galeria
Biała laska jest nie tylko narzędziem ułatwiającym poruszanie się, ale również symbolem osób niewidomych i słabo widzących, ich samodzielności, siły i odwagi.
– Dawno temu, około roku 1920, w miasteczku Bristol w Wielkiej Brytanii, spotkało się kilku ociemniałych i niewidomych ludzi. Trafili oni na mądrego człowieka, który obserwując ich stwierdził, że to z czym się poruszają powoduje niebezpieczeństwo, zamiast mu zapobiegać. Doszedł do wniosku, że kołek, gałąź, laskę, która ma pomagać im w poruszaniu się, należy pokryć barwą, która będzie ich wyróżniała. Stwierdziła, że w mglistym, deszczowym klimacie brytyjskim najlepiej widoczna będzie biel. Tak też uczyniono. Ten biały kolor lasek trafił później do innych krajów Europy i w końcu do Stanów Zjednoczonych. Tam odbył się nawet kongres Narodów Zjednoczonych poświęcony temu tematowi, podczas którego zalecono, żeby wszystkie kraje członkowskie wprowadziły białe laski, jako symbol osób niewidomych i słabo widzących. Miało to zapewnić bezpieczeństwo i pomóc rozpoznać osoby z zaburzeniami widzenia – tym wstępem uroczystość rozpoczęła Barbara Sawicka, wiceprezes Polskiego Związku Niewidomych Okręgu Podlaskiego.
Nadmieniła, że w obecnych czasach związki niewidomych mogą funkcjonować dzięki dotacjom. Tu wymieniła kluczowe osoby, które wspierają sokólskie Koło Terenowe – starostę Piotra Rećko, wicemarszałek Wiesławę Burnos, Alicję Rysiejko – Dyrektor PCPR w Sokółce, a także PFRON, Gminę Sokółka, Bank Spółdzielczy w Sokółce. Podziękowała też wszystkim gościom wspierającym środowisko niewidomych i słabo widzących.
Piotr Rećko, starosta sokólski podczas swojego wystąpienia zapewnił o dalszym wsparciu, współpracy i życzliwości wobec członków Sokólskiego Koła Terenowego Polskiego Związku Niewidomych.
– Uwielbiamy panią, za to, że jest cudowną kobietą, pełną klasy, mądrości i stylu. Skupia pani wokół siebie wyjątkowych ludzi. Razem robicie wspaniałe rzeczy, aktywizujecie osoby z dysfunkcjami wzroku. My staramy się wspierać ludzi niepełnosprawnych na różnych płaszczyznach. Realizujemy coraz więcej przedsięwzięć w tym kierunku. Jest to możliwe m.in. dzięki takim osobom, jak Wiesława Burnos. Teraz rozpoczynamy duży, ważny projekt, kolejny Zakład Aktywności Zawodowej, który powstaje w Dąbrowie Białostockiej. I już teraz, za pośrednictwem państwa i obecnych mediów, chcemy zaprosić wszystkich, którzy mają jakiekolwiek niepełnosprawności i chcieliby tam pracować. W tej chwili przeprowadzamy rekrutację – poinformował włodarz powiatu.
Jednocześnie podziękował wicemarszałek Burnos za wsparcie budowy i remontu Zakładu przez Zarząd Województwa Podlaskiego kwotą 3,5 mln zł.
Wraz z dyrektor Alicją Rysiejko, starosta wręczył bukiet róż Barbarze Sawickiej z wyrazami wdzięczności za dotychczasową działalność i życzeniami dalszego rozwoju, współpracy i wszelkiej pomyślności na przyszłość.
Również wicemarszałek Wiesława Burnos zapewniła, że Koło zawsze będzie miało wsparcie ze strony Zarządu Województwa Podlaskiego.
– Jest dla nas zaszczytem uczestniczyć w różnych akcjach organizowanych przez państwa. Cieszymy się bardzo, że możemy sfinansować rehabilitację społeczną, którą prowadzicie – mówiła Alicja Rysiejko.
W imieniu swoim i całego zespołu Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR), podziękowała za merytoryczną pracę, którą Barbara Sawicka wykonuje na rzecz Powiatowego Zespołu do Spraw Osób Niepełnosprawnych w Komisji Rady Społecznej. Zaprosiła wszystkich do wizyt w siedzibie PCPR, gdzie pracownicy zawsze służą pomocą i są gotowi do współpracy.
Rafał Gawkowski, prezes Polskiego Związku Niewidomych Okręgu Podlaskiego, przypomniał, że w tym roku już po raz sześćdziesiąty obchodzimy Międzynarodowy Dzień Białej Laski. Podziękował instytucjom, organizacjom i wolontariuszom, którzy wspierają i myślą o osobach z dysfunkcją wzroku.
– Dzięki Polskiemu Związkowi Niewidomych osoby słabowidzące, niewidome i ociemniałe mogą zacząć lepiej funkcjonować. Koło Terenowe w Sokółce obejmuje cały powiat sokólski. Z okazji dzisiejszego święta możemy spotkać się tutaj wszyscy – mówiła Barbara Sawicka.
Podkreśliła, że dla członków organizacji jest to bardzo ważna uroczystość, dająca satysfakcję i przyjemność z możliwości bycia razem i podzielenia się swoimi problemami i radościami.
Patrycja A. Zalewska-Poskrobko
Fot. Jarosław Stasiulewicz