Podopieczni SOSW na wycieczce w Warszawie

Podopieczni SOSW na wycieczce w Warszawie

Uczestnicy projektu ,,Sprawni i Samodzielni”, uczniowie gimnazjum i szkoły przysposabiającej do pracy, realizowanego w ramach Rządowego Programu Bezpieczna +, dzięki umowie zawartej pomiędzy Podlaskim Kuratorem Oświaty w porozumieniu z Wojewodą Podlaskim, a Starostą Sokólskim, we czwartek 09 listopada ruszyli na wycieczkowy szlak, który wiódł do Warszawy. O godzinie 6.30 zajęli miejsca w pociągu relacji Sokółka-Białystok, by po 40 minutach przesiąść się docelowo do pociągu „Orzeszkowa” relacji Białystok-Warszawa i już po nieco ponad dwóch godzinach powitał nas warszawski poranek.

Podróż pociągiem, dla niektórych pierwsza w życiu, spotkanie z konduktorem, bilety, przesiadki dworce, te małe i te olbrzymie zrobiły wielkie wrażenie. Po kilku krótkich chwilach pierwszego oszołomienia nową sytuacją, uczestnicy dzielnie radzili sobie z trudami podróży.

Po przyjeździe do stolicy nastąpiło spotkanie i zapoznanie z naszymi przewodnikami. Były to dwie uczennice i pani Dorota opiekująca się Kołem Wolontariackim z LXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Lajosa Kossutha w Warszawie.

Pierwszym punktem programu był Pałac Kultury i Nauki oraz wjazd na taras widokowy na trzydzieste piętro. Panoramiczne widoki Warszawy robiły wrażenie, przyprawiały o zawrót głowy i zachwycały.

Kolejnym ważnym etapem był zakup biletów komunikacji miejskiej, gdyż uczestnicy poruszali się po stolicy m.in. korzystając z metra.

Kiedy bilety zostały zakupione, a uczestnicy stali przed bramkami wejścia, w niejednej głowie pojawiła się obawa czy na pewno bramka otworzy się i będzie można przejść. Pierwsze obawy zostały szybko rozwiane i kolejni uczniowie śmiało przechodzili na peron po drodze pokonując ruchome schody, które dla wielu stanowiły i wyzwanie i atrakcję.

By nabrać sił po pierwszych wrażeniach zjedliśmy drugie śniadanie w przemiłym Bistro „Wiem”. To pozwoliło podjąć następne wyzwanie. Był to pobyt w Centrum Nauki Kopernik, w którym mogliśmy eksperymentować i testować działanie różnych urządzeń. To była wspaniała nauka poprzez zabawę. Tam uczniowie mogli sami poeksperymentować. Tam można wszystkiego dotknąć, przesunąć, spróbować, przetestować, sprawdzić. Bez utartych ścieżek zwiedzania. Wszyscy byliśmy tam odkrywcami! Wspaniała przygoda, którą polecamy wszystkim zwiedzającym stolicę.

Zmęczeni eksperymentami i pokonywaniem własnych słabości udaliśmy się na pyszny obiad, który w pełni zregenerował siły. Przed nami był jeszcze spacer na Starówkę. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od rynku na Starym Mieście, gdzie podziwialiśmy Kolumnę Zygmunta, zabytkowe kamieniczki. Zrobiliśmy też pamiątkowe zdjęcie przy pomniku Syrenki. Po drodze podziwialiśmy piękne iluminacje Pałacu Prezydenckiego, kamienic i kościołów i inne ważne miejsca Traktu Królewskiego. Uroczo wyglądała Warszawa wieczorową porą.

Nie mogliśmy odmówić sobie chociaż krótkiej wizyty w słynnych „Złotych Tarasach”, kompleksie handlowo-biurowo-rozrywkowym znajdującym się w Śródmieściu Warszawy.

Stąd już tylko krok dzielił nas od Dworca Centralnego. Punktualni, jak przystało na zaprawionych w podróżnych trudach, turystów stawiliśmy się punktualnie na peronie i o godz. 20.30 pożegnaliśmy z sentymentem Warszawę.

Wycieczka była bardzo udana, ponieważ mieliśmy okazję, aby zobaczyć i doświadczyć czegoś nowego, ale i przypomnieć sobie to, co jest nam znane. Jesteśmy pewni, że nie zapomnimy tej wyprawy do końca życia i z pewnością będziemy chcieli tam wrócić. Tym bardziej, że zdajemy sobie sprawę z tego, ile jeszcze innych miejsc w Warszawie czeka na to, by je poznać, odkryć i zapamiętać.

Najważniejsze są nasze doświadczenia, które wypracowaliśmy podczas wyjazdu, orientacja w dużym mieście, zakup biletów, bezpieczne poruszanie się środkami komunikacji, poruszanie się na terenie dużych obiektów, umiejętność odczytywania znaków informacyjnych, komunikacyjnych.

Dziękujemy naszym przemiłym wolontariuszkom: Julce i Kindze oraz pani Dorocie Maćkowiak za ciepłe przyjęcie nas w Warszawie, opiekę w czasie wycieczki, pełnienie roli naszych przewodników po stolicy, pomoc w bezpiecznym poruszaniu się środkami komunikacji miejskiej, życzliwość, zaangażowanie oraz pomocną dłoń. Cenimy tę nową przyjaźń i wierzymy, że nasze drogi jeszcze się spotkają.

Wrażenia, których doznała nasza młodzież pozostaną w pamięci na zawsze, a zdobyta wiedza i doświadczenie owocować będzie podejmowaniem kolejnych wyzwań.

K. Zalewska, L. Zajkowska, D. Kozaczyńska

 

Zdjęcia


Tagi:Sokółkapowiat sokólskiSOSW

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.