galeria
155 lat temu, 22 stycznia wybuchło powstanie styczniowe, które objęło swoim zasięgiem ziemie zaboru rosyjskiego, a więc także teren gminy Kuźnica.
Z okresu powstania styczniowego pochodzą trzy mogiły, zlokalizowane przy torach kolejowych na odcinku Kuźnica – Kundzin. Są to mogiły zbiorowe, kryjące szczątki od kilku do kilkunastu osób, tych które stanęły do walki z zaborcą, w styczniu 1863 roku. Dzisiaj ze czcią wspominaliśmy o poległych powstańcach.
Rajd Pamięci 7 Kresowa Drużyna Harcerska rozpoczęła oddaniem hołdu powstańcom i zapaleniem zniczy na Golgocie Wschodu, gdzie przed laty wieszano powstańców. Z historią tego miejsca zapoznał zebranych pan Krzysztof Pawłowski, dyrektor szkoły. Przypomniał też o innych miejscach pamięci na terenie naszej gminy, które wiążą się z powstaniem styczniowym.
Kolejnym punktem rajdu było zapalenie zniczy na mogile powstańczej w pobliżu wsi Czuprynowo, na Kolonii Kowale.
Główna cześć Rajdu Pamięci miała miejsce przy mogile powstańczej, która znajduje się na terenie Terminalu Przeładunkowego KREX, w Czuprynowie. Harcerze, zuchy oraz zaproszeni goście wysłuchali słów pani Luizy Rapiej, która przytoczyła najważniejsze fakty i nazwiska związane z przebiegiem powstania styczniowego na ziemi kuźnickiej, zebranych od miejscowej ludności przez panią Annę Radkiewicz - nauczycielkę historii . Ku czci poległych uczennica dh. Natalia Walko odczytała Apel Poległych. Wyznaczeni harcerze zapalili znicze. Na zakończenie odśpiewano Rotę.
Po uroczystościach, dyrektor terminalu KREX w Czuprynowie zaprosił zgromadzonych uczestników rajdu na wspólne ognisko.
Głównymi inicjatorami uroczystości była Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Kuźnicy oraz harcerze i zuchy 7 Kresowej Drużyny Harcerskiej, której opiekunami są Agnieszka Kazberuk oraz Luiza Rapiej.
Na Rajd Pamięci przybyli również: funkcjonariusze Straży Granicznej, Urzędu Celnego, dyrekcja szkoły, dyrektor SP w Kuźnicy – pan Krzysztof Pawłowski, dyrektor terminalu KREX w Czuprynowie – pan Aleksander Antychowicz wraz z współpracownikami, przewodniczący Rady Rodziców – pan Krzysztof Tumiel i Bernard Krawiel , nauczycielka historii – pani Teresa Kowalewska oraz nieliczni mieszkańcy pobliskich miejscowości.
Opracowała Agnieszka Kazberuk , Luiza Rapiej