galeria
Mróz nie odpuszcza. Poza uciążliwościami wynikającymi z utrzymujących się niskich temperatur zauważmy również pozytywne skutki mrozów. Piękne, otulone mgłą poranki we wszystkich odcieniach różu, od złoto-pudrowego po lila róż wpadający w indygo. Krajobraz obklejony kryształkami lodu lśniącymi niczym girlandy diamentów. Hordy ptaków, sikorek, gili jemiołuszek, które jak kolorowe fale przemieszczają się między drzewami w poszukiwaniu zmarzniętych owoców.
I o ptakach właśnie słów kilka…
Warto zadbać o to, by w naszym sąsiedztwie znajdowały się drzewa i krzewy intensywnie owocujące, np. jarzębina, jarząb, głóg, dzika róża, rokitnik czy rajska jabłoń. Ich owoce zwabiają zimą stada drozdów, a także gości z Dalekiej Północy: jemiołuszki i gile. W ostatnich latach, jesteśmy świadkami olbrzymiego nalotu jemiołuszek, co wynika prawdopodobnie z niedoboru pokarmu na ich terenach lęgowych.
Gatunki odwiedzające karmniki, a więc niemal wszystkie gatunki sikor, wróble, mazurki, dzwońce, grubodzioby oraz inne bardzo chętnie jedzą bogate w tłuszcz, a zatem energię nasiona słonecznika. Słonina, przyciąga sikory, kowaliki i dzięcioły, ale również kruki, wrony oraz ptaki szponiaste, głównie myszołowy i jastrzębie, choć zdarza się w takich miejscach spotkać nawet majestatycznego orła przedniego. Drobne ptaki odwiedzające karmniki padają nieraz łupem krogulca. Pamiętajmy, żeby słoninę wywieszać tylko podczas ujemnej temperatury, najlepiej w zacienionym miejscu, w przeciwnym razie szybko zjełczeje. Nie karmy też ptaków spleśniałym pieczywem oraz resztkami z naszego stołu zawierającymi przyprawy i sól, może im to poważnie zaszkodzić. Zróbmy za to kule tłuszczowe, które stanowią mieszankę łoju oraz nasion i owoców, są przysmakiem sikor i dzięciołów.
Przepis na KULE TŁUSZCZOWA:
Składniki:
niesolony smalec,
ziarna zbóż, kukurydza
płatki zbożowe (np. owsiane),
niesolony, łuskany słonecznik, pestki dyni, ogórka, orzechy laskowe
kasze: jęczmienna, gryczana,
siemię lniane,
suszone owoce w tym dzikorosnące,
można dodać gotową karmę dla ptaków,
siatki po warzywach albo kubki po śmietanie, margarynie itp.,
dratwa lub drucik.
Jak zrobić:
Roztapiamy smalec w garnku, wsypujemy do niego ziarna. Im więcej dosypiemy ziaren oraz im bardziej będą one zróżnicowane, tym lepiej. Nie wolno dodawać żadnych solonych, ani zepsutych produktów, gdyż mogą one spowodować chorobę, a nawet śmierć ptaków. Z otrzymanej masy formujemy kulki o średnicy 7-8 cm. Umieszczamy je w siateczkach, które związujemy dratwą. Masę możemy też wyłożyć do kubeczków po margarynie lub śmietanie i zawiesić na druciku. Tak przyrządzone smakołyki wywieszamy w bezpiecznym miejscu gdzie nie dostaną się drapieżniki, najlepiej zacienionym. Za kilkanaście minut powinni zjawić się pierwsi skrzydlaci goście.
Pamiętajmy że ptaki należy dokarmiać tylko w mroźne dni i jeśli zaczęliśmy, róbmy to regularnie. Podczas bezmroźnej zimy poradzą sobie same .
Miłych obserwacji barwnych gości! Może uda Wam się zrobić piękne zdjęcia! Pochwalcie się nam, czekamy. Nasz adres e-mail: redakcja@infosokolka.pl