Reforma Oświaty w Sokółce

Reforma Oświaty w Sokółce

W trakcie nadzwyczajnej Sesji Rady Miejskiej radni podjęli intencyjną uchwałę przyłączającą Gimnazjum nr 1 do Szkoły Podstawowej nr 1. Głosowanie radnych nie jest ostateczną decyzją, ponieważ teraz uchwała jest w rękach Kuratora Oświaty.

Kurator ma obowiązek zaopiniować i sprawdzić uchwałę intencyjną podjętą przez radnych pod kątem zgodności z Reformą Oświaty. Nowy ustrój szkolny zakłada tworzenie szkół małych i przyjaznych dla uczniów. Dołączenie Gimnazjum nr 1 Do SP 1 sprawi, że Szkoła Podstawowa nr 1 stanie się dużą szkołą z  ogromną ilością dzieci, przez co nie będzie w stanie zapewnić m.in.  jednozmianowości zajęć szkolnych. Oznacza to, że część uczniów będzie rozpoczynała zajęcia w godzinach popołudniowych i kończyła je wieczorem. Problem stanowi również podział rozszerzonej SP 1 na dwa budynki oddzielone ruchliwą ulicą, co stanowi zagrożenie dla uczniów. W tak dużej szkole, nadzór nauczycieli nad uczniami byłby utrudniony, a tłok spowodowałby niekorzystne warunki do zdobywania wiedzy.Ta propozycja nie rozwiąże również problemu dwuzmianowości w Szkole Podstawowej nr 2 przy Zespole Szkół Integracyjnych.

W trakcie spotkania w Gimnazjum nr 1, Jadwiga Mariola Szczypiń, Podlaski Kurator Oświaty, zaproponowała rozwiązane, które wydawało się dobre dla wszystkich – przekształcenie Gimnazjum nr 1 w 8  letnią szkołę podstawową i otwarciem rekrutacji do klas I. W tym przypadku obyłoby się bez przenoszenia dzieci z innych szkół, a lekcje rozpoczęłyby się w tych klasach, które zapełniłyby się po naborze.

 

Za przyjęciem uchwały było 12 radnych. Przeciw – 9 Zdjęcie z rozkładem głosów znajduje się poniżej.

Zdjęcia


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.