galeria
We środę (17.01. br.) gościliśmy w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Sokółce, w którym od odbywały się zajęcia dodatkowe z matematyki prowadzone w ramach projektu „Kompetentni i wykwalifikowani”. Na temat zajęć i projektu rozmawialiśmy z prowadzącą panią Lilą Zajkowską.
Jak Pani ocenia przydatność tego rodzaju zajęć w procesie edukacyjnym Pani wychowanków?
Poztywnie, dlatego że na tych zajęciach większość czasu będziemy poświęcać na wiązanie teorii z praktyką i wykorzystanie wiadomości, umiejętności nabywanych na lekcji do zadań praktycznych. Na początek zajmiemy się matematyką przydatną w kuchni. Dzisiaj mamy zadania dotyczące przeliczania i zamiany jednostek miar i wag. Będziemy również zajmować się procentami. Chcę się skupić również na praktycznym wykorzystaniu procentów w życiu codziennym oraz zastosowaniu wiedzy matematycznej do zadań związanych z nauczanym zawodem.
Jakie są główne cele tych zajęć?
Przede wszystkim przełamanie strachu przed matematyką i ukazanie ciekawych stron przedmiotu. Chciałabym się również skupić na rozwijaniu pamięci oraz logicznego myślenia, przyzwyczajania uczniów do samodzielnego uczenia się, systematyczności, pracowitości i wytrwałości.
Na co podczas zajęć zwraca Pani największą uwagę?
Zwracam szczególną uwagę na dostosowanie wymagań edukacyjnych do indywidualnych możliwości ucznia w zakresie tempa pracy, stopniowania trudności, stosowanie aktywnych metod nauczania oraz wprowadzania różnorodnych środków dydaktycznych, pobudzających aktywność ucznia i uczących logicznego myślenia.
A jak z chęciami uczestników zajęć?
Mam dwóch uczniów, obaj bardzo chętnie i sysytematycznie uczęszczają na zajęcia.
opr. Klaudia Galej
Powiat Sokólski realizuje projekt pn. „Kompetentni i wykwalifikowani”. Jest on współfinansowany ze środków Unii Europejskiej i realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014–2020, Oś priorytetowa III Kompetencje i Kwalifikacje, Działanie 3.3 Kształcenie zawodowe młodzieży na rzecz konkurencyjności podlaskiej gospodarki, Poddziałanie 3.3.1 Kształcenie zawodowe młodzieży na rzecz konkurencyjności podlaskiej gospodarki - poza ZIT BOF. Całkowita wartość projektu wynosi 1 006 375 zł, z czego 956 056,25 zł pochodzi z dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Projekt realizowany jest w okresie od 1.09.2017 r. do 30.06. 2019 r.