galeria
Od piątku do niedzieli zanotowano prawie 190 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski – poinformowała w raporcie Straż Graniczna. Kilkadziesiąt osób próbowało pontonami sforsować rzekę Bug w województwie lubelskim.
Blisko 150 prób odnotowano w weekend w Podlaskiem. Tam migranci próbowali m.in. przekroczyć graniczną rzekę Świsłocz niedaleko Krynek. Po raz pierwszy od dłuższego czasu Podlaski Oddział SG zanotował próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski w okolicach Nowego Dworu (15 osób). Były też kolejne incydenty, w kierunku polskich patroli rzucano kamieniami i konarami.
Na odcinku obejmującym teren powiatu bialskiego (Lubelskie), funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału SG zatrzymali podczas weekendu trzy grupy (łącznie blisko 40 osób) na granicy polsko-białoruskiej. "Próbowali oni przekroczyć granicę z Białorusią i przedostać się do Polski przez rzekę graniczną Bug, wykorzystując do tego celu łodzie pontonowe. Osoby te nie wymagały pomocy medycznej. Dostarczyliśmy im posiłki, napoje, koce" – powiedział PAP rzecznik prasowy komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. Dariusz Sienicki.
Nielegalni migranci - obywatele Afganistanu, Somalii, Indii, Pakistanu - zostali zawróceni na stronę białoruską. „Nie byli zainteresowani ubieganiem się o ochronę międzynarodową na terytorium Polski. Chcieli się dostać do Niemiec lub innych krajów Europy zachodniej” – dodał Sienicki. W Lubelskiem granica z Białorusią liczy ponad 170 km i w całej długości przebiega wzdłuż Bugu.
Z danych Podlaskiego Oddziału SG wynika, że od początku roku było w Podlaskiem ok. 22 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Od początku sierpnia zanotowano ponad 650 takich prób. W lipcu było ich ponad 1,3 tys., a w czerwcu ponad 3,7 tys. W województwie lubelskim od początku roku SG zatrzymała ok. 150 osób, które próbowały nielegalnie przekroczyć tę granicę.
Od 13 czerwca na ok. 60 km odcinku granicy z Białorusią w powiecie hajnowskim (Podlaskie) obowiązuje strefa buforowa z zakazem przebywania. Została wprowadzona na 90 dni na podstawie rozporządzenia MSWiA. Na ponad 40 km nie wolno przebywać w pasie o szerokości 200 metrów od linii granicy, na 16 km pas ma ok. 2 km szerokości.
W ocenie MSWiA strefa sprawdza się, a od czasu jej wprowadzenia liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy spadła o 70 proc. W ocenie przedstawicieli tego resortu, na ten spadek wpłynęła także obecność na granicy policyjnych sił prewencyjnych.(PAP)
fot. Straż Graniczna