O rencie wdowiej i innych świadczeniach. ZUS edukuje seniorów.

O rencie wdowiej i innych świadczeniach. ZUS edukuje seniorów.


W tym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych obchodzi 90 – lecie istnienia. Z racji jubileuszu i przypadającego w październiku Dniu Seniora, dziś w Klubie Senior+ w Sokółce z seniorami spotkały się Katarzyna Kieda-Tolko i Edyta Hawryłko z Inspektoratu ZUS w Sokółce.
 
- Seniorzy stanowią liczna grupę naszych klientów i dziś chcemy opowiedzieć o nowym świadczeniu, które będzie przysługiwało tej grupie wiekowej już nowego 2025 roku, czyli rencie wdowiej – powiedziała Katarzyna Kieda-Tolko
 
Podkreśliła, że nowe świadczenie wejdzie w życie od 1 stycznia i warto się do niego przygotować.
 
 Dotychczas, gdy w małżeństwie emerytów umierał mąż, żona musiała wybierać między zachowaniem swojej emerytury, a rentą rodzinną. Wprowadzany mechanizm jest korzystniejszy. Wdowa lub wdowiec będą mogli zachować swoją emeryturę, a do tego uzyskać część renty rodzinnej po małżonku, lub wybrać rentę rodzinną i do kwoty tego świadczenia dodać część własnej emerytury.
 
- Jeżeli jesteś wdową lub wdowcem i masz prawo do renty rodzinnej oraz własnego świadczenia, wówczas istnieje możliwość wyboru 100% renty rodzinnej + 15% własnego świadczenia lub gdy własne świadczenie jest wyższe, wówczas 100% swojego świadczenia i 15% renty rodzinnej – wyjaśniła Katarzyna Kieda-Tolko.
 
Nowe świadczenie będzie przysługiwało kobietom od 60 roku życia i mężczyznom od 65 lat. Należy do dnia śmierci małżonka pozostawać w małżeńskiej wspólnocie majątkowej i nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym nie wcześniej niż w dniu ukończenia 55 lub 60 lat i nie pozostawać w nowym związku małżeńskim.
 
Wnioski na nowy typ zasiłku będzie można składać już od 1 stycznia w każdej placówce ZUS lub drogą elektroniczną poprzez platformę internetową PUE ZUS.
 
- Jeśli ktoś do tej pory nie złożył wniosku o świadczenie i nigdy nie ubiegał się o rentę rodzinną to można złożyć wniosek już dziś, dołączając niezbędne dokumenty, co przyśpieszy w sposób znaczący sposób naliczania nowego świadczenia – poinformowała prelegentka.
 
Dodała, że prawo do wypłaty nowego świadczenia składający dokumenty uzyskają od lipca 2025 roku. Warunkiem jest nie przekroczenie trzykrotności najniższej emerytury. Jeżeli suma świadczeń przekroczy tę kwotę wówczas zasiłek zostanie pomniejszony o kwotę przekroczenia. W roku 2025 będzie wypłacane 15% dodatkowego świadczenia, a już 2026 ten procent wzrośnie do 25.
 
Podczas spotkania seniorzy dowiedzieli się też o świadczeniach wspierających, dodatkach pielęgnacyjnych oraz sposobach poruszania się po Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
 
Krzysztof Promiński

fot. Damian Szarkowski

Zdjęcia


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.