galeria
Koniec roku to czas podsumowań działalności różnych instytucji. 15 grudnia podobne spotkanie miało miejsce w sali konferencyjnej Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Sokółce, podczas Posiedzenia Rady Podlaskiej Izby Rolniczej. W spotkaniu wzięli udział Starosta Sokólski Piotr Rećko, Pan Jan Pac – Kierownik WIORIN o. w Sokółce, Pani Bożena Jelska-Jaroś – Zastępca Przewodniczącego Rady Społecznej Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Pan Krzysztof Jacuński – Kierownik KRUS w Sokółce, Pan Mirosław Mikołajczyk – Kierownik ARiMR w Sokółce, delegaci Powiatowej Rady Podlaskiej Izby Rolniczej oraz zaproszeni goście. Podczas spotkania rozmawiano o aktualnych problemach w rolnictwie. Poruszano m.in. problemy związane w bobrami, scalaniem gruntów oraz nowelizacji ustawy o izbach rolniczych.
Marek Siniło, Przewodniczący Podlaskiej Izby Rolniczej - „Minister Jurgiel uważa, że Izby Rolnicze mogą przejąć cześć zadań z doradztwa rolniczego. Widzi również sens nadzoru Izby Rolniczej nad szkolnictwem rolniczym. (…) W zasadzie to o nowelizacji Ustawy o izbach rolniczych propozycje powinny wpływać od Nas, delegatów.”
Piotr Sewastynowicz, delegat z gminy Dąbrowa Białostocka – „Moim zdaniem izby rolnicze powinny mieć więcej uprawnień takich, jakie mają związki zawodowe. W tej chwili my rolnicy nie mamy praktycznie przedstawicieli faktycznie działających związków zawodowych.”
Podczas posiedzenia podjęto też temat dróg oraz problemów rolników wynikających ze złej infrastruktury drogowej.
Piotr Rećko – „Istotne jest żebyśmy zwrócili uwagę na sieć dróg powiatowych, dlatego, że one bardzo często dotykają rolników i przebiegają przez newralgiczne trakty komunikacyjne. My w tym roku tak naprawdę wykonaliśmy rekordową ilość inwestycji drogowych. Przez kolejne dwa lata mamy zaplanowane praktycznie na każdej gminie bardzo duże inwestycje drogowe. Podpisaliśmy porozumienia w zakresie inwestycji drogowych z każdą gminą, z wyjątkiem gminy Korycin, bo tam prawie wszędzie są asfalty. Oczywiście wszystkich roszczeń rolników i mieszkańców wsi nie zaspokoimy, bo ten budżet nie jest duży. Musimy cały czas balansować pomiędzy tymi najpilniejszymi potrzebami rolników w zakresie budowy dróg, a naszymi możliwościami. Chcę Państwu się pochwalić, że w tym roku pozyskaliśmy znowu dwie największe schetynówki. To jest olbrzymia schetynówka z Białous do Rozedranki, i na gminie Dąbrowa Białostocka od Zwierzyńsca do Dąbrowy.”
W rozmowach w delegatami Starosta mówił o środkach pozyskanych na scalania gruntów, które polegają na tworzeniu korzystniejszych warunków gospodarowania w rolnictwie i leśnictwie poprzez poprawę struktury obszarowej gospodarstw rolnych, lasów i gruntów leśnych.
Piotr Rećko – „Scalania na terenie gminy Suchowola to pozyskane środki na kwotę 3 mln zł. (…) Tam ludzie mieli wspólnoty gruntowe i bardzo poszatkowane łąki i lasy. (…) Liczę na to, że będziemy mogli spokojnie zrealizować całość tego projektu.”
Omawiając możliwość pozyskiwania środków pieniężnych wywołano temat współpracy w Lokalnymi Grupami Działania. Na terenie Powiatu Sokólskiego działają dwie grupy: „Szlak Tatarski”, w struktury której wchodzą gminy Krynki, Kuźnica, Sidra, Sokółka i Szudziałowo oraz „Fundusz Biebrzański” w skład którego wchodzą gminy Suchowola, Nowy Dwór, Dąbrowa Białostocka, Janów i Korycin.
Marek Siniło, Przewodniczący Podlaskiej Izby Rolniczej – „W poprzedniej kadencji zorganizowałem spotkanie Rady Powiatu z Prezesami Lokalnych Grup Działania. (…) Na spotkaniu prosiłem o współpracę. Żadna grupa niestety jej nie nawiązała z Izbą Rolniczą, a jest to dla nas ważne.”
Piotr Rećko – „To jest niedopuszczalne. Porozmawiam z Panem Prezesem Bujwickim i powiem mu o tym. Absolutnie nie może być takiej sytuacji, dlatego, że są tam bardzo duże środki i Izba Rolnicza jako organizacja powinna partycypować w ich dzieleniu.”
Podczas posiedzenia poproszono o zabranie głosu Kierownika Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Sokółce, w celu omówienia bieżącej działalności.
Mirosław Mikołajczyk, Kierownik ARiMR w Sokółce - „W tym tygodniu musimy wydać ponad 600 decyzji obszarowych, nowych, gdyż rolnicy dostali 70% płatności. Jest to wiele więcej aniżeli było w poprzednim roku, bo zaliczki było 30%. Rolnicy są zadowoleni, a te pieniądze przeznaczają na nawozy, które z kolei w ostatnim czasie znacznie podrożały.”
O spisie zwierząt i problemach z niego wynikających opowiadał pracownik ARiMR w Sokółce.
Maciej Budrowski – „Ustawa wprowadza zapis taki, że hodowca przynajmniej raz do roku ma dokonać spisu zwierząt, które ma w gospodarstwie. Wcześniej spis obowiązywał tylko hodowców owiec i kóz, a teraz rozszerzono to na bydło i na świnie. (…) Ustawowo dokonanie spisu ma się odbyć do 31 grudnia. (…) Na stronie Agencji, w zakładce Rejestracja, jest informacja na temat dokonania spisu włącznie z formularzem.”
Po zakończeniu posiedzenia, odbyło się spotkanie opłatkowe. Starosta Sokólski Piotr Rećko, korzystając z okazji złożył życzenia wszystkim uczestnikom spotkania.
Piotr Rećko – „Chciałbym złożyć Państwu najserdeczniejsze życzenia w związku ze zbliżającymi się świętami bożonarodzeniowymi. Przede wszystkim, żeby w tym naszym rolnictwie lepiej się wiodło, bo to jest główny cel i Izby Rolniczej i rolników. Ja ze swojej strony życząc Państwu powodzenia, szczęścia i wszelkiej pomyślności, chcę zapewnić, że jako Starosta Sokólski jestem otwarty na wszelkiego rodzaju Państwa uwagi, wnioski i naprawdę za każdym razem pochylam się nad nimi i staram się je realizować.”
E. Ołdziejewska
Wydział Rozwoju i Promocji