ROLNICTWO I AGROBIZNES - 3,5-letnie studia inżynierskie w WSE w Białymstoku

ROLNICTWO I AGROBIZNES - 3,5-letnie studia inżynierskie w WSE w Białymstoku

    Studia rolnicze to pojęcie bardzo ogólne. Kierunki, które zaliczają się do profilu studiów rolniczych, to między innymi rolnictwo, inżynieria rolnicza, inżynieria mechanizacji rolnictwa, agrobiologia, agrochemia, agrobiznes, bioinżynieria produkcji zwierzęcej, leśnictwo, ichtiologia i rybactwo czy inżynieria rolno-spożywcza. Różnią się one między sobą zakresem wiedzy, chociaż wszystkie bazują na naukach rolniczych.
    Podstawowym miejscem pracy absolwenta studiów rolniczych jest gospodarstwo rolne. Może on zajmować się w nim pracą fizyczną, zarządzaniem czy logistyką. Osoby, które ukończyły jeden z kierunków w zakresie rolnictwa, znajdą pracę także w laboratoriach badających jakość upraw, przedsiębiorstwach produkujących nawozy i inne substancje chemiczne wykorzystywane w rolnictwie, a także w państwowych i prywatnych instytutach badawczo-naukowych. Potencjalnym miejscem pracy dla absolwenta rolnictwa są również jednostki samorządowe i rządowe związane z tą dziedziną. Wśród nich wymienić można także służbę cywilną w Ministerstwie Rolnictwa lub stanowisko eksperta w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
    Omawiając zasadność studiowania rolnictwa, trzeba pamiętać, że Polska to jeden z ważniejszych graczy na europejskiej arenie produkcji wysokiej jakości maszyn rolniczych oraz nawozów i żywności ekologicznej. Okazuje się bowiem, że polskie farmy ekologiczne to jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin rolnictwa w Europie. Statystyki wciąż pokazują, że rolnictwo ekologiczne w naszym kraju ciągle się rozwija i powiększa – powierzchnia użytkowa oraz liczba nowych gospodarstw. Najwięcej gospodarstw rolnych znajduje się na północy kraju, w województwach zachodniopomorskim i warmińsko-mazurskim, podobnie jak największa powierzchnia użytkowa ekologicznych upraw. Polskie ekorolnictwo zaspokaja rynki spożywcze Europy Zachodniej, zwłaszcza rynek niemiecki, który jest drugim na świecie rynkiem produktów ekologicznych. Do Niemiec eksportuje się bio-ziemniaki, cebule, jabłka i inne warzywa, a także mięso z ekologicznych hodowli.
    Coraz większa popularność ekologicznych produktów wynika z troski o zdrowie i środowisko oraz chęci unikania genetycznie modyfikowanej żywności, poprawy jakości diety i stylu życia. Także nurt świadomej konsumpcji nakazujący racjonalne konsumowanie, niemarnowanie żywności i promowanie zdrowej żywności odgrywa tutaj duże znaczenie.
    Czy da się zatem połączyć wyżej wymienione trendy w rolnictwie z nauką i biznesem ? Społeczeństwo coraz częściej wybiera odpoczynek za miastem. Docenia spokój i ciszę na świeżym powietrzu, a także ekologiczne jedzenie. Nurt EKO....to nowa kategoria w biznesie.
    Czy można ją więc wykorzystać jako element kształcenia przyszłych rolników? Rolnictwo XXI wieku, jak się okazuje, oprócz wiedzy biologicznej i chemicznej wymaga również doskonałej znajomości marketingu, zarządzania, ekonomii i nowoczesnych technologii.
    Kierunek rolnictwo i agrobiznes w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Białymstoku łączy wszystkie te aspekty. Celem studiów jest przekazanie studentom wszechstronnej, interdyscyplinarnej wiedzy niezbędnej do prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego, a także innych form przedsiębiorczości i podejmowania zatrudnienia w sferze szeroko pojętego agrobiznesu.
    Przedmioty realizowane w ramach programu studiów dostarczają kluczowej wiedzy z zakresu rolnictwa, pozwalają na zrozumienie procesów zachodzących we współczesnym rolnictwie jako gałęzi gospodarki oraz funkcjonowania gospodarstwa rolnego jako podmiotu gospodarczego. Program studiów pierwszego stopnia pozwala nabyć wiedzę i umiejętności niezbędne do rozwiązywania różnorodnych problemów związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego i ogólnie działalności w sferze agrobiznesu.
    Oprócz wiedzy z zakresu rolnictwa absolwent posiadać będzie kwalifikacje z zakresu ekonomii, agrobiznesu, ze szczególnym uwzględnieniem form specyficznych dla regionu, czyli rolnictwa przyjaznego środowisku i agroturystyki. Będzie umiał oceniać i analizować działalność produkcyjną i handlową. Zapozna się z finansowymi aspektami planowania i organizowania produkcji rolnej oraz działalności firm agrobiznesu.
    Absolwenci mają też możliwość kontynuowania kształcenia na studiach drugiego stopnia (2-letnie magisterskie). Zapraszamy!


Tekst: WSE w Białymstoku

Ogłoszenie płatne

fot.: pixabay.com

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.