galeria
Święto Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny obchodzono w cerkwi prawosławnej 28 sierpnia. Jest to ostatnie święto w prawosławnym roku liturgicznym, Nowy Rok Cerkiewny (Indyktion) rozpoczyna się w kościele prawosławnym 1 września. Tego dnia w Ostrowie Północnym, w Cerkwi pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny ks. mitrat Aleksander Klimuk wraz ze wspólnotą wiernych, obchodzili liturgiczne uroczystości w dzień święta Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy. Podczas ceremonii odsłużony został moleben (krótkie nabożeństwo dziękczynne) z małym poświęceniem wody. Godzinę później rozpoczęła się Boska Liturgia. Do uroczystości wierni przygotowywali się poprzez dwutygodniowy post zwany uspienskim, który swoją surowością podobny jest do Wielkiego Postu. Święto ma jeden dzień przedświąteczny i osiem dni poświątecznych. Zamyka cykl dwunastu wielkich świąt tzw. dwunadiesiatych prazdników, z których każdy osłania tajemnicę bożego planu zbawienia ludzi i przybliża wiernych do zrozumienia tej tajemnicy.
W święto, przy biciu dzwonów wierni w procesji trzykrotnie przechodzą dokoła cerkwi, po czym następuje obrzęd błogosławieństwa wszystkich wiernych ewangeliarzem oraz pokropienia ich wodą. W tym dniu po zakończeniu nabożeństw w cerkwi święci się zboża i zioła.
W uroczystościach brał również udział Wicestarosta Jerzy Białomyzy, który w imieniu Starosty Sokólskiego Piotra Rećko wręczył ks. mitratowi Aleksandrowi Klimuk „Medal Pamiątkowy Powiatu Sokólskiego” za działalność duszpasterską oraz współpracę i serdeczne więzi z Powiatem Sokólskim.
Tagi:Sokółkapowiat sokólskiświęto zaśnięcia NMPostrów plnocnyreligiaprawosławiemodlitwa