Powiatowy Urząd Pracy podsumowuje rok 2016

Powiatowy Urząd Pracy podsumowuje rok 2016

Powiatowy Urząd Pracy w Sokółce dokonał podsumowania wyników swoich działań w 2016 roku. Zarówno w skali całego kraju, jak i powiatu sokólskiego zauważalny był wyraźny spadek poziomu bezrobocia. Aktualnie zarejestrowanych jest 3557 osób, natomiast w roku ubiegłym było to ponad 4175 osób.

W minionym roku Urząd realizował zarówno działania finansowane ze środków krajowych, jak również projekty współfinansowane przez Unię Europejską. Składał także wnioski do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o dodatkowe środki z przeznaczeniem na pomoc osobom bezrobotnym i dzięki temu pozyskał dodatkowo kwotę 669,8 tys. złotych.

Zrealizowane zostały m.in. takie projekty jak: „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie sokólskim (II)”, „Klucz do zmian (II)”, „Rozwój - Praca - Odpowiedzialność", „Powrót do aktywności”, „Nowe perspektywy”, „Lepsze jutro”, czy program „Z bierności do aktywności”.

W 2016 roku, dzięki podejmowanym inicjatywom na wsparcie lokalnego rynku pracy przeznaczono prawie 11,5 miliona złotych, a z możliwości aktywizacji skorzystało ponad 1800 osób bezrobotnych.

Osoby bezrobotne mogły skorzystać m.in. z bezpłatnych szkoleń oraz bezzwrotnych dotacji na otwarcie własnej firmy. Na organizację szkoleń oraz kursów zawodowych dla osób bezrobotnych przeznaczono ponad 325 tysięcy złotych. Proponowane szkolenia koncentrowały się na tych zawodach i kwalifikacjach, na które istnieje największe zapotrzebowanie na lokalnym rynku pracy. Z możliwości udziału w szkoleniach skorzystało blisko 147 osób. Chętni, którzy chcieli uruchomić własną działalność gospodarczą, otrzymywali bezzwrotne dotacje w kwocie ok. 19 tysięcy złotych z przeznaczeniem na zakup niezbędnych maszyn, urządzeń i pozostałego wyposażenia potrzebnego w firmie. Na ten cel przeznaczono 1,2 miliona złotych. Dzięki pomocy ze strony sokólskiego urzędu pracy uruchomionych zostało 66 nowych podmiotów gospodarczych.

Największym zainteresowaniem zarówno ze strony pracodawców, jak i osób bezrobotnych cieszyły się staże, z których skorzystało ponad 800 osób. Na wypłatę stypendiów stażowych przekazano ok. 3,5 miliona złotych, czyli ponad 30% wszystkich środków skierowanych na aktywne programy rynku pracy. Ponad 1,1 miliona złotych przeznaczono na dofinansowanie kosztów wyposażenia lub doposażenie 62 nowych stanowisk pracy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również programy dofinansowania kosztów wynagrodzeń wypłacanych zatrudnionym osobom bezrobotnym. Na realizowane w ten sposób prace interwencyjne, roboty publiczne oraz refundacje kosztów wynagrodzeń osób bezrobotnych w wieku do 30 roku życia wydatkowaliśmy w mijającym roku 4,5 miliona złotych, dzięki czemu pracę podjęło ponad 620 osób.

Ponadto w 2016 roku Powiatowy Urząd Pracy w Sokółce rozpoczął realizację przedsięwzięcia dotyczącego zlecania działań aktywizacyjnych, na podstawie umowy zawartej pomiędzy Wojewódzkim Urzędem Pracy w Białymstoku, Zakładem Doskonalenia Zawodowego w Białymstoku – realizatorem działań aktywizacyjnych a Powiatem Augustowskim, Powiatem Białostockim, Powiatem Łomżyńskim, Powiatem Monieckim i Powiatem Sokólskim.

Działania aktywizacyjne są jedną z form wsparcia wprowadzonych w ramach nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy i stanowią pakiet działań mających na celu podjęcie i utrzymanie przez osobę bezrobotną odpowiedniej pracy lub działalności gospodarczej. Działaniami tymi zostanie ogółem objętych 1350 osób, w tym z powiatu sokólskiego - 350 osób długotrwale bezrobotnych z ustalonym II lub III profilem pomocy. Centrum Aktywizacji obsługujące osoby bezrobotne w ramach działań aktywizacyjnych mieści się w Ośrodku Kształcenia Zawodowego w Sokółce, ul. Grodzieńska 76.

Jeżeli chodzi o plany na rok obecny, Urząd będzie dysponował kwotą ponad 12 milionów złotych na realizację aktywnej polityki rynku pracy. Aktualnie trwają prace nad podziałem środków finansowych na poszczególne formy aktywizacji z uwzględnieniem potrzeb pracodawców i osób bezrobotnych.

W odpowiedzi na zgłaszane zapotrzebowanie zarówno przez pracodawców, jak i osoby bezrobotne, Powiatowy Urząd Pracy w Sokółce będzie w 2017 roku realizował szkolenia zawodowe w celu podniesienia lub nabycia nowych kwalifikacji, uprawnień i umiejętności przez osoby do tego uprawnione. Przewidywana wysokość środków finansowych przeznaczonych na ten cel będzie wyższa niż w roku poprzednim.

Szkolenia zawodowe będą realizowane w postaci zarówno szkoleń grupowych, jak i szkoleń indywidualnych. Szkolenia grupowe – ze względu na potrzebę wsparcia osób podejmujących się otworzenia własnej firmy – będą prowadzone w zakresie przedsiębiorczości. Umożliwią one bezpośrednie i kompleksowe wsparcie przyszłych przedsiębiorców i pomogą w pokonaniu różnorakich barier, np. administracyjnych lub finansowych. Natomiast szkolenia realizowane w formie indywidualnej pozwolą Powiatowemu Urzędowi Pracy w Sokółce na elastyczne reagowanie na zmieniające się potrzeby lokalnego rynku pracy. Dzięki szkoleniom indywidualnym osoby bezrobotne będą mogły nabyć nowe uprawnienia, dzięki którym podejmą zatrudnienie, a pracodawcy otrzymają pracowników z kwalifikacjami, których poszukują i potrzebują.

„W tym roku planujemy pójść w kierunku szkoleń indywidualnych. Ze szkoleń grupowych planujemy na chwilę obecną pozostawienie tylko tych, dla osób rozpoczynających własną działalność gospodarczą – powiedziała Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Sokółce, pani Małgorzata Ejsmont.

„Szkolenia indywidualne będziemy dostosować do potrzeb pracodawców oraz konkretnych zakładów pracy” – powiedział Antoni Hrynkiewicz, Zastępca Dyrektora.

Oprócz realizacji szkoleń w ramach dostępnych środków urząd będzie kontynuował realizację projektów unijnych, Programu Aktywizacja i Integracja oraz pozostałych form aktywizacji przewidzianych w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, tj. staże, subsydiowane zatrudnienie, dotacje na podjęcie działalności gospodarczej, wsparcie pracodawców w zakresie tworzenia stanowisk pracy oraz szkolenia pracowników, a także dofinansowania zatrudnienia osób młodych w wieku do 30r.ż. Ponadto, kontynuowane będą działania dotyczące programów aktywizacji, rozpoczętych w 2016 roku oraz aktywizacja osób bezrobotnych w ramach zlecania działań aktywizacyjnych. Urząd planuje także  występowanie o dodatkowe środki, m.in. z rezerwy Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, z przeznaczeniem przede wszystkim na pomoc osobom bezrobotnym.

„Póki co, jesteśmy na etapie rozliczania roku poprzedniego, po którym będziemy wiedzieli jak dużo działań przejdzie nam na rok obecny. Jeżeli chodzi o środki finansowe, to kwoty na ten rok będą porównywalne, a możliwe, że zdobędziemy ich jeszcze więcej. Obecnie jesteśmy na etapie oceny wniosku, dzięki któremu będziemy mogli pozyskać dodatkowe środki na aktywizację osób bezrobotnych, których kwota oscyluje w granicach 1 mln zł”. – tak o najbliższych pracach PUP powiedziała Dyrektor Urzędu, Pani Małgorzata Ejsmont.

 

Monika Wiszowata

Edyta Wilkiel

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.