PKP PLK chcą przebudować system sterowania ruchem na stacji w Sokółce.

PKP PLK chcą przebudować system sterowania ruchem na stacji w Sokółce.

System sterowania ruchem na stacji kolejowej w Sokółce (Podlaskie) zostanie przebudowany i unowocześniony - zapowiedziały w poniedziałek PKP PLK. Spółka ogłosiła przetarg na wykonanie tych prac; firmy mogą składać oferty do 24 kwietnia 2025 r. Prace mają się zakończyć w 2028 r.

"Nowoczesne urządzenia do obsługi ruchu pociągów, częściowo przebudowane tory i rozjazdy oraz nowa nastawnia – to najważniejsze pozytywne zmiany, jakie planujemy na sokólskiej stacji" - poinformował w poniedziałek w komunikacie Tomasz Łotowski z PKP PLK SA.

Inwestycja ma się przyczynić do większej wydajności transportu towarowego na stacji w Sokółce. Polskie Linie Kolejowe podkreśliły, że Sokółka to ważny węzeł kolejowy, w którym schodzą się linie kolejowe z Białegostoku, Suwałk oraz Kuźnicy, w tym także - co podkreślono - szerokotorowa linia kolejowa, która prowadzi do granicy z Białorusią.

Tomasz Łotowski wyjaśnił, że inwestycje planowane na stacji kolejowej w Sokółce scentralizują urządzenia sterowania ruchem na tej stacji.

Jak dodał, oznacza to, że zamiast z dotychczasowych trzech nastawni prowadzenie ruchu pociągów będzie nadzorowane z jednego miejsca, co zapewni większą kontrolę i zwiększy bezpieczeństwo. Łatwiej będzie także obsługiwać składy jadące do licznych w Sokółce bocznic towarowych, w tym na szerokotorowej linii do bocznicy Orlen w Bufałowie. Powstanie też nowy budynek głównej nastawni, który w przyszłości zamierzamy rozbudować w lokalne centrum sterowania ruchem kolejowym.

PKP PLK planują także zmodernizować osiem mostów i przepustów na trasie Sokółka-Geniusze.

Przypomniano, że w latach 2019-2023 zmodernizowana została szerokotorowa linia kolejowa Geniusze-Kuźnica. Przebudowano wówczas 27 km torów, 16 różnych obiektów inżynieryjnych i 16 przejazdów kolejowo-drogowych.

"Na stacjach w Kuźnicy, Sokółce i Geniuszach powstały tory pozwalające przyjmować pociągi towarowe o długości do 1050 m. Obecnie planowane prace mają na celu uzupełnienie zakresu wykonanych już robót i osiągnięcie pełnej zakładanej funkcjonalności techniczno-eksploatacyjnej" - czytamy w komunikacie PKP PLK SA.

Inwestor zakłada, że planowane w Sokółce prace będą zakończone do sierpnia 2028 r. Inwestycja będzie sfinansowana z budżetu państwa.

Obecnie w Podlaskiem, z powodu trudnej sytuacji przygranicznej - nieczynne są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Działają jedynie towarowe przejścia kolejowe w Kuźnicy i Siemianówce.(PAP)

Fot: PKP PLK

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.