Piękny dorobek zawodowy psycholog EWY G. ROMAN

Piękny dorobek zawodowy psycholog  EWY G. ROMAN

Pani mgr Ewa Genowefa Roman pracowała jako psycholog w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sokółce od 01.09.1981r. do 24.01.2017r. Aktywnie i z zaangażowaniem realizowała zadania placówki i osiągała sukcesy w pracy dydaktyczno-wychowawczej, prowadząc działania diagnostyczne, terapeutyczne i profilaktyczno-doradcze.

W procesie diagnostycznym zwracała szczególną uwagę na dobór właściwych metod i narzędzi dostosowanych do indywidualnych potrzeb i możliwości psychofizycznych uczniów. W celu zapewnienia efektywności udzielanej pomocy kierowała dzieci i młodzież na pogłębioną diagnozę specjalistyczną, w tym badania pedagogiczne, logopedyczne oraz dodatkowe badania specjalistyczne. Pomagała w wyborze odpowiednich form kształcenia dla uczniów wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy, współdziałała w organizowaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla dzieci z trudnościami w nauce, zagrożonych drugorocznością, z problemami zdrowotnymi i wychowawczymi, z dysfunkcjami rozwojowymi. Prowadziła na terenie poradni indywidualne zajęcia z uczniami i ich rodzicami. Pomagała w szczególności dzieciom i młodzieży z deficytami rozwojowymi, problemami emocjonalnymi, z trudnościami adaptacyjnymi, z zaburzeniami zachowania. Dzięki indywidualnemu podejściu do każdego ucznia, wnikliwej analizie problemu oraz zastosowaniu najwłaściwszych metod oddziaływań edukacyjno-wychowawczych, prowadzone zajęcia przynosiły oczekiwane efekty. Podczas indywidualnych spotkań wspierała rodziców w rozwiązywaniu problemów edukacyjno-wychowawczych.

Aby przybliżyć dostęp do specjalistów organizowała na terenie szkół dyżury, podczas których udzielała rodzicom i nauczycielom porad i konsultacji dotyczących m.in. sposobów pracy z dziećmi, rozwiązywania problemów, w tym problemów okresu dorastania, prowadziła indywidualne rozmowy wspierające. Współpracowała z nauczycielami, psychologami i pedagogami szkolnymi w rozwiązywaniu problemów edukacyjnych i wychowawczych. Prowadziła grupę wsparcia dla psychologów i pedagogów ze szkół z rejonu działania poradni. Zajęcia warsztatowe miały na celu bliższe poznanie się i wymianę doświadczeń pedagogów i psychologów szkolnych, dzielenie się wiedzą i zdobywanie nowych informacji, umożliwiały analizę sytuacji problemowych w szkole. Prowadziła szkolenia rad pedagogicznych dotyczące pomocy dzieciom i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi np. „Jak pomagać dziecku z trudnościami w nauce”, „Jak pracować z dzieckiem doświadczającym przemocy domowej”.

Realizowała programy i zajęcia profilaktyczno-edukacyjne i psychoedukacyjne dla młodzieży dotyczące profilaktyki uzależnień, przemocy i innych zachowań niepożądanych np. „Moje życie jest w moich rękach”, „Przemoc rówieśnicza”, „Moje poczucie wartości”, opracowała i wdrożyła m.in. program „Substancje psychoaktywne a zdrowy styl życia”. Prowadziła Program Integracyjno-Adaptacyjny dla uczniów klas I szkół ponadgimnazjalnych. Udzielała pomocy w wyborze zawodu i kierunku dalszego kształcenia - prowadziła badania zawodoznawcze, poradnictwo zawodowe, zajęcia aktywizujące wybór zawodu i dalszego kierunku kształcenia (zajęcia warsztatowe dla uczniów ostatnich klas gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych nt.: „Decyzja zawodowa gimnazjalisty”, „Decyzja zawodowa maturzysty”). Podejmowała działania w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery Zawodowej np. współorganizując seminaria: „Poznaj swojego doradcę zawodowego” (2015 r.), „Jak zaprzyjaźnić się z rynkiem pracy” (2014 r.).

Organizowała prelekcje dla rodziców i nauczycieli dotyczące m.in. sposobów rozwiązywania sytuacji konfliktowych, zapobiegania zachowaniom agresywnym, profilaktyki uzależnień. Przedstawiała rodzicom różne metody postępowania z dziećmi, służące prawidłowemu rozwojowi ich sfery emocjonalnej, społecznej, poznawczej, wzmocnieniu poczucia ich własnej wartości, poprawie metod komunikowania się dorosłych z dziećmi, a także przeciwdziałaniu niepowodzeniom szkolnym, które mogą być źródłem zachowań niepożądanych (agresji, uzależnień). Przykładowe tematy spotkań z rodzicami: „Rola rodzica w zapobieganiu sięgania przez dziecko po substancje psychoaktywne”, „Sztuka odmawiania”, „Jak motywować dzieci dyslektyczne do zajęć korekcyjno-kompensacyjnych”. Była realizatorem warsztatów umiejętności wychowawczych „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców”.

Pani Ewa Roman od 1991r. ściśle współpracowała z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych motywując osoby uzależnione do podjęcia terapii i leczenia. Od 1993 r. do 2002 r. jako instruktor programu profilaktycznego „Elementarz II - czyli Program Siedmiu Kroków” zorganizowała i przeprowadziła osiemnaście edycji szkoleń i superwizji dla nauczycieli szkół podstawowych z miasta i gminy Sokółka. Została powołana w skład Zespołu Interdyscyplinarnego, gdzie wspólnie z pozostałymi członkami zespołu podejmowała aktywne działania na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz skutecznej interwencji i możliwości pomocy. Współpracowała z Powiatowym Zespołem Reagowania Kryzysowego, udzielając pomocy psychologicznej ofiarom i ich rodzinom. Współrealizowała „Powiatowy program zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego na obszarze powiatu sokólskiego na lata 2005-2010” („Bezpieczny Powiat Sokólski”). W związku z włączeniem się poradni w opracowanie „Powiatowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego” pogłębiła współpracę z organizacjami i placówkami, w tym poradnią zdrowia psychicznego, w zakresie rozpoznania potrzeb ludności powiatu sokólskiego w zakresie zdrowia psychicznego i opieki psychiatrycznej oraz dostosowania do nich skoordynowanej działalności różnych form pomocy, oparcia społecznego oraz aktywizacji zawodowej. Uczestniczyła w posiedzeniach Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności jako psycholog orzecznik.

Od początku swojej pracy zawodowej w poradni pani Ewa Roman ściśle współpracowała z policją i sądem, wspomagając te instytucje swoją wiedzą i umiejętnościami. W ramach współpracy z Powiatową Komendą Policji uczestniczyła w rekrutacji do prowadzenia programów profilaktycznych w placówkach oświatowych bezrobotnych absolwentów po studiach pedagogicznych. Uczestniczyła w przesłuchaniach nieletnich, opracowywała opinie psychologiczne dotyczące nieletnich. Jako kurator społeczny pod swoją kuratelą miała bardzo młodych ludzi, którzy złamali prawo, uczyła ich podstawowych zachowań prospołecznych, motywując do zdobycia zawodu, udzielając pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Współpracowała z kuratorami zawodowymi (dla dorosłych i kuratorami rodzinnymi). Współprowadziła debatę społeczną dotyczącą przemocy, zorganizowaną przez Komendę Powiatową Policji w Sokółce, przedstawiając temat „Przemoc domowa” (2015r.), debatę „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży”, prezentując temat „Rola dorosłych w zapobieganiu sięgania przez dzieci i młodzież po środki psychoaktywne” (2014r.), konferencję „Razem przeciw przemocy w rodzinie” (2012r.)

W porozumieniu z organem prowadzącym poradnię współpracowała z Poborową Komisją Wojskową w zakresie diagnozy poziomu funkcjonowania umysłowego i dojrzałości emocjonalnej poborowych.

Współpracowała z ośrodkami pomocy społecznej, pomagała osobom zgłaszającym się do poradni w uzyskaniu pomocy socjalnej oraz udzielała porad w sprawie objęcia pomocą psychologiczno-pedagogiczną dzieci lub ich rodziców z podopiecznych rodzin. Informowała pracowników socjalnych o sposobach rozwiązywania problemów edukacyjnych i wychowawczych dzieci.

Pani Ewa Roman współpracowała z Warsztatami Terapii Zajęciowej w Sokółce, jako psycholog poradni pomagała w ich uruchomieniu poprzez wstępną kwalifikację uczestników oraz pomoc w zakupie narzędzi diagnostycznych i wyposażenia do prowadzenia rewalidacji osób niepełnosprawnych umysłowo.

Aktywnie współdziałała ze stowarzyszeniami i organizacjami pozarządowymi. W ramach współpracy poradni z Fundacją Sokólski Fundusz Lokalny prowadziła zajęcia z dziećmi w świetlicy socjoterapeutycznej, udzielała wsparcia psychologicznego dzieciom z rodzin niewydolnych wychowawczo, z problemem alkoholowym lub przemocą domową. Włączała się w realizację projektów realizowanych w ramach programu „Lokalne Partnerstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolność” przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. W ramach zawartej przez poradnię Deklaracji Współpracy w „Lokalnym Partnerstwie PAFW” (gdzie Partnerami były m.in. szkoły z miasta i gminy Sokółka, Komenda Powiatowa Policji, Ośrodek Sportu i Rekreacji, Biblioteka Publiczna) wspólnie z Liderem Partnerstwa - Fundacją „Sokólski Fundusz Lokalny” podejmowała działania na rzecz przeciwdziałania przemocy, zapewnienia bezpieczeństwa i zdrowia dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów w Sokółce, udzielała pomocy psychologicznej w rozwiązywaniu konfliktów, udzielała wsparcia dla nauczycieli i rodziców (np. projekt „Można inaczej”, „Społeczna (re)akcja-stop krzywdzeniu dzieci”). Uczestniczyła jako prelegent w debacie „Zatrzymać przemoc”.

W ramach zawartej przez poradnię umowy intencyjnej lokalnej Koalicji na rzecz poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych na rynku pracy w powiecie sokólskim podjęła współpracę z 11 koalicjantami - stowarzyszeniami, fundacjami, organizacjami i placówkami działającymi na terenie powiatu. Z liderem tej Koalicji - Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Ziemi Sokólskiej „Barka”- pani Ewa Roman podejmowała działania służące poszukiwaniu nowych rozwiązań w zakresie współpracy i partnerskiego działania na rzecz integracji, rehabilitacji społeczno-zawodowej i rozwiązywania problemów lokalnego rynku pracy dla osób niepełnosprawnych. Patronat nad realizacją działań Koalicji przyjął Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe. Pani Ewa Roman włączyła się w wiele projektów realizowanych przez Stowarzyszenie „Barka” na rzecz osób niepełnosprawnych (np. „Droga do pracy”).

Współprowadziła konferencję dla osób niepełnosprawnych „Nie palę, nie piję, nie biorę”, zorganizowaną we współpracy ze Środowiskowym Domem Samopomocy i SOSW w Sokółce (2014 r). Włączyła się w projekt „Lepszy start w dorosłe życie uczniów niepełnosprawnych” realizowany przez Powiat Sokólski.

Współpracowała z Zakładem Doskonalenia Zawodowego w Sokółce - przekazywała wiedzę m.in. z zakresu poradnictwa zawodowego, w tym przydatności do zawodu, wpływu zainteresowań na osiągnięcia w nauce i pracy zawodowej.

Współpracowała z Biblioteką Pedagogiczną organizując warsztaty dla zainteresowanych nauczycieli dotyczące sposobów rozwiązywania problemów edukacyjno-wychowawczych. Prowadziła też na terenie biblioteki zajęcia grupowe z dziećmi, dotyczące np. sposobów radzenia sobie w trudnych sytuacjach, umiejętności rozwiązywania konfliktów.

Udzielała aktywnej pomocy w adaptacji zawodowej nauczycieli podejmujących pracę w zawodzie nauczyciela. Była otwarta na potrzeby studentów odbywających praktyki pedagogiczne w poradni, umożliwiając im obserwację prowadzonych przez siebie zajęć.

W celu świadczenia pomocy na jak najwyższym poziomie systematycznie doskonaliła swoje umiejętności zawodowe poprzez udział w licznych szkoleniach, kursach doskonalących i warsztatach oraz podnosiła kwalifikacje (ukończyła oligofrenopedagogikę i studium psychoterapii). Uczestniczyła w licznych konferencjach naukowo-szkoleniowych i seminariach. Brała aktywny udział w szkoleniowych spotkaniach rady pedagogicznej, organizowanych w ramach WDN w poradni. Dzieliła się ze współpracownikami swoją wiedzą i doświadczeniem, jednocześnie poszerzając swoje wiadomości i umiejętności zawodowe. Zdobytą wiedzę efektywnie wykorzystywała podczas realizacji wszystkich swoich działań ukierunkowanych na pomoc dziecku i środowisku, w którym przebywa.

W kontaktach z dziećmi, rodzicami, nauczycielami i innymi klientami poradni wyróżniała się wrażliwością, życzliwością, dyskrecją i zrozumieniem zgłaszanych problemów. Wszystkie działania pani Ewy Roman służyły dobru dziecka, pomocy jemu i środowisku, w którym przebywa. Za działania na rzecz dzieci i młodzieży otrzymała liczne dyplomy i podziękowania oraz Nagrody Starosty Sokólskiego (2003 r., 2016 r.) i Nagrody Dyrektora (1985, 1989, 1993, 1994, 1998, 2000, 2002, 2005, 2006, 2007, 2010, 2013, 2015, 2016).

Anna Fidziukiewicz, dyrektor Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Sokółce

 

 

 

 

Tagi:poradnia psychologiczno-pedagogiczna sokółkapsycholog ewa roman

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.