galeria
We wtorek 8 października 2019 r. w naszej bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z pisarką, malarką oraz rzeźbiarką - Małgorzatą Wardą, które zostało zorganizowane w ramach działalności Dyskusyjnych Klubów Książki.
Małgorzata Warda jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych, z zamiłowania pisarką nurtu literatury obyczajowej – na jednym i na drugim polu odnosi spore sukcesy. Dwukrotnie nominowana do nagrody głównej Festiwalu Literatury Kobiecej, w roku 2013 otrzymała nagrodę za powieść o tematyce wykluczenia, a w 2016 roku odebrała Grand Prix dla najlepszej powieści napisanej przez kobietę za „Najpiękniejszą na niebie”. W 2015 zadebiutowała jako pisarka dla młodzieży, zdobywając za swoją pierwszą młodzieżową powieść nagrodę IBBY. Za tę samą powieść otrzymała prestiżowe międzynarodowe wyróżnienie literackie White Ravens 2016. Powieść „5 sekund do Io” znalazła się wśród książek roku 2016 polecanych przez Internationale Jugendbi-bliothek, International Youth Library.
Wydała powieści: „Ominąć Paryż”, „Czarodziejka”, „Środek lata”, „Nie ma powodu by płakać”, „Nikt nie wiedział, nikt nie słyszał”, „Dziewczynka, która widziała zbyt wiele”, „Jak oddech”, „Miasto z lodu”, „Najpiękniejsza na niebie”, „Ta, którą znam” oraz seria młodzieżowa „5 sekund do Io”, „5 sekund do Io: Rebeliantka”.
Autorka wyznała słuchaczom, że do tworzenia każdej swojej książki podchodzi jak do pisania pracy magisterskiej. Zbiera obszerny research, rozmawia z ludźmi, odwiedza miejsca, w których potem zamierza osadzić akcję. Pisząc przepracowuje pewne rzeczy, które tkwią w jej głowie. Jej powieści dotykają trudnych emocjonalnie tematów społecznych takich jak: przemoc w rodzinie, gwałt, zaginięcia dzieci. Podczas pracy nad nimi autorka współpracuje z policją, z psychologami, rozmawia z rodzinami zaginionych dzieci, z ofiarami przemocy, przy pracy nad książką „Jak oddech” miała możliwość współpracować z jasnowidzem, Krzysztofem Jackowskim.
Pani Małgorzata okazała się wspaniałą gawędziarką. Podzieliła się ze słuchaczami mnóstwem niesamowitych historii, które przeżyła zbierając materiały do swoich książek. Bardzo dziękujemy za miłe spotkanie i z niecierpliwością czekamy na kolejną powieść autorki!
Beata Grecka
Biblioteka Publiczna w Sokółce