PRAKTYKI ZAWODOWE MŁODZIEŻY ZESPOŁU SZKÓŁ ROLNICZYCH W SOKÓŁCE

PRAKTYKI ZAWODOWE MŁODZIEŻY ZESPOŁU SZKÓŁ ROLNICZYCH W SOKÓŁCE

Praktyki odbywały się w ramach projektu "Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz szkolenia kadry kształcenia zawodowego" realizowanego ze środków PO WER na zasadach programu Erasmus+ sektora Kształcenie i Szkolenia Zawodowe organizowanej przez Akademickie Centrum Informacji i Edukacji Europejskiej. Uczestnikami praktyk byli uczniowie klas pierwszej i drugiej z kierunku Technik rolnik oraz klasa druga z kierunku Technik ekonomista. Uczniowie klasy o profilu rolniczym odbywali praktyki w ramach projektu "Ekologiczne i nowoczesne rolnictwo przyszłością Europy...", natomiast klasa ekonomiczna realizowała projekt "Lepszy start w życie zawodowe - staż zagraniczny". Program realizowany był w malowniczej miejscowości Leptokaria, położonej na Riwierze Olimpijskiej w Grecji.

25 kwietnia o godzinie 14.00 wyruszyliśmy w długą drogę na południe Europy: przemierzyliśmy Polskę, Słowację, Węgry, Serbię (tu zatrzymaliśmy się na nocleg połączony ze zwiedzaniem Belgradu) oraz Macedonię, po drodze podziwiając piękne widoki.

Zdjęcia z podróży

Program pobytu składał się z dwóch części: zajęć praktycznych w zawodzie oraz programu kulturowego, podczas którego uczniowie rozwijali kompetencje kulturowe i społeczne, poznawali codzienne życie Greków i ich obyczaje oraz zwiedzali atrakcje turystyczne w regionie.

Uczniowie klas rolniczych odbywali praktyki w lokalnych gospodarstwach rolnych oraz na plantacjach drzewek owocowych: granatów, czereśni, migdałów, kasztanów no i oczywiście, jak przystało na Grecję, w sadzie oliwnym. Młodzież poznała mechanizm funkcjonowania gospodarstw ekologicznych: metody zarządzania ekologiczną produkcją rolną, techniki uprawy, ideę wydłużonych płodozmianów oraz międzyplonów w produkcji ekologicznej, zasady ekologicznego nawożenia i ochrony roślin, zasady doboru i wykorzystania konkretnych maszyn do działań ekologicznych. Uczniowie podczas zajęć praktycznych poznali również zasady i warunki ekologicznego chowu: zasady doboru ras, diety (rodzaje i sposoby wytwarzania pasz) oraz pielęgnacji zwierząt gospodarskich. Młodzież dzięki wycieczkom edukacyjnym poznała zasady funkcjonowania ekologicznych tradycyjnych przedsiębiorstw rolno-spożywczych: odwiedziliśmy fabrykę sera feta oraz manufakturę, w której produkowana jest oliwa z oliwek.

Praktyki rolników

Młodzież kształcąca się w zawodzie Technik Ekonomista podczas odbywających się praktyk poznała siedziby lokalnych instytucji publicznych i prywatnych w mieście np. zwiedziła miejscowy zakład ubezpieczeń społecznych IKA, urząd skarbowy oraz lokalne banki. Uczniowie uczestniczyli w wykładach oraz warsztatach prowadzonych przez specjalistów z zakresu księgowości oraz przedsiębiorców indywidulanych prowadzących własną działalność. W takcie tych spotkań młodzież poznała procedury uruchomienia własnej działalności gospodarczej. Zapoznała się z systemem podatkowym, polityką kadrowo-płacową, a także z system prawa pracy w Grecji. Poznała oprogramowanie, organizację i zadania pionu księgowego w miejskim biurze rachunkowym. W trakcie pobytu odbywały się również zajęcia ekonomiczne dla uczniów, prowadzone przez nauczyciela. Program praktyk obejmował także wizytę w zakładzie produkcyjnym sera greckiego feta, w którym młodzież poznała strukturę organizacyjną firmy, zasady funkcjonowania w poszczególnych komórkach przedsiębiorstwa tj. w dziale zaopatrzenia, wytwarzania i zbytu. Dzięki temu wyjazdowi oraz odbytym praktykom uczniowie klas ekonomicznych wzbogacili swoją wiedzę i umiejętności w dziedzinie ekonomii i zarządzania w jednym z państw członkowskich UE, oraz poznali specyfikę rynku greckiego.

Praktyki ekonomistów

Realizując program kulturowy młodzież odbyła wycieczkę do malowniczo położonego zespołu klasztorów w Meteorach, gdzie zwiedzano najstarszy i najważniejszy klasztor Przemienienia Pańskiego zbudowany na najwyższej skale masywu (613 m n.p.m.) - na szczycie Szerokiej Skały. Aby wejść do klasztoru na wysokość 250 m uczniowie musieli pokonać 115 wykutych w skale schodów. Z góry podziwialiśmy zapierające w piersiach widoki.

Rejs statkiem

Program obejmował również rejs statkiem Elizabeth na malowniczą wyspę Skhaitos, na który zabrał nas kapitan Kostas wraz z załogą. Podczas rejsu po Morzu Egejskim podziwialiśmy piękne, znane i mniej znane wyspy, polowaliśmy z aparatem na delfiny oraz uczyliśmy się greckiego tańca Zorba. Na wyspie zwiedzaliśmy miasteczko Skiatos, podziwialiśmy typową grecką zabudowę z białymi domkami i malowanymi na błękit okiennicami, spacerowaliśmy po wąskich wznoszących się w górę uliczkach. Na koniec odpoczywaliśmy na "szyszkowej plaży" Kukunari otoczonej pachnącym lasem piniowym i zielonymi pagórkami. Relaks na plaży, na której piasek skrzy się i błyszczy jak brokat oraz kąpiel w błękitnym morzu był wspaniałym uwieńczeniem tejże podróży.

Wyspa

Podczas naszego pobytu w Grecji obchodzono święta Wielkanocne. Młodzież miała okazję poznać tradycje związane ze świętem Zmartwychwstania w obrządku prawosławnym i uczestniczyła w tradycyjnym nocnym nabożeństwie Wielkanocnym, na którym otrzymała ogień pochodzący z Bazyliki Grobu Świętego w Jerozolimie. Już w Wielką Sobotę każdy z uczestników otrzymał koulourakia (wyglądem i smakiem przypomina naszą polską chałkę) oraz malowane na czerwono pisanki (kolor czerwony symbolizuje rodzące się życie). Rano w Niedzielę Wielkanocną dzieliliśmy się bułkami wielkanocnymi oraz tłukliśmy się pisankami- a Ci, którym udało się pozostać z niestłuczonym jajkiem ponoć będą mieć szczęście przez cały rok. Kosztowaliśmy tradycyjnych greckich potraw wielkanocnych np. magirica, którą gotuje się z baranich podrobów z dodatkiem cytryny, kopru i cebuli. Zgodnie z tradycją uczestniczyliśmy w pieczeniu barana, ponieważ upieczona na rożnie baranina to jedna z tradycyjnych potraw wielkanocnych.

Mieliśmy również okazję uczestniczyć w lokalnym święcie w Starej Leptokarii- wsi położonej u podnóża Olimpu. Było gwarnie, wesoło i kolorowo- degustowaliśmy tradycyjne potrawy, oglądaliśmy występy regionalnych zespołów ludowych oraz tańczyliśmy ludowe tańce.

Dużo by pisać i opisywać. Codziennie przemierzaliśmy okolice wzdłuż i wszerz. Przejazdem lub spacerkiem odwiedzaliśmy liczne mniejsze lub większe miejscowości leżące u podnóża Olimpu takie jak np. Litochoroz urokliwym kościołem Agios Nikolaos czy miejscowość Platamonas z wnoszącym się na wzgórzach średniowiecznym zamkiem krzyżowców. A co najważniejsze- byliśmy u Zeusa w gościnie! Jeszcze przed wschodem słońca wyruszyliśmy na Olimp. Byliśmy na wysokości 1100 metrów, a u naszych stóp- cały świat. Czuliśmy się wspaniale. I te widoki..... odbierające głos. Obejrzyjcie sami. 

Olimp

A w czasie wolnym młodzież wypoczywała na plaży lub nad hotelowym basenem, uczestniczyła w organizowanych spotkaniach integracyjnych np. zabawa w kalambury, dyskoteki w hotelu czy rozgrywki piłki nożnej na lokalnym boisku.

Czas wolny

9 maja 2016 o godzinie 12,00 wyruszyliśmy w drogę powrotną. Jechaliśmy długo, znów przez całą Europę tylko w innym kierunku- z południa na północ. Ok godziny 22,00 dotarliśmy do miejsca skąd wyruszyliśmy- na parking Zespołu Szkół Rolniczych w Sokółce. Zmęczeni, ale szczęśliwi. Zostaną nam wspomnienia, głowy pełne wiedzy, aparaty pełne zdjęć i nadzieja, że jeszcze tam wrócimy.

 

Opiekunowie grupy:

Dorota Milewska

Renata Sudorowska

Andrzej Szumiło

Grzegorz Gudalewski

Zdjęcia


Tagi:Sokółkapowiat sokólskiisokolkasokolkatvZespół szkół rolniczych sokółkagrecjapraktykizawód

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.