galeria
W dniu 18 listopada 2019r., w „Zajeździe u Mahmeda” Pana Macieja Szczęsnowicza w Bohonikach, odbyło się kolejne spotkanie wspierające dla kadr zorganizowane dla przedstawicieli wykonujących zadania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
W spotkaniu uczestniczyli: przedstawiciele Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej Sądu Rejonowego w Sokółce, Zastępca Komendanta Powiatowego Policji, Dzielnicowa Posterunku Policji w Kuźnicy, pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej
w Kuźnicy, przedstawiciele Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy
w Rodzinie w Kuźnicy, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
w Kuźnicy.
Wydarzenie otworzyła Agnieszka Kopańko-Żdanuk, pracownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sokółce, zobrazowała cele spotkania grupy wspierającej: wzmocnienie współpracy, skorelowanie działań na szczeblu gminnym i powiatowym
w zakresie przeciwdziałania przemocy, wymiana doświadczeń, diagnoza potrzeb, a także promocja działań projektowych.
Iwona Woronowicz pracownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sokółce omówił wyniki monitoringu działań „ Powiatowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2016-2020 w powiecie sokólskim z terenów gmin Sokółka i Kuźnica. Omówiła realizację i monitoring programów korekcyjno-edukacyjnych dla osób podejrzanych o stosowanie przemocy.
Następnie Agnieszka Kopańko - Żdanuk przedstawiła prezentację pt. Przewlekły stres a zdrowie psychiczne pomagaczy. Profilaktyka i interwencja kryzysowa.
Odbył sie panel dyskusyjny na temat sposobów radzenia sobie ze stresem oraz przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu. Ważnym obszarem dyskusji było zadbanie o siebie: własne zdrowie i bezpieczeństwo pracowników, funkcjonariuszy pracujących w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Poruszono temat o dostępnych formach pomocy dla osób doświadczających przemocy oraz osób podejrzanych o stosowanie przemocy w gminach Sokółka i Kuźnica. Pracownicy pomocy społecznej gminy Kuźnica zgłosili potrzebę dostępu do poradnictwa specjalistycznego w tym terapeuty uzależnień, jego brak utrudnia a wręcz uniemożliwia pracę z rodziną dotkniętą zjawiskiem przemocy, często borykającą równolegle z problemem alkoholowym. Omówiono potrzebę stworzenia szkoły dla rodziców – warsztaty umiejętności wychowawczych.
Pracownik Powiatowego Centrum powiedział o możliwości skorzystania z bezpłatnego poradnictwa w Punkcie Konsultacyjnym przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Sokółce w zakresie: radca prawny, psycholog, pedagog, specjalista pomocy psychologicznej i interwencji kryzysowej, grupie wsparcia a także o rekrutacji do programu korekcyjno-edukacyjnego. Zgłoszono trudności z dojazdem do Sokółki osób potrzebujących zamieszkujących niniejsze gminy, gdyż nie posiadają samochodu.
Jedną z atrakcji spotkania było zwiedzanie Meczetu z przewodnikiem. Pani Eugenia opowiedziała o religii muzułmanów polskich, historii i kulturze otwarcie odpowiadała na pytania odwiedzających.
Uczestnicy spotkania zgodnie stwierdzili, że komunikacja, wzajemne relacje, wymiana doświadczeń są bardzo istotne aby móc skorelować działania i skutecznie działać w zakresie przeciwdziałania przemocy. Zgłoszono potrzebę organizowania niniejszych spotkań systematycznie.
Dziękujemy Panu Maciejowi Szczęsnowicz za możliwość organizacji spotkania w przepięknym miejscu jakim jest „Zajazd u Mahmeda” w Bohonikach.
Było to ostatnie spotkanie wspierające dla kadr realizowane w zakresie projektu „Powiat Sokólski dodaje mocy w działaniu przeciw przemocy” w ramach Programu Osłonowego "Wspieranie jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie"- Edycja 2019r.
Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Priorytet II : "Poprawa, jakości i zwiększenie dostępności usług świadczonych na rzecz osób zagrożonych i doznających przemocy w rodzinie", realizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sokółce we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Sokółce
Oprac. Agnieszka Kopańko - Żdanuk