galeria
2100 przyłbic medycznych i 140 różnego typu łączników do masek twarzowych umożliwiających zamontowanie odpowiedniego filtra - w ten sposób Politechnika Białostocka wspiera pracowników służby zdrowia w walce z epidemią koronawirusa. Wsparcie trafiło do szpitali, stacji pogotowia ratunkowego, domów pomocy społecznej czy ośrodków pomocy rodzinie.
Produkcja przyłbic medycznych - podstawowego środka ochrony personelu medycznego - rozpoczęła się na Wydziale Mechanicznym pod koniec marca. To była odpowiedź na zapotrzebowanie zgłaszane przez kolejne placówki medyczne. Szybko zmodyfikowaliśmy pierwszy pomysł - druku na drukarkach 3D. Zajmowałoby to za dużo czasu - moglibyśmy wydrukować najwyżej 5-10 przyłbic dziennie. Stąd pomysł wykorzystania obok wydruku, montażu z użyciem prefabrykowanych elementów z tworzyw sztucznych. Czas wykonania jednej przyłbicy skrócił się do 5 minut, ale było to możliwe przy znacznym zwiększeniu nakładu pracy. Na szczęście mieliśmy od początku zapał i ludzi - pracowników Wydziału Mechanicznego. Dzięki nim udało się ostatecznie wyprodukować ponad 2100 przyłbic - opowiada dr hab. inż. Szczepan Piszczatowski, prof. PB.
Do Wydziału Mechanicznego szybko dołączył Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku - tam odbywała się dezynfekcja pod laboratoryjnymi lampami UV oraz pakowanie i wydawanie gotowych przyłbic. Pełną parą pracowały także drukarki na Wydziale Inżynierii Zarządzania, w działania włączali się także pojedynczy pracownicy Wydziału Architektury. Cała akcja nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie firm, zarówno tych z którymi na co dzień współpracuje nasza Uczelnia jak i zupełnie nowych, które widząc co robimy, rezygnowały z zapłaty za zamawiany towar, To dzięki ich pomocy - technicznej, materiałowej i finansowej mogliśmy tyle zrobić.
25 marca przekazaliśmy pierwszych dziesięć egzemplarzy przyłbic Szpitalowi MSWiA w Białymstoku, już następnego dnia uzyskaliśmy akceptację projektu.
Lista placówek do których trafiły nasze przyłbice jest bardzo długa:
Jednoimienny Szpital Zakaźny - Szpital MSWiA w Białymstoku,
Jednoimienny Szpital Zakaźny - Szpital Wojewódzki w Łomży,
Jednoimienny Szpital Zakaźny - Szpital Specjalistyczny w Ostrołęce,
Białostockie Centrum Onkologii
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku,
Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku,
Wojewódzki Szpital Zespolony w Białymstoku,
Szpital Miejski w Białymstoku,
Szpital Zakaźny w Białymstoku,
Szpital w Choroszczy,
Szpital Wojewódzki w Suwałkach
Szpital w Bielsku Podlaskim,
Szpital w Sokółce,
Szpital w Łapach,
Szpital w Hajnówce,
Szpital w Zambrowie,
Szpital w Sejnach,
Szpital w Kolnie,
Szpital w Wysokiem Mazowieckiem,
Szpital w Mońkach
Szpital Rehabilitacyjny w Supraślu,
Pogotowie Ratunkowe w Białymstoku,
Zakład Medycyny Sądowej w Białymstoku,
Domy Pomocy Społecznej w Białymstoku (ul. Baranowicka, Kujawska, Świerkowa),
MOPR Białystok,
DPS w Choroszczy, Uhowie, Czerewkach, Jałówce, Garbarach.
Grupa Ratownictwa Nadzieja,
Hospicjum w Białymstoku,
Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie DROGA.
Jakie były reakcje na nasze działania: Jedna z pań odbierających przyłbice z uczelni, prawie popłakała się ze wzruszenia. Głos się jej łamał, nie dała rady wypowiedzieć żadnego słowa ..... tylko ….przekazała ukłony. Wszyscy, którym przekazywane były przyłbice podkreślali, że bardzo dziękują za troskę o ich bezpieczeństwo i za nasze dobre serca - opowiada dr hab. Jolanta Piekut, prof. PB z Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku. Serdecznie dziękuję za to, że skorzystaliście z naszej pomocy. Jest mi z tym dobrze, bo czuję, że zrobiliśmy kawał bardzo dobrej roboty, i co najważniejsze - PRZYDATNEJ.
Jolanta Piekut dodaje: Moim zdaniem, wszystkim którzy brali udział w tej wspaniałej akcji płynącej z głębi serca, należą się ukłony. Począwszy od pomysłodawców, inspiratorów, inicjatorów i sponsorów, sprawozdawców, poprzez wykonawców, dostarczycieli i dostawców, a skończywszy na tych co pozamiatali i gasili światło. BRAWO MY !!!!!! BRAWO POLITECHNIKA BIAŁOSTOCKA!!!!
WSPARCIE FINANSOWE
- Fundacja Grupy Unibep UNITALENT
NIEODPŁATNE WSPARCIE W POSTACI DOSTARCZENIA MATERIAŁÓW I USŁUG:
- Biawar (użyczenie profesjonalnych narzędzi)
- Instytut Innowacji i Technologii PB (użyczenie profesjonalnych narzędzi)
- Klaster Obróbki Metali
- Habasit Polska Sp. z o.o. (Dąbrowa Górnicza)
- MKF-Ergis sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, oddział w Wąbrzeźnie
- ChM sp. z o.o.
- 3D KORDO Sp. J. Bogusław Sztuk
- NEXT Sp. J. D.i.P. Lipscy
- ARGO sp. z o.o.
- METAL-MAX Sp. J. A.i W. Sławińscy
- Jednostka WOT
Dorota Sawicka
Rzecznik Prasowy Politechniki Białostockiej