galeria
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sokółce w ramach realizowanego projektu pt. „Wspieramy rodziny zastępcze i osoby usamodzielniające się z terenu Powiatu Sokólskiego” 1 lutego 2020 r. rozpoczyna nabór i kwalifikacje kandydatów na szkolenie Programem PRIDE dla rodzin zastępczych niezawodowych. Szkolenia będą prowadzone przez 2 pracowników PCPR, posiadających uprawnienia trenerów PRIDE, w formie warsztatów, w grupie 8-15 osób, w zależności od liczby zakwalifikowanych kandydatów. Wstępnie do udziału w szkoleniu zostały zakwalifikowane osoby pełniące obecnie funkcje rodzin zastępczych niezawodowych tymczasowo, z nałożonym przez Sąd obowiązkiem ustawowym ukończenia szkolenia dla kandydatów na rodziny zastępcze niezawodowe.
Zapraszamy również osoby, które w przyszłości chciałyby pełnić funkcję rodzin zastępczych niezawodowych lub rodzin pomocowych.
Aby się zakwalifikować na szkolenie, należy spełniać kryteria wymienione w art. 42 ust. 1 i 2 ustawy z dn. 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. 2019 r. poz. 1111 ze zm.).
Pełnienie funkcji rodziny zastępczej oraz prowadzenie rodzinnego domu dziecka może być powierzone osobom, które: 1) dają rękojmię należytego sprawowania pieczy zastępczej; 2) nie są i nie były pozbawione władzy rodzicielskiej, oraz władza rodzicielska nie jest im ograniczona ani zawieszona; 3) wypełniają obowiązek alimentacyjny - w przypadku gdy taki obowiązek w stosunku do nich wynika z tytułu egzekucyjnego; 4) nie są ograniczone w zdolności do czynności prawnych; 5) są zdolne do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem, co zostało potwierdzone zaświadczeniami o braku przeciwwskazań zdrowotnych do pełnienia funkcji rodziny zastępczej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka, wystawionymi przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej; 6) przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej; 7) zapewnią odpowiednie warunki bytowe i mieszkaniowe umożliwiające dziecku zaspokajanie jego indywidualnych potrzeb, w tym: a) rozwoju emocjonalnego, fizycznego i społecznego; b) właściwej edukacji i rozwoju zainteresowań; c) wypoczynku i organizacji czasu wolnego.
Pełnienie funkcji rodziny zastępczej niezawodowej lub zawodowej oraz prowadzenie rodzinnego domu dziecka może być powierzone osobom, które nie były skazane prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.
W przypadku rodziny zastępczej niezawodowej, co najmniej jedna osoba tworząca tę rodzinę musi posiadać stałe źródło dochodów.
Kwalifikacja wstępna odbywa się na podstawie przedstawionych przez kandydatów dokumentów: zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, zaświadczenie lekarza psychiatry, zaświadczenia o niekaralności, zaświadczenia o dochodach oraz opinia o kandydatach sporządzona przez pracownika socjalnego PCPR podczas wizyty w miejscu zamieszkania kandydata.
Warunkiem otrzymania zaświadczeń potwierdzających ukończenie szkolenia Programem PRIDE jest aktywne uczestnictwo we wszystkich spotkaniach, obejmujących łącznie 60 godzin zajęć oraz odbycie 10 godzin praktyk w rodzinie zastępcze zawodowej/rodzinnym domu dziecka.
Po ukończeniu szkolenia kandydaci na rodziny zastępcze, przejdą procedurę kwalifikacji. Komisja na podstawie zgromadzonych dokumentów, zaświadczenia o ukończeniu szkolenia oraz opinii uprawnionego psychologa o predyspozycjach i motywacjach do pełnienia funkcji rodziny zastępczej, zdecyduje o przyznaniu bądź odmowie wydania zaświadczenia kwalifikacyjnego kandydatom.
Materiał PCPR w Sokółce
Projekt pn. „Wspieramy rodziny zastępcze i osoby usamodzielniające się z terenu Powiatu Sokólskiego” jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 i współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Projekt realizowany jest w ramach OSI priorytetowej VII Poprawa spójności społecznej, Działania 7.2 Rozwój usług społecznych Poddziałania 7.2.1 Rozwój usług społecznych i zdrowotnych na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.