galeria
W poniedziałek Prezydent Andrzej Duda podpisał dwa akty prawne reformujące system edukacji w Polsce. Zgodnie z ustawami zmiany w oświacie zaczną się 1 września 2017, a zakończą w roku szkolnym 2022/2023. 1 września 2017 roku uczniowie kończący klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej. Rozpocznie się tym samym stopniowe wygaszanie gimnazjów. Od tego również terminu planowane jest wprowadzenie branżowej szkoły I stopnia w miejsce zasadniczej szkoły zawodowej. Za przekształcenie zasadniczych szkół zawodowych w szkoły branżowe z terenu powiatu sokólskiego odpowiedzialny będzie Powiat Sokólski jako organ prowadzący szkoły ponadgimnazjalne. Ponadto Powiat prowadzi szkołę podstawową specjalną i gimnazjum specjalne. Z informacji uzyskanych w Referacie Oświaty - Gimnazjum Specjalne w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym zostanie wygaszone, a uczniowie będą kontynuować naukę w klasach VII i VIII istniejącej Szkoły Podstawowej Specjalnej.
W związku reformą edukacji nie planowane są zwolnienia w szkołach prowadzonych przez Powiat Sokólski - informuje Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Sokólce - Anna M. Aniśkiewicz
Ponadto w Sokółce znajdują się trzy gimnazja. Gimnazjum nr 1 przy ul. Mickiewicza, Gimnazjum nr 3 Integracyjne, przy Zespole Szkół Integracyjnych i Gimnazjum nr 2 przy Zespole Szkół Ogólnokształcących na Osiedlu Zielonym.
Niestety, pomimo licznych prób kontaktu nie udało nam się uzyskać odpowiedzi od Wiceburmistrza Sokółki Adama Kowalczuka, jak nowa reforma będzie przebiegała w szkołach prowadzonych przez Urząd Miejski w Sokółce.
Powołujemy się na artykuł portalu www.sokolka.tv, któremu udało się porozmawiać z Panem Kowalczukiem. Z artykułu wynika, że Urząd Miejski ma w planach dwa różne rozwiązania na wygaszenie Gimnazjum nr 1. Pierwszym jest otworzenie nowej szkoły podstawowej, co wiązałoby się z bardzo poważną zmianą w obwodach edukacyjnych. W praktyce oznaczałoby to przenoszenie dzieci między placówkami nauczania. Drugi wariant zakłada rozszerzenie funkcjonowania Szkoły Podstawowej nr 1 na budynek obecnego Gimnazjum nr 1. Pozwoliłoby to również, na przeniesienie obecnego Przedszkola nr 4, przy ulicy Kołłątaja, którego budynek jest w złym stanie, do obecnego budynku Szkoły Podstawowej nr 1.
Docelowo struktura szkolnictwa ma obejmować: 8-letnią szkołę podstawową, 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum, 3-letnią branżową szkołę I stopnia, 3-letnią szkołę specjalną przysposabiającą do pracy, 2-letnią branżową szkołę II stopnia oraz szkołę policealną. Zmiany w liceach ogólnokształcących i technikach zapoczątkowane mają być od roku szkolnego 2019/2020, a zakończą się w roku szkolnym 2023/2024.
P. Krasnodębski