Ostatniej doby ponad 110 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią.

Ostatniej doby ponad 110 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią.

Ponad 110 prób nielegalnego dostania się do Polski odnotowano ostatniej doby na granicy z Białorusią - poinformował w czwartek Podlaski Oddział Straży Granicznej (POSG) w Białymstoku.

Migranci próbowali przekroczyć granicę na odcinku strzeżonym przez Podlaski Oddział SG - w Narewce, Krynkach, Michałowie, Czeremsze, Płaskiej, Lipsku, Bobrownikach i Dubiczach Cerkiewnych.

W rejonie służbowej odpowiedzialności placówek SG w Krynkach i Bobrownikach migranci usiłowali przedostać się do Polski przez rzekę graniczną Świsłocz. Na terenie, za który odpowiada placówka w Płaskiej migranci forsowali graniczną rzekę Wołkuszanka.

"W trakcie nielegalnego przekraczania granicy w okolicach Dubicz Cerkiewnych doszło do ataku na polskie służby. Migranci znajdujący się po stronie białoruskiej obrzucali polskie patrole kamieniami. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał" - poinformowała rzeczniczka POSG mjr Katarzyna Zdanowicz.

Dodała, że zatrzymano jednego pomocnika w nielegalnym przekraczaniu granicy. Obywatel Ukrainy pojazdem marki Toyota usiłował przewieźć na zachód Europy 3 obywateli Syrii.

Według informacji POSG, od początku 2024 r. odnotowano blisko 25 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy. Migranci, którzy usiłowali przedostać się do naszego kraju, pochodzili z 49 krajów. W ostatniej dobie były to między innymi osoby z takich państw jak Ghana, Komory, Gwinea czy Iran.

Od środy przez następne 90 dni - na wyznaczonym obszarze przy granicy - dalej obowiązuje strefa buforowa z zakazem przebywania. O północy z wtorku na środę weszło w życie rozporządzenie MSWiA w tej sprawie. Oznacza ono dalszy zakaz przebywania na takim samym, jak przez ostatnie 90 dni określonym obszarze w strefie nadgranicznej. Dotyczy to ok. 60,6 km linii granicy w powiecie hajnowskim. Na blisko 45 km nie wolno przebywać w odległości 200 m od linii granicy, na pozostałym obszarze to 2 km. Zakaz przebywania nie dotyczy miejscowości i szlaków turystycznych.

MSWiA podsumowało, że po 90 dniach obowiązywania strefy o 64 proc. spadła liczba prób nielegalnego przekroczenia tej granicy przez migrantów i to - w ocenie ministerstwa - potwierdza zasadność i skuteczność działania strefy. Ograniczenie obecności osób w strefie ma także gwarantować bezpieczeństwo również służbom pilnującym granicy.

MSWiA podało, że od początku obowiązywania strefy odnotowano ponad 6,1 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, zatrzymano także 71 osób podejrzewanych o pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu granicy. (PAP)

fot. Straż Graniczna

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.