galeria
16 marca 2017 r. uczniowie z sześciu szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu sokólskiego wzięli udział w XVIII Mistrzostwach Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Sokólskiego w Ortografii, które odbyły się w Zespole Szkół Rolniczych im. mjr Henryka Dobrzańskiego - Hubala w Sokółce.
Organizatorami konkursu byli: Wydziału Spraw Społecznych, Referat Oświaty w Starostwie Powiatowym w Sokółce oraz dyrektor i nauczyciele języka polskiego z Zespole Szkół Rolniczych w Sokółce. Patronat nad konkursem objął Starosta Sokólski - Piotr Rećko.
Celem Konkursu było krzewienie i promowanie poprawnej polszczyzny, motywowanie uczniów do doskonalenia umiejętności ortograficznych, rozwijanie zainteresowań kulturą języka polskiego.
W konkursie wzięło udział 24 uczestników, w tym cztery uczennice z Zespołu Szkół Rolniczych w Sokółce: Monika Bakun (III b - technik żywienia i usług gastronomicznych), Agata Kondrat, Patrycja Kozioł i Paulina Oleńska (II - technik ekonomista). Tekst tegorocznego dyktanda pt. "Ekscentryczny Anglik" został przygotowany przez nauczycieli języka polskiego Zespołu Szkół Rolniczych w Sokółce. Zmierzenie się z nim nie było łatwe, bo nawet najlepsi nie ustrzegli się błędów.
I miejsce i tytuł Mistrza Ortografii zdobył Piotr Ryszkiewicz- uczeń Zespołu Szkół w Sokółce; II miejsce przypadło Dominice Tolko - uczennicy Zespołu Szkół w Sokółce, zaś na III. miejscu uklasował się Andrzej Karczewski - uczeń Zespołu Szkół w Suchowoli. Najlepszy wynik spośród uczniów ZSR w Sokółce zanotowała Monika Bakun (8. miejsce); Paulina Oleńska była 9., Agata Kondrat 11, a Patrycja Kozioł 22.
Wszyscy uczestnicy otrzymali ufundowane przez Powiat Sokólski nagrody. Za dwa pierwsze miejsca były tablety, za trzecie powerbank i słuchawki bezprzewodowe, za pozostałe - książki lub pendrivy oraz dla każdego pamiątkowy dyplom.
Chociaż prawo konkursu jest bezwzględne i tytuł Mistrza Ortografii mógł trafić tylko do jednej osoby, dla nas zwycięzcami są wszyscy, którzy zmierzyli się z zawiłościami trudnej polskiej ortografii, takimi jak np.: średniolitrażowy rzężący dżip, chromoniklowy wihajster, świerzop, nibyjagoda, więcierz, tweedowe bermudy z mereżką, czy piegża w słodko- kwaśnym sosie beszamelowym...
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Wszystkich zachęcamy do udziału w konkursie w przyszłym roku:)