Senat za ustawą ułatwiająca absolwentom klas mundurowych wstąpienie do Policji i Straży Granicznej.

Senat za ustawą ułatwiająca absolwentom klas mundurowych wstąpienie do Policji i Straży Granicznej.

Senat jednomyślnie opowiedział się w czwartek za ustawą, która ma ułatwić absolwentom klas mundurowych wstąpienie do służby w Policji i w Straży Granicznej. Regulacja ma również ułatwić przyjęcie do służby byłych funkcjonariuszy tych formacji.

Za ustawą zagłosowało 91 senatorów.

Regulacja zakłada wprowadzenie odrębnych postępowań kwalifikacyjnych w stosunku do kandydatów, którzy złożyli podanie o przyjęcie do służby w Policji lub Straży Granicznej przed upływem 3 lat od ukończenia szkoły ponadpodstawowej w oddziale o profilu mundurowym - liceum ogólnokształcącego lub technikum, dla którego został określony odpowiedni program szkolenia.

Postępowanie kwalifikacyjne wobec takich kandydatów nie będzie obejmowało testu wiedzy. Kandydaci mają być zwolnieni z testu sprawności fizycznej w sytuacji, gdy uzyskają pozytywny wynik ze spełniającego odpowiednie kryteria testu sprawności fizycznej, przeprowadzonego w ostatnim roku szkolnym nauczania w oddziale o profilu mundurowym przez zespół, w którym będą uczestniczyli funkcjonariusze lub pracownicy Policji lub SG.

Absolwenci klas mundurowych będą mieli pierwszeństwo w przyjęciu do Policji i SG.

Ustawa zmienia również przepisy odnoszące się do byłych funkcjonariuszy, którzy postanowili ponownie wstąpić do służby w tych formacjach. Przygotowane zostaną dla nich nowe ścieżki postępowania kwalifikacyjnego. Zgodnie z proponowanymi zmianami podniesiony zostanie z 3 lat do 5 lat okres, w którym możliwe jest zastosowanie dla b. funkcjonariuszy uproszczonej procedury kwalifikacyjnej.

Do Policji będą mogli zostać przyjęci byli funkcjonariusze, którzy złożyli podanie o przyjęcie do służby po upływie 5 lat od zwolnienia ze służby w Policji. Kandydaci ci będą musieli przejść również test sprawności fizycznej.

Byli funkcjonariusze Policji, którzy posiadają stopień w korpusie co najmniej oficerów młodszych Policji – ze względu na nabyte kwalifikacje zawodowe, doświadczenie oraz kompetencje – będą podlegali skróconemu postępowaniu kwalifikacyjnemu. Tacy kandydaci nie będą m.in. przechodzili testu wiedzy, testu sprawności fizycznej oraz badania psychologicznego, w tym testu psychologicznego.

Wprowadzona zostanie osobna procedura kwalifikacyjna dla byłych funkcjonariuszy, którzy chcą być przyjęci do służby kontrterrorystycznej. Również oni będą zwolnieni z testu wiedzy.

Ułatwienia będą również dotyczyły powrotów do służby byłych funkcjonariuszy Straży Granicznej. Zmiany w tym zakresie mają być dostosowane do specyfiki systemu naboru do tej formacji.

W ustawie znalazły się również propozycje wprowadzenia nowych rozwiązań dotyczących służby kontraktowej w Policji. Mają one stanowić kolejną ścieżkę umożliwiającą wstąpienie do służby w tej formacji. Do służby kontraktowej wstępować będą mogli również emerytowani funkcjonariusze Policji, w tym funkcjonariusze innych służb. Służba kontraktowa ma zostać również wprowadzona w Straży Granicznej.

Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.(PAP)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.