galeria
Studenci Uniwersytetu III Wieku, uczestniczący w kursie języka angielskiego w ramach wsparcia finansowego „Bony na Szkolenia”, zakończyli już zajęcia. Na ostatnim spotkaniu były wzajemne podziękowania, wspólne zdjęcia a nawet upominki przygotowane przez grupę dla prowadzących - pań Doroty Jaroszewicz i Elżbiety Buraczek. O kilka słów podsumowania poprosiłam jedną z uczestniczek, bardzo aktywną seniorkę, udzielającą się na wielu płaszczyznach, panią Lilę Asanowicz, prezes UTW w Sokółce, członka Zarządu Gminy Muzułmańskiej Bohoniki, prezes Związku Tatarów RP Oddział Bohoniki.
Pani Lilu, panie lektorki prowadzące z Państwem zajęcia – nie mogą się Was nachwalić, mówią, że „chce się pracować z takimi ludźmi”, z czego to wynika?
Jako osoby z pewnym bagażem doświadczeń, wiemy, że zdobywanie wiedzy zawsze się przyda i każdy z nas chętnie przychodził na zajęcia. Nie było przymusu, odpytywań, sprawdzianów, nikt się nie stresował i staraliśmy się jak najwięcej zapamiętać.
Jak z perspektywy kilku tygodni ocenia Pani uczestnictwo w kursie, warto było poświęcać wieczory, wytężać umysł i podnosić swoje kwalifikacje?
Na pewno warto, ponieważ poznaliśmy wiele pomocnych słów i zwrotów, osłuchaliśmy się z wymową i trochę z pisownią.
Czy fakt, że zajęcia były dofinansowane w ramach „Bonów na szkolenia” – pomógł podjąć decyzję o rozpoczęciu nauki?
Myślę, że „Bony na Szkolenia” to bardzo dobra inicjatywa. Na pewno wiele z nas pożałowałaby pieniędzy na takie szkolenie, bo zawsze są pilniejsze wydatki.
Są pomysły, żeby jeszcze coś robić w kierunku zdobywania nowych kompetencji językowych lub innych?
My w UTW zawsze jesteśmy otwarci na nowe pomysły. Przydałyby się np. kursy zdrowego żywienia lub prowadzone przez stylistę, chociaż i kontynuacja nauki jęz. angielskiego też może być.
Gdzie była/będzie szansa wykorzystania znajomości nowych słówek i zwrotów?
Dużo jeździmy po świecie, angielski jest bardzo popularny, więc możemy porozumiewać się na lotnisku, w sklepach, hotelu, restauracji. Zadawać pytania i rozumieć odpowiedzi.
Dziękuję za rozmowę, gratuluję energii do życia i działania, i życzę żeby jej nigdy nie zabrakło.
opr. A. Tumiel
Powiat Sokólski pozyskał środki finansowe w wysokości 50 156 092,80 zł na realizację projektu pt. „Zintegrowany program rozwoju systemu kształcenia ustawicznego zorientowanego na jakość i potrzeby regionalnej gospodarki w ramach poddziałania 3.2.1 oraz 3.2.2” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej III Kompetencje i kwalifikacje, Działanie 3.2 Kształtowanie i rozwój kompetencji kadr regionu. Całkowita wartość projektu wynosi 55 728 992,33 zł. W jego ramach realizowane będą równocześnie dwa programy: Pozaszkolne formy kształcenia dorosłych. Rozwój kompetencji językowych, technologii informacyjnych i komunikacyjnych (TIK) oraz wsparcie wybranych form kształcenia ustawicznego zgodnie z potrzebami regionalnej gospodarki. Projekt realizowany jest przez Powiat Sokólski (lider) w partnerstwie z: Miastem Białystok, Powiatem Białostockim oraz Podlaskim Centrum Edukacji i Analiz „ORDO” Sp. z o.o. Jego celem jest podniesienie kompetencji i kwalifikacji 4 721 osób dorosłych zamieszkałych na terenie powiatu sokólskiego, białostockiego im. Białystok.
Wsparcie finansowe w postaci „bonu na szkolenie” skierowane jest do osób pracujących, biernych zawodowo, bezrobotnych, uczących się lub studiujących, które z własnej inicjatywy są zainteresowane podjęciem kształcenia na: kwalifikacyjnych kursach zawodowych, kursach umiejętności zawodowych, studiach podyplomowych, szkoleniach w zakresie technologii informacyjnych i komunikacyjnych oraz języków obcych. Ze względu na duże zainteresowanie projektem nabór wniosków prowadzony jest etapowo (informacje o naborze za pośrednictwem strony internetowej www.bonynaszkolenia.pl) do wyczerpania środków, nie dłużej jednak niż do 30 czerwca 2020 r.