galeria
Dzisiaj podczas jubileuszu 90-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Wierzchlesiu odbyło się oficjalnie nadanie sztandaru jednostce. Jego fundatorem jest Zarząd Powiatu Sokólskiego.
Uroczystości rozpoczęły się od nabożeństw dziękczynnych w intencji strażaków w cerkwi św. Jerzego w Wierzchlesiu i w kościele św. Jana Chrzciciela w Wierzchlesiu. Po mszy uczestnicy wydarzenia zebrali się przed remizą OSP, gdzie druh Adrian Charytoniuk, prezes Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Wierzchlesiu, przedstawił 90-letnią historię jednostki.
Piotr Rećko, Starosta Sokólski i jednocześnie Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Sokółce, w imieniu Zarządu Powiatu, odczytał akt ufundowania sztandaru.
“Doceniając rangę i znaczenie Ochotniczej Straży Pożarnej w naszym społeczeństwie, niniejszym aktem uroczystym stanowimy i przekazujemy ufundowany przez społeczeństwo powiatu sokólskiego sztandar Ochotniczej Straży Pożarnej w Wierzchlesiu, aby sztandarem tym nawiązać do największych wartości. W imię tradycji, wierności, honoru i męstwa. Aby za najwyższy trud i poświęcenie w obronie życia i mienia dać symbol swego przywiązania i więzi naszego społeczeństwa z Ochotniczą Strażą Pożarną. By pod sztandarem tym kształtowały swoje postawy patriotyczne kolejne pokolenia strażaków. Czynimy to w 90. rocznicę powstania OSP Wierzchlesie. Społeczeństwo powiatu sokólskiego. Bogu na chwałę, ludziom na pożytek” – brzmiała treść aktu.
Nastąpił symboliczny akt wbicia gwoździ w drzewiec sztandaru oraz wpis w księdze pamiątkowej, przez gości honorowych i fundatorów. A byli wśród nich: przedstawiciele Zarządu Powiatu Sokólskiego na czele ze Starostą Piotrem Rećko, Renata Czaban-Tarasewicz – Wójt Gminy Szudziałowo, Piotr i Jacek Rećko – właściciele firmy Drewnopol, Jarosław Kiszkiel – właściciel firmy Stoldrew, Michał Supronik, Wiesław Supronik – właściciel Zakładu Usług Leśnych, Mirosław Surowiec – Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Szudziałowie i jednocześnie członek Zarządu OWOSP RP w Białymstoku, druhna Dorota Gudalewska – Komendant Gminny OSP w Szudziałowie, Wiesław Bilkiewicz – właściciel firmy Las, Sylwia, Wiktoria, Dominika, Adam i Cezary Kiszuk, Dariusz i Konstanty Kiszkiel – właściciele firmy Kora, Jarosław Karpowicz – właściciel firmy wykonującej prace leśne, Ewa, Anna i Jan Charytoniuk, Zbigniew Biegański, Artur Horosz.
Po poświęceniu sztandaru, został on uroczyście przekazany na ręce druha Adriana Charytoniuka – prezesa OSP Wierzchlesie. Dokonał tego druh Jan Gradkowski – wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Białymstoku, który z kolei przejął go od Piotra Rećko, przedstawiciela fundatora sztandaru.
– Sztandar to ideały, które są na nim wypisane i wasz drogowskaz. Na nim jest honor i duma każdego strażaka. Dlatego dzisiejszy dzień jest tak ważny – zwrócił się do druhów OSP Wierzchlesie, Piotr Rećko, Starosta Sokólski i Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Sokółce.
Dodał, że sztandar uskrzydla i życzył strażakom, aby spowodował, że będą najlepszą jednostką w powiecie sokólskim, a nawet województwie podlaskim. Przypomniał, że z gminy Szudziałowo wywodzi się wielu wybitnych strażaków.
– Męstwo to umiejętność podejmowania szybkich i słusznych decyzji. Chociaż rozumiem, że osobiście mogą być one dla państwa trudne – tak myślę o strażakach słysząc sygnał syreny. Widzę was odrywających się od obowiązków, po to, by wykonywać zadania i nieść pomoc innym – odniosła się do postawy strażaków wójt Szudziałowa, Renata Czaban-Tarasewicz.
Przekazała druhom, że sztandar jest również symbolem szacunku i uznania społecznego, ale także zobowiązaniem do kultywowania tradycji i pamięci, a także podnoszenia poziomu działalności na rzecz ochrony przeciwpożarowej.
Podczas uroczystości wręczono brązowe, srebrne i złote Medale Za Zasługi Dla Pożarnictwa, odznaczenia Wzorowy Strażak oraz podziękowania i gratulacje.
Historia OSP Wierzchlesie
Według przekazów jednostka powstała w roku 1934, jednakże dokładna data założenia nie jest znana. Wzmianka o istnieniu OSP w Wierzchlesiu pochodzi z ,,Monitora Polskiego”, nr 177, z 5 sierpnia 1935 roku, co świadczy o tym, że jednostka powstała przed 1935 r.
W decyzji wojewody z 3 lipca 1935 roku, związaną ze zmianą statutów i ponowną rejestracją i wpisem w Rejestrze Stowarzyszeń Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku, pod pozycją 304 znajduje się Stowarzyszenie O. S. P. w Wierzchlesiu. Potwierdza to istnienie jednostki przed rokiem 1935.
Wraz z powstaniem Ochotniczej Straży Pożarnej, rozpoczęto budowę drewnianej remizy, którą oddano do użytku w 1936 r. Pełniła ona również funkcję świetlicy wiejskiej. W 1938 r Straż Ogniowa Ochotnicza wsi Wierzchlesie liczyła 24 członków.
Na jej wyposażeniu była ręczna motopompa wraz z 400 litrowym zbiornikiem na wodę, zaprzęganym w konie. Jednostka w takiej formie funkcjonowała do 1939 r.
W czasie wojny oraz w latach powojennych, jednostka jako organizacja nie funkcjonowała, jednakże strażacy podejmowali akcje gaśnicze. Wzmianka o ponownym aktywowaniu wierzchleskiej OSP odnajdujemy w sprawozdaniu starosty sokólskiego z 1 i 6 sierpnia 1947 r. o funkcjonowaniu towarzystw strażackich. Wówczas jednostka w Wierzchlesiu liczyła 12 członków. Jako datę ponownego rozpoczęcia jej działania podaje się kwiecień – czerwiec 1947 r.
Niestety wyposażenie sprzętowe, w niemal wszystkich jednostkach powiatu sokólskiego było ,,bardzo nikłe i nie wystarczające”. Lata sześćdziesiąte to sukcesywny rozwój jednostki w trudnych czasach.
Kolejni komendanci swoją determinacją zapewniali działalność OSP Wierzchlesie. W roku 1984, powstał społeczny komitet budowy nowej remizy. Dzięki wysiłkowi komendanta Anatola Onoszko (funkcję pełnił w latach 1978 – 2016) i ofiarności mieszkańców wsi, nowa siedziba została oddana do użytku w 1986 r. i pełni tę funkcję do dziś.
Na wyposażeniu jednostki znajduje się wóz ratowniczo – gaśniczy STAR 224L wraz z wyposażeniem. Ostatnie lata to okres rozwoju formacji. Doposażenie w sprzęt, wzrost liczby druhów i druhen, daje nadzieję na pozytywną wizję przyszłości OSP w Wierzchlesiu, której obecnym Prezesem jest ks. Adrian Charytoniuk, a Naczelnikiem Adam Kiszuk.
Opr. Patrycja A. Zalewska-Poskrobko
Fot. Kacper Butwiłowski