcia: Patrycja A. Zalewska, Piotr Tałałaj, Anna Bojsza, Justyna Pińkowska, Tomasz Chilicki, Marek Konarzewski, Grzegorz i Tomasz Kłosowscy, Cezary Werpachowski

 

Zdjęcia


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.