galeria
Niecodzienny mural powstał na ścianie w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie. Na wzór zaczerpnięty z tkaniny nagrodzonej w XXI Konkursie na Tkaninę Dwuosnowową pt. ”Drzewa życia”, autorstwa pani Bernardy Rość, białoruscy artyści z grupy TAKTAK.by stworzyli unikatowy malunek, który cieszy oko i przyciąga oglądających... nawet z Japonii.
Bernarda Rość z Szaciłówki tkactwa nauczyła się od swojej mamy Marianny Dzieszko, ludowej tkaczki i przekazała tę trudną sztukę swojej córce. Wzory czerpie z najbliższego otoczenia, czyli z życia codziennego na wsi, obrzędów, otaczającej przyrody. Stąd też nieodłącznym elementem dywanów są motywy roślinne i zwierzęce, prace polowe i celebrowanie świąt oraz uroczystości. Dywany pani Bernardy, jak czytamy na www.woak.bialystok.pl, cechuje „wysoki poziom techniczny oraz doskonała kompozycja, a także ciekawy dobór tematów i kolorystyki”. Tkaniny pani Rość wykonuje na ręcznych krosnach z naturalnej przędzy wełnianej. Jak sama mówi, coraz większe jest zainteresowanie rękodziełem, tkactwem. Ludzie chcą mieć w domu coś naturalnego, ręcznie wykonanego i oryginalnego, a jednocześnie związanego z tą ziemią.
Tkanina dwuosnowowa od lat nie traci na popularności, doceniana jest przez koneserów i stale zdobywa sympatyków wśród nowych pokoleń. Autentyczny motyw zaczerpnięty z dywanu pani Rość od kilku lat funkcjonuje także w logo promującym Powiat Sokólski.
Po raz kolejny podlaski szlak tkaniny dwuosnowowej, czyli także pracownię pani Rość, odwiedziły amatorki tego rękodzieła z Japonii, ażeby u naszych mistrzyń poznawać tajniki tkania. Od lat już tkanina dwuosnowowa zachwyca mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni, za sprawą Izumi Fujita - Japonki mieszkającej w Polsce, która współpracuje z podlaskimi tkaczkami. Nasze twórczynie ludowe stały się wspaniałymi ambasadorkami powiatu w kraju i za dalekimi granicami.
Warsztaty tkactwa dwuosnowowego prowadziła pani Teresa Pryzmont z Wasilówki.
W październiku odbędzie się wystawa dywanów w Japonii.
Fot. FB GOKSiT w Korycinie i arch. pryw.
opr. Grażyna Czerska, Aneta Tumiel
Tagi:powiat sokólskitkanina dwuosnowowaBernarda RośćSztuka Ludowa